SP_ r SPORTVERENIGING KNUDDE r DOOR TOON 'V 4—r^° Wu j 1 uu Hoe Ootfrf FT6 'f CruyfF 50 Algemeen Dagblad Ook jouw hart is geen obsessie geworden? 'Nee, want anders gaat het toch ten koste van je leven'. En toen je het ziekenhuis inging voor je hart, was je toen bang? 'Toen ik naar het ziekenhuis ging, zei ik: ik voel me niet lekker. Toen gaven ze me een pilletje. Dus ik was niet aanwezig. Of in ieder geval op een heel laag niveau. Dan sta je er niet bij stil'. Maar je hebt in maart 1991 een hartoperatie on dergaan? 'Bypass eigenlijk'. Denk je dan niet na afloop: dat was kantje boord? 'Ik denk dat het altijd kantje boord is en dat zal dan wel ergens goed voor wezen. Het zal niet zo zijn dat het kantje boord is, dat ze je opereren en dat je dan overmorgen toch nog dood gaat. Dat lijkt me niet de zin van een operatie. Ik denk dat een operatie zin heeft als je er wat mee doet en datje dan zegt: oké, ik kan goed verder leven - na tuurlijk met hier en daar een restrictie'. Dat leg je heel rationeel uit, er komt geen emotie bij aan te pas. 'Nee, daar kan geen emotie bijkomen'. Kunnen we nog iets verwachten johan, de tweede helft? Simplistisch, eenvou dig, maar eigenlijk ook weer niet. Onbe grijpelijk, maar eigen lijk ook weer niet. Of, zoals Nico Scheepma ker het ooit om schreef: 'Soms praat Cruijff onzin, maar dan is het toch inte ressante onzin'. Met Scheepmaker is één van de schrijvers ge noemd van de'50 jaar Cruyff-boeken. Beginjaren zeventig verschenen al twee drukken van zijn 'Cruijff, Hendrik Jo hannes, fenomeen'. In 1984 werd deze topper on der de sportboeken aangevuld met een Deel Twee. Deze vierde editie is aangevuld met een Deel Drie. Hierin zijn de teksten, van de in 1990 overleden schrijver/dichter, over Cruijff uit de pe riode 1984 tot 1990 gebundeld. Deel Vier bestaat uit een nawoord van columnist/cabaretier/schrij ver Erik van Muiswinkel, dat net zo goed wegge laten had kunnen worden, maar dat terzijde. De vernieuwde uitgave van 'Cruijff, Hendrik Johan nes, fenomeen' telt bijna vierhonderd pagina's en spant daarmee kwantitatief, maar zeker ook kwalitatief de kroon. Tenminste, in de categorie boeken over Cruijff zonder dat het Brein zelf - en kele citaten daargelaten - aan het woord komt. Voor 39,90 gulden is het boek van uitgeverij Nijgh Van Ditmar te koop. Het ABC van de eigenzinnige Barend Van Dorp is een uitstekende tweede. De twee journalisten weten als geen ander de juiste toon aan te slaan in de gesprekken met Cruijff, zij het dat ze soms wat al te weinig afstand nemen. Maar het spraak makende duo weet Cruijff wel tal van interes sante uitspraken te ontlokken. 'Het ABC van een eigenzinnige maestro' - een bundeling van de meest interessante gesprekken tussen Cruijff, Ba rend en Van Dorp - is op de markt gebracht door Uitgeverij Vassallucci in Amsterdam (29,90). EL CRUIJFF! van Bert Hiddema gaat door op de weg die de auteur enkele jaren geleden al was in geslagen inVanJopie totjohan. Het boek handelt vooral over de Spaanse periode van Cruijff van 1973 tot 1996, maar Ajax en de KNVB worden ze ker niet vergeten. Hiddema heeft zijn boek ge schreven aan de hand van gesprekken met tal van betrokkenen en heeft bovendien uit vele naslag werken geput. Uitgeverij Luitingh-Sijthoff heeft Hiddema de vrije hand gegeven en het resultaat is behoorlijk, maar zelden opwindend (29,90). De redactie van Hard Gras (uitgeverij LJ Veen, 16,90) heeft zich evenmin onbetuigd gelaten. Het gehele aprilnummer is gewijd aan de jarige Job. 'Er is er een jarig' is de titel van nummer 10, dat eigenlijk nummer 14 had moeten zijn. Hard Gras telt twee extra lange verhalen: een quasi weten schappelijke beschouwing van NRC-journalist Hubert Smeets ('Hoe Johan Cruijff Nederland vorm gaf) en een vraaggesprek met Cruijff uit 1971. Dit interview, afgenomen door Godfried Bo- mans, is overgenomen uit Elsevier. De verhalen worden aangevuld en afgewisseld met gedichten (Toon Hermans: 'en VINCENT zag het koren/en EINSTEIN het getal/en ZEPPELIN de Zeppelin en JOHAN zag de bal), foto's (Cruijff met Jordi, Cruijff met lolly) en tekeningen. Enigszins oppervlakkig, maar soms toch ook boeiend zijn de hoofdstukjes in 'Ik heb nog met Johan Cruijff gespeeld' (24,90, Anthos Baarn). De verhalen zijn noodgedwongen monologen ge worden en dat is jammer omdat ze afkomstig zijn uit de gelijknamige radioserie bij Langs de Lijn. En juist de sterke kant daarin was de vraagstel ling van Klaas Vos, die het zelf ook niet zo'n ver standig, laat staan lumineus, idee vond om deze interviews in boekvorm te laten verschijnen. De meeste typeringen van Cruijff komen op hetzelf de neer: eigenwijs, sociaal, eigenzinnig, gewel dig, betweterig, menselijk, kritisch, vriend schappelijk. Tot de geïnterviewden behoren Dick Schoenaker, Arie van Eijden, Sjaak Swart en Tscheu-la Ling, van wie vooral de laatste geen blad voor de mond neemt. 'Veertien over nummer 14' (19,90) kent een ver gelijkbare opzet, maar heeft kwalitatief meer te bieden. Het is niet voor niets aan zijn tweede druk toe. Publicisten en journalisten uit Neder land, Spanje (trainer Jorge Valdano) en België ko men handen en voeten tekort om hun mening over Cruijff te kunnen verwoorden. Hugo Borst en Raf Willems zijn er weer eens in geslaagd een interessante bloemlezing samen te stellen. Ook dit boek is uitgegeven door Anthos in Baarn. En dan was er bij het ter perse gaan van dit num mer nog een boek in de maak ter gelegenheid van Cruijffs zoveelste mijlpaal. SBA Internet Services bv in Waalwijk opende op 24 april om 23.00 uur een site die het voor alle Internetgebruikers mo gelijk maakte een willekeurige reactie te geven op de vijftigste verjaardag van Cruijff. Tiendui zenden maakten er gebruik van en dat leverde een lawine aan leuke, originele, schofterige, vriendelijke, emotionele en humoristische op. Een selectie hiervan zal in boekvorm worden uit gegeven. Op 3 juli wordt Rob Rensenbnnk 50.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1997 | | pagina 20