nmrrnmi De doelstelling om jaarlijks minstens één prijs in de wacht te slepen, kon zelfs bij lange na niet be reikt worden. PSV werd kampioen, de KNVB-beker ging naar Roda JC (waardoor Gerald Sibon komend seizoen de enige Ajacied met een prijs is) en in de Champions League werd Ajax andermaal door het Italiaanse Juventus aan de kant geschoven. De ploeg van technisch directeur Louis van Gaal bleef dus enorm in gebreke. Niet alleen de teamprestatie was het afgelopen seizoen ver beneden Amster dams Peil. "Zelf heb ik ook te weinig gebracht", zegt de 26-jarige Noordwijker. Maar vergeten kan en wil Van der Sar de dramatische jaargang 1996-1997 niet. PLUSJES "We hebben eigenlijk maar een paar plusjes gehad. Dat was na de winterstop, toen we een aantal ke ren achter elkaar wonnen voor de compe titie, waaronder tegen Feyenoord. Ook de uitwedstrijden voor de Euro pacup tegen Grashoppers en Atle- tico Madrid schaar ik daar bij. En dat is natuurlijk een beet je weinig voor Ajax-be- grippen, zeker als je het vergelijkt met de af gelopen jaren. Maar dat wil niet zeggen dat je dit seizoen nu snel moet ver geten. Noem het een pijn lijk leerjaar. Je zult er een aantal zaken uit moeten pikken waar mee je voor het vol gende sei zoen wat kunt doen. Zodat we weer kunnen mee strijden om de eerste plaats". De eerste plaats of de eerste plaatsen? "De eerste plaats", klinkt het overtuigend, want Ed win van der Sar wil nog steeds alles winnen. Hij gunt PSV de onlangs behaalde landstitel, maar vol gend seizoen moeten de rollen weer gewoon om gedraaid zijn. Of het een erg zware zondag was, die 25e mei? De dag waarop Ajax bij Fortuna Sittard er niet in slaagde de voorlaatste (competitie-)wed- strijd onder Van Gaal te winnen. En de dag waarop de kampioensschaal in Eindhoven terecht kwam. "Tegen Fortuna speelden we de eerste helft nog goed, daarna werd het allemaal wat minder. Toen we terugkwamen in Amsterdam, heb ik nog even naar de huldiging van PSV op de tv gekeken. Daar na had ik een etentje. Of ik bewust de beelden van het feestje van PSV heb vermeden? Nee hoor, dat etentje was al langer afgesproken en bovendien ben ik niet zo'n tv-kijker. Die rondvaart die we hebben gehad nadat we de Europacup hadden gewonnen, heb ik ook nooit meer teruggezien. Och, ik kan me wel voorstellen dat het kampioenschap in Eindho ven uitbundig is gevierd. De club en haar suppor ters hebben er vijfjaar op moeten wachten en wel licht heeft ook meegespeeld dat de afgelopen tijd een aversie tegen ons is ontstaan. We wonnen toch alles wat er maar te winnen viel en de media waren op onze hand". Het afgelopen seizoen was alles anders. En vooral slopend, vindt Edwin van der Sar. "Een jaar waarin je alles wint, is zwaar, maar zo'n seizoen als het voorbije waarin het zo tegenvalt is tien keer zwaar der. De sfeer leed er ook onder. Desondanks is het over het algemeen naar buiten toe rustig gebleven. Bij andere clubs die zo teleurstellend voor de dag komen, was de trainer al lang ontslagen. Van Gaal heeft in al die jaren zoveel krediet opgebouwd, zo veel vertrouwen gekregen dat er geen reden was om bepaalde maatregelen te nemen. Ook niet nadat be kend was geworden dat hij na dit seizoen naar het buitenland zou vertrekken. Dat niemand in paniek is geraakt, vind ik een compliment waard voor het bestuur, Van Gaal en alle betrokkenen. Aan Van Gaal heeft het overigens niet gelegen. Hij mocht dan wel vroeg zijn vertrek hebben aangekondigd, hij was nog net zo fanatiek met ons bezig als in de vorige seizoenen. En eigenlijk had ik ook niets an ders verwacht. Voor ons kwam zijn besluit overi gens totaal niet onverwacht. Wel het moment waar op. Dat hij zou gaan, daar hielden we vorig seizoen al rekening mee toen Van Gaal voor slechts één jaar bijtekende". AUXERRE Edwin van der Sar heeft veel te danken aan de oe- fenmeester uit Avenhorn. Op zijn debuut in Ajax- één had Van Gaal niet direct invloed, toen - we schrijven de competitiewedstrijd tegen Sparta in De Meer op 23 april 1991 - was hij nog niet de ver antwoordelijke coach. Dat veranderde een half j aar- tje later. Weer een maand of zes nadien werden de bedoelingen van Van Gaal wel overduidelijk, toen hij Van der Sar voor de tweede UEFA-cup wedstrijd tegen Auxerre tussen de palen posteerde. Uitscha keling door het Franse provincieclupje was niet meer te voorkomen, maar sindsdien was het met voorganger Stanley Menzo gedaan en zou Van der Sar slechts een enkele wedstrijd missen. Ook in het jongste rampseizoen speelde hij als enige elke offi ciële wedstrijd van begin tot eind mee. Na een wat onwennige start onder Van Gaal, groei de Van der Sar uit tot een uiterst betrouwbare, de gelijke en vooral onverstoorbare keeper, die zelden of nooit op een fout viel te betrappen. Van Gaal had het dus goed gezien (of gehoord) toen hij Van der Sar in 1990 wegplukte bij de amateurs van Noord- wijk. Inmiddels heeft 'Sar' ruim tweehonderd offi ciële wedstrijden in de Amsterdamse hoofdmacht gespeeld. Vooral de afgelopen twee seizoenen be wees hij - ook in de wedstrijden van het Nederlands elftal - zijn waarde. Dit jaar, zo geeft hij ruiterlijk toe, deelde zelfs de uiterlijk onbewogen keeper in de malaise, ofschoon de media dat amper opmerk ten dan wel er over schreven. "Misschien heb ik toch de nodige krediet opgebouwd. Maar het is ge woon een feit, ook ik heb een minder jaar achter de rug. Vooral van de jongens die al enige j aren bij de groep zitten, waartoe ik me zelf reken, mag je iets extra's verwachten. Dat betekent inderdaad een ex tra druk. En dit seizoen heb ik minder vaak een stempel op wedstrijden kunnen drukken". Sterker nog, Van der Sar maakte zelfs twee - zeker voor zijn doen - grove fouten. In de thuiswedstrijden tegen Roda JC en FC Twente liet hij zich zodanig in het nauw brengen dat een tegenstander kon toeslaan. Tegen Twente profiteerde John Bosman ervan. By the way, had die niet bij Aj ax moeten voetballen dit seizoen? "Achteraf kun je dat makkelijk stellen. Hij schoot de bal er in ieder geval mooi in. Maar dat had natuurlijk nooit mogen gebeuren. Ik kreeg de bal aangespeeld en werd richting achterlijn en zij lijn gedrongen. Ik wilde eigenlijk te veel doen, mijn ploeggenoten helpen. Een volgende keer - en dat is één van de lessen van dit seizoen - zal ik misschien niet meteen voor een voetballende oplossing kie zen ook al is dat één van mijn sterkste kanten. En dat kan tot gevolg hebben dat ik in vergelijkbare ge vallen de bal direct zal wegtrappen". Maar wees niet bang, Edwin van der Sar zal zijn klasse niet ver loochenen. En er alles aan doen om Morten Olsen - Van Gaals opvolger - te steunen in de opbouw van een nieuwe ploeg. En die opbouw begint al snel. Op 7 juli worden de trainingen hervat en dat betekent een relatief korte vakantie voor de spelers. Immers, van 2 tot en met 13 juni verbleven ze voor een pro motietrip in Zuid-Amerika. Klinkt leuk, maar Van der Sar ziet de tournee niet louter als een uitstap je. Daarvoor zit in het programma te weinig tijd om

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1997 | | pagina 5