r/iv verdiende pech'. Volgens La Gazetta dello Sport is 'het fabuleuze en onverslaanbare Ajax niet supe rieur geweest'. In Nederland komen, in verband met Hemelvaartsdag, toch nog twee kranten uit. De Drentsche Courant ('Wat een feest', 'Auguri alI'Ajax!' en 'Wat een wissel in Wenen') en het Bra bants Nieuwsblad, dat verschijnt in het toch voor al Feyenoord-gezinde West-Brabant. Enkele kop pen in BN: 'Wat een afscheid!' en 'Zelfs Feyenoord-fans voor een dag Ajacied'. Ajax komt 'thuis' met de Europacup. Na twee vliegrondjes boven het Museumplein, de aan komst op Schiphol en een busrit wordt de ploeg op het Museumplein door zo'n 100.000 mensen onthaald. Alle spelers zijn erbij, dus ook Sonny Si- looy en Andrej Demtsjenko, die nauwelijks tot niet mochten/konden meespelen in dit seizoen, Maar ook Co Adriaanse en Lazlo Jambor. Van Gaal imi teert op het podium de karatesprong van de avond tevoren en burgemeester Patijn van Amsterdam geeft Rijkaard de sportmedaille van de stad voor alles wat hij gedaan heeft. Van Praag zegt dat 'we vanaf nu niet meer over het Ajax van de jaren ze ventig hoeven te praten' en 'dat Ajax straks in To kio zelfs de beste van de wereld zal zijnEndat Louis de beste trainer is die Ajax ooit heeft gehad'. Even voordat het podium wordt verlaten, komt Rijkaard aan het woord: 'Jongens, ongelooflijk be dankt. Het is een onvergetelijke dag'. Na de hul diging op het Museumplein volgt een rondvaart door de Amsterdamse grachten, een dag nadat over datzelfde water de laatste wens van de over leden schrijfster Annie MG Schmidt in vervulling was gegaan. De politie verwacht dat de rood-wit- te euforie in Amsterdam 250.000 voetbalfans op de been heeft gebracht. De reportages op tv had den een kijkdichtheid van 14,1 procent en kregen een 8! 27 mei: tijdens de traditionele Jeugdvoetbal dag wordt Ajax B1in De Kuip, Nederlands kam pioen dank zij een 0-2 zege op Feyenoord B1De A1 van Ajax, die de nationale titel al hadden be haald, spelen met hun leeftijdgenoten van Ander- lecht: 7-1, na een 0-1 achterstand. Ajax 2 (met veel eerste-elftalspelers) opent het toernooi om de districtsbeker met een ...14-0 zege op Titan, een amateurclub uit het Drentse Nieuw Weerdinge. 28 MEI, LAATSTE COMPETITIEWEDSTRIJD EN TEVENS AFSCHEID VAN FRANK RIJKAARD: AJAX - FC TWENTE (1-0) 3-1. Doelpunten: 12. Finidi 1-0, 48. Finidi 2-0, 56. Bruggink 2-179. Davids 3-1 Scheidsrechter: Luyten. Toeschouwers: 19.000. Rode kaart: Kool (FC Twente). Gele kaart: Blind. Bijzonderheden: vóór aanvang wordt een mi nuutje stilte in acht genomen vanwege het overlij den, een dag eerder, van Epi Drost. Hij was één van de Tukkers die in 1969 met 5-1 van Ajax won nen en net geen kampioen werden. Ex-interna tional Drost is 49 jaar geworden. Mede dank zij een niet bepaald scherp Twente, be sluit Ajax de competitie ongeslagen! Enige 'smet' is de tegentreffer van Arnold Bruggink, waardoor de rood-witten niet alleen de minst gepasseerde verdediging hebben. Een kwartiertje voordat Rijk aard zijn publiekswissel krijgt, moet Ruud Kool in rukken. 'Rode kool' wordt uit het veld gestuurd, omdat hij Finidi met een overtreding van diens der de treffer afhoudt. Blind ontving al in de eerste helft de gele kaart, omdat hij Edwin Vurens haak te, De aanvoerder mist daardoor, mits hij blijft, de Nederlandse Supercupwedstrijd op 16 augustus in het Olympisch stadion tegen Feyenoord. Van Gaal benut de persconferentie om het publiek te loven voor zijn gedisciplineerde gedrag. En zijn ploeg krijgt (terecht) complimenten voor het ge weldige seizoen. "Beter kan niet, beter hoeft niet", aldus Van Gaal, die nogmaals met spijt constateert dat alleen, voor de beker, van Feyenoord werd ver loren. "Via de sudden death en Van den Ende", al dus de TD. Opstelling: \lan der Sar; Reiziger, Blind, Rijkaard (74. Davids) en F, de Boer; R. de Boer, Litmanen en Seedorf; Finidi, Kluivert en Van Vossen (56. Kanu). De Karate-do Bond Nederland wil Van Gaal be noemen tot lid van verdienste. Volgens de bond heeft de Ajax-coach met zijn opmerkelijke sprong tijdens de finale tegen AC Milan en zijn relative rende opmerkingen daarover de karatesport posi tief in het nieuws gebracht. En dat is wat anders dan al die pogingen van Feyenoorder Henk Fraser. Simon Tahamata lukt het met zijn club Germinal Ekeren niet om ten koste van Club Brugge de Bel gische beker te winnen. De Brugse ploeg wint met 4-1In tegenstelling tot de halve finale, tegen An- derlecht nam hij één van de vier treffers voor zijn rekening (4-0), vertolkt de 39-jarige Tahamata nu geen hoofdrol. Datzelfde Anderlecht legde wel be slag op de nationale titelVoor John Bosman was dit seizoen bij Anderlecht een bescheiden rol weg gelegd. Ron Willems had juist een grote inbreng bij Grashoppers, dat Zwitsers kampioen werd. Ri chard Witschge maakte eerder deze meimaand ook een titelfeest mee, zij het vanaf de zijlijn. De middenvelder was door Bordeaux (Fra) uitgeleend aan Blackburn Rovers, maar speelde slechts één wedstrijd voor de ploeg, die uiteindelijk Engels kampioen werd. Ondanks de afwezigheid van Mi chel Kreek (wegens een rode kaart twee wed strijden geschorst) slaagde Padova er in zich te handhaven in de Italiaanse Serie A en dat zag er bij de entree van de ex-Ajacied niet naar uit. De kentering is onder meer te danken aan de zeven treffers van Kreek. Het Franse Auxerre plaatste zich, mede dank zij liefst acht competitietreffers van Frank Verlaat voor het UEFA-cuptoernooi. 's Avonds komt het tot een handgemeen op het complex van RTL4 in Hilversum. Daar zou live het tv-programma Lief en Leed worden uitgezonden, waarvoor fans van Feyenoord en FC Utrecht uit genodigd waren om te gaan praten over voetbal supporters. Vlak voor het begin van de uitzending bestormden, naar het schijnt, Ajax-aanhangers het gebouw, waarna zowel binnen als buiten ver nielingen werden aangericht. Totale schadepost: ruim 10.000 gulden. 29 mei: Van der Sar staat voor debuut in Oranje. Ed de Goey is namelijk niet geselecteerd voor de kwalificatiewedstrijd op 7 juni voor het Eu ropees kampioenschap tegen Wit-Rusland. De Feyenoord-doelman ondervindt te veel last van de handblessure, die het hem ook al onmogelijk maakte om de competitiewedstrijd tegen Ajax (0- 5) mee te maken. Ajax levert in totaal acht spe lers, ofschoon de gepasseerde Van Vossen en de geschorste Frank de Boer niet worden opgeroe- 47

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1995 | | pagina 49