vakantie te kunnen vieren. "Daarna hebben we drie weken en drie dagen vakantie. Is een beet je kort, maar 'normale mensen' hebben meest al ook niet meer dan drie weken vrij in de zo mer. Het had lekkerder geweest wanneer we een week of vijf vrij hadden gehad. Anderzijds kan ik me heel goed voorstellen dat Olsen snel aan zijn werk wil beginnen om een nieuw elf tal samen te stellen". DWEILEN Ook voor het afgelopen seizoen moest Aj ax een handvol spelers vervangen. Welhaast traditie bij de rood-witten. Even ter illustratie: van het team waarin Van der Sar in maart 1993 debu teerde op Europees niveau, zijn er nog maar melijk en zelfs een één-nul-voorsprong was vaak niet voldoende. Ook dat is in het verleden wel eens anders geweest". Maar is niet te snel de strijd om de titel en/of de tweede plaats, die beide recht gaven op deel name aan de Champions League, opgegeven? Eind vorig jaar, halverwege de competitie, lie ten onder anderen Van Gaal en Blind weten dat zelfs de tweede plaats niet meer haalbaar is. Van der Sar vindt het niet terecht dat hieruit geconcludeerd moet worden dat Ajax er be wust geen schepje bovenop heeft gegooid. "Je denkt toch niet dat we expres punten laten lig gen?! Je speelt toch ook om het geld en wat dat betreft zijn we dit seizoen niet bepaald veel rij ker geworden. Het ging gewoon niet meer. In het verleden konden we als één ploeg druk zet- drie over. Dat zijn Danny Blind, Frank de Boer en Mare Overmars. Tot dit seizoen lukte het Van Gaal wonderwel steeds alle vacatures naar behoren op te vullen. Helaas, in het voorbije seizoen leek zijn toverkracht uitgewerkt. Van der Sar: "Het ene gat moest met het andere worden gevuld. Ik heb misschien wel tien ver schillende centrumverdedigers voor me ge had. Noem ze maar op: Blind, Santos, Splinter, Witschge, Frank de Boer enzovoorts. Het was inderdaad door al die blessures dweilen met de kraan open. Dat was een reden waarom het zo fout is gelopen. Misschien is het de afgelopen jaren ook te gemakkelijk gegaan. Als er iemand wegviel, dan stond een ander klaar zonder dat de prestaties er onder leden. Dat was dit sei zoen niet bepaald het geval, waardoor ook mentaal veel meer van de spelers wordt ge vraagd. Een achterstand was al snel onoverko- 4en, de tegenstander kreeg gewoon geen kans. Dat konden we dit seizoen niet brengen. Maar wat zou er gebeurd zijn wanneer Patrick niet zo lang geblesseerd was geweest. Die is in nor male doen goed voor zeker vijftien tot twintig doelpunten. Nu bleef hij op zes steken, net als Jari. Ook hij kon niet meer brengen, net als Overmars bijvoorbeeld. Kijk, en dat scheelt al les bij elkaar opgeteld toch minstens twintig doelpunten. En achterin hebben we juist te veel doelpunten tegen gekregen en vaak op een verkeerde manier. Normaal gesproken gaan van het totaal aantal tegentreffers er tien 'goed' in, dan ben je echt kansloos. Zeven tot acht doelpunten zijn over het algemeen te wij ten aan communicatiestoornissen, En bij ge middeld vijf tot zes treffers ga je zeifin de fout. Het voorbije seizoen lagen ook die verhoudin gen anders". ARENA Van der Sar wijst op nog een oorzaak voor de enorme terugval. "We hebben ons vooral in de eerste helft van het seizoen niet thuis gevoeld in de Amsterdam ArenA. Dat is nu enigszins veranderd, maar de sfeer en de uitstraling van De Meer, die mis ik nog steeds. Tegenstanders begonnen er met een achterstand nog voordat de aftrap was verricht. Je dwong gewoon res pect af door dat stadion, je had een enorme uit straling. Je wist ook precies waar de oneffen- heidjes in het gras zaten en wie waar te vinden waren. Je wist bij wijze van spreken wie er op de Reynoldstribune zaten. In de Arena moetje zoeken naar bekenden. Ook onze supporters moeten kennelijk nog wennen, want ik merk er nog weinig van. Pas wanneer we bij wijze van spreken met twee-nul voorstaan, komen ze los. Maar supporters moeten al eerder iets van zich laten horen, lijkt me". Edwin van der Sar mag dan één van de 'routi niers' zijn, als woordvoerders traden het afge lopen seizoen toch vooral Frank en Ronald de Boer alsmede aanvoerder Blind op. Heeft hem dat gestoken? Is hij wel eens jaloers op de be langstelling van de pers voor andere spelers? "Welnee, ik loop na een wedstrijd net zo lief di rect door naar de bus. Laat andere spelers het maar verwoorden, dat kunnen ze goed. Kijk, ik wil best een reactie geven op bijvoorbeeld fan tastische reddingen, maar als er niet om word gevraagd, dan vind ik dat ook goed". Een paar vragen nog dan. Waren in het afgelo pen seizoen de wedstrijden van Oranje - waar voor hij inmiddels negentien keer is uitgeko men - een uitlaatklep voor 'Sar'? "Nou, tot op bepaalde hoogte. Het is altijd leuk om er eens enkele dagen uit te zijn, om eens met een an dere trainer te werken en om met andere spe lers te praten. Zoals met Reiziger en Seedorf over hoe het hen in Italië en Spanje bevalt. Bij Aj ax hadden we mekaar dit seizoen niet veel te vertellen. Maar een uitlaatklep? Nee, dat is wat overdreven". Trekt het buitenland ook in een ander opzicht? Van der Sar: "Mijn contract loopt nog vier sei zoenen door en vooralsnog zie ik geen reden om bij Ajax te vertrekken. Maar ik sluit niet uit dat die situatie over twee of driejaar er anders kan uit zien. Voorlopig telt echter mijn con tract". Gelukkig maar.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1997 | | pagina 7