entente pen. Overmars behoort tot de geselecteerden, on danks een spierblessure in zijn rechter boven been, die hem tegen FC Twente aan de kant hield. Ex-Ajacied John van 't Schip is eveneens uitge nodigd. Bijna drie jaar geleden speelde de aan valler van het Italiaanse Genua voor de 40e en voorlopig laatste keer in het Nederlands elftal. Rijkaard wordt benoemd tot bondsridder van de KNVB. Hij krijgt de onderscheiding in de RAI in Am sterdam van Jos Staatsen, voorzitter van het sec- tiebestuur betaald voetbal. 31 mei: op 14 juni dient voor de rechtbank in Amsterdam een kort geding dat is aangespan nen om te voorkomen dat het in aanbouw zijnde Ajax-stadion Amsterdam Arena gaat heten. De zaak is aanhangig gemaakt door het jongeren centrum annex budgethotel Arena in de hoofd stad. Tijdens de vriendschappelijke wedstrijd Finland - Denemarken (0-1) maakt oud-Ajacied Petri Tiai- nen zijn opwachting in het Finse elftal. Hij neemt de plaats in van zijn vriend Litmanen, die zich we gens hooikoorts had afgemeld. 1 juni: Kanu en Finidi spelen beiden ieder één helft mee in het team van Afrikaanse sterren, dat tegen Volendam speelt. Het duel vindt plaats ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de pa lingclub én van het kinderfonds van Unicef. De Afrikanen winnen met 1-2. Ajax beëindigt de competitie met de volgende cijfers: 34 gespeeld, 27 gewonnen, 7 gelijk gespeeld, 0 verloren, 61 punten, 106 doelpunten voor, 28 doelpunten tegen. Roda JC eindigt als tweede met een score van 54 punten, wat evenveel is als het totaal waarmee Ajax vorig seizoen beslag legde op de titel. De Kerkraadse ploeg heeft dus 7 punten minder dan de kampioen, maar heeft wel met Ajax de minst gepasseerde defensie (28 keer dus). Het verschil tussen Ajax en PSV, dat ondanks twee trainers wissels, veel onrust en een 2-4 nederlaag in de afsluitende thuiswedstrijd tegen NAC als derde eindigt, bedraagt liefst 14 punten. Feyenoord komt niet verder dan de vierde plaats. Mede door de 5-0 nederlaag in deze slotronde tegen Roda blijft de Rotterdamse ploeg steken op 43 punten. Het is niet de eerste keer dat Ajax 34 wedstrijden achtereen zonder verlies blijft, Immers, na een 4- 0 nederlaag op 9 oktober 1982 tegen PSV verloor Ajax pas op 16 oktober 1983 weer. De Amster dammers beleefden toen een afgang bij FC Den Bosch (3-0). Daartussen zaten 34 duels, verdeeld echter over twee seizoenen. De serie die op 28 mei eindigde met Ajax - FC Twente is echter in één voetbaljaargang neergezet. Ajax is de enige club in geheel Europa die in com petitieverband geen nederlaag hoefde te incasse ren. Als enige wist de Van Gaal-equipe ook de ti tel te prolongeren. Het puntentotaal is geen record, dat was 63 en dateert van 1971-72, het eerste jaar onder lei ding van de onlangs overleden Stefan Kovacs. De 27 overwinningen werden alleen in 71 en 72 overtroffen, beide seizoenen leverden toen 30 ze ges op. Alleen van Roda JC wist Ajax niet te winnen, twee keer werd het 1 -1Het gelijkspel in De Meer be tekende het enige verliespunt op eigen veld. Natuurlijk heeft Ajax de meeste treffers: 106. De laatste keer dat de honderd werd gehaald, was in 1986. Toen finishte Ajax met de doelcijfers 120- 35. Het is de 11 e maal dat Ajax meer dan 100 keer wist te scoren. Jari Litmanen werd als topscorer onttroond door de Braziliaan Ronaldo, die in zijn eerste jaar bij PSV liefst 30 keer de roos trof. De Fin eindigde nu als derde met 17 doelpunten, één minder dan Patrick Kluivert. Tekenend voor de collectieve kracht is het feit dat de 106 doelpunten over liefst vijftien spe lers werden verdeeld. Frank de Boer (een verde diger dus!) nam er liefst negen voor zijn rekening. Edwin van der Sar liet in de wedstrijd tegen Spar ta dé kans liggen om - als eerste keeper - ook in de lijst der schutters opgenomen te worden. Hij miste toen namelijk een strafschop. Ook Mare Overmars zou vanaf elf meter falen, de vijf ande re toegekende 'pingels' werden benut. Alleen thuis tegen NAC kreeg Ajax een strafschop tégen. De 8-0 van Ajax - Sparta was de grootste zege in de afgelopen competitie. Slechts in de uitwedstrijd tegen FC Utrecht kwam Ajax, in competitiever band, niet tot scoren. (In de zestien niet-competi- tiewedstrijden bleef Ajax alleen uit tegen Casino Salzburg, Hajduk Split en Bayern München doel puntloos). Ajax kreeg in de afgelopen competitie de minste gele kaarten (12) en net als Vitesse en Willem II de minste rode kaarten (1Edgar Davids). Van de 21 door Louis van Gaal ingezette spelers hebben Michael Reiziger en Frank de Boer géén competitieminuut gemist, slechts drie andere ere divisiespelers waren er ook steeds bij. Ook Danny Blind was er in alle competitieduels bij, maar moest in de 10e minuut van de uitwedstrijd tegen Sparta naar de kant. Clarence Seedorf werd even eens elk duel ingezet, maar niet altijd als basis kracht. Reiziger maakte als enige alle Europacup- en KNVB-bekerwedstrijden van begin tot eind mee. Van der Sar draafde alleen niet op tijdens de competitiewedstrijd Feyenoord - Ajax, waardoor Fred Grim voor de eerste en enige keer zijn op wachting mocht maken. Het gemiddeld aantal toeschouwers steeg ander maal, nu met ruim 800 naar bijna 23.600. Bij de vier meest bezochte eredivisieduels was Ajax steeds één van de partijen, topper was Ajax - Feyenoord met 42.000 kijkers. Ajax heeft dus een topseizoen achter de rug. Het zal niet gemakkelijk worden om het volgend sei zoen te evenaren. Zeker, omdat - bij het ter perse gaan van dit blad - nog niet duidelijk is hoe de se lectie er uit zal gaan zien. Frank Rijkaard is er so wieso niet meer bij, maar wat gebeurt er met Blind, Clarence Seedorf, Davids, Sonny Silooy, Tarik Ou- lida en Peter van Vossen? Laten we er het beste van hopen. Foto's: Ruud Voll

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1995 | | pagina 50