Cf I L f -2» f i tam ui am ui jam u-i-am ui mm u-yam u-yam uz Samenstelling en toto's: Marco van Harn (JUNI 1985) Ook tien jaar geleden werd Ajax kampioen. Met felicitaties aan alle betrokkenen wordt dit nummer geopend. Na Frank Arnesen worden ook Peter Boeve en Johan Cruyff onderscheiden als Ere-lid van "de Ajacied". Over beiden een verhaal in dit nummer van "de Ajacied". Uit onderzoek is gebleken dat Johan Cruyff bij twee miljard mensen over de hele wereld bekend is. N.a.v. dit onderzoek en het Ere-lidmaatschap van Johan een overzicht van zijn carriere. Het begon allemaal in 1964. In dat jaar, om pre cies te zijn op 15 november, in de uitbeurt tegen GVAV, zette de toen 17-jarige Johan Cruyff zijn eerste schreden in de Ere-divisie. Ajax verloor met 2-1, de debutant redde de eer. Twee jaar later werd de aanvaller voor het eerst uitverkoren voor het Nederlands Elftal. Tegen Hongarije werd het 2- 2. Al in zijn tweede interland, tegen Tsjechoslo- wakije, in november 1968, werd Cruyff door de Oostduitse scheidsrechter Glöckner uit het veld gestuurd. Cruyff zou in totaal slechts 48 interlands spelen, waarin hij 33 keer scoorde. Helaas greep Cruyff met het nationale team steeds naast de gro te prijzen. In clubverband was er voor Cruyff meer te vieren, vooral bij de club waar hij zijn carrière begon. "Ik heb Cruyff als jeugdtrainer een beetje begeleid toen hij als tienjarig jeugdtalent bij Ajax kwam. Van het begin af aan was hij al de leider, die continu met zijn armen stond te zwaaien en aanwijzingen gaf. Zijn eerste senioren-wedstrijd is me het meeste bijgebleven. Hij was net veertien en stond zoals altijd voor dag en dauw langs het veld. Op die bewuste dag had het zesde elftal maar tien man en heb ik Johan gevraagd of hij thuis zijn koffer wilde halen. Het zesde stond op dat moment met nul punten onderaan, maar met Johan erbij werd het dus 5-0. Hij was drie koppen kleiner en twee keer zo mager als zijn tegenstanders, maar hij maakte ze alle vijf ..."verhaalt 'ontdekker' Jan- nie van der Veen, Hoe dan ook, als spits en aanvoerder van Ajax groeide Cruyff uit tot de beste speler van Neder land, Europa en misschien wel ter wereld. In ieder geval maakte Ajax, onder aanvoering van Cruyff, de grote sprong voorwaarts: naar de Europese- en wereldtop. Toeval of niet, vanaf het moment dat Cruyff ver trok (augustus 1973) ging het een tijd bergaf waarts met Ajax. Zelf gaf hij ondertussen de toon aan bij het Spaanse Barcelona. Spanje werd zijn tweede vaderland. In 1978 verliet hij het zuiden en vertrok naar het met grootse plannen schermen de Amerika. Los Angeles Aztecs werd zijn derde club. Na korte verblijven bij de Washington Diplo mats en het Spaanse Levante keerde Cruyff in 1981 bij Ajax terug in de gedenkwaardige wed strijd tegen Haarlem met een even gedenkwaar dige goal. Na anderhalfjaar scheidden de wegen tussen Ajax en Cruyff andermaal, het vertrek werd opgesierd met de "double". Een zelfde prestatie behaalde Cruyff bij aartsvijand Feyenoord. "Met mijn gezin, schoonvader Cor Coster en Hans Mul ler hebben we de grootste en misschien ook wel gevaarlijkste uitdaging in mijn carrière tot een goed eind gebracht". Johan Cruyff: voor hem gaan geen golven te hoog. Zoals gezegd ook een interview met ons andere "Ere-lid" Peter Boeve. "Het klinkt stom jongens maar ik heb na al die ja ren een beetje een rood-wit hart, denk ik. Ajax is echt mijn club aan het worden. Ik heb wel eens gezegd dat als Ajax op TV is geweest dat-ie wel af kan, en dat is niet helemaal in goede aarde ge vallen, maar 't is toch zo Kijk ik mopper wel eens, maar waar je op scheldt daar houd je ook van. Weet je wat me pijn heeft gedaan Dat we van ons oude spelletje moesten afstappen. Wij zijn toch Ajax? Ajax speelt altijd aanvallend voetbal, We komen toch uit Amster dam? Amsterdam is Ajax en andersom. Amster dam is bluf dus moet Ajax ook bluf zijn." "Ik vind dat de Nederlandse voetballer niet meer voor vol wordt aangezien. Ze (de pers) denken dat ze alles met je kunnen maken, dat ze dolletjes met je uit kunnen halen. Voetballer in Nederland is best wel een moeilijk vak, want veel mensen kijken er wat sceptisch tegen aan. Er zijn altijd veertien mil joen mensen die het beter weten." "Ik zat pas naar die Engelse cup-final te kijken. Erg hè. Jesper liep steeds maar omhoog te kijken. De bal werd steeds maar weer over hem heen ge schoten, van de ene kant naar de andere kant. Maar toch hè, soms kreeg ie de bal van die links back en dan speelde Jesper hem weer zo feilloos diep, schitterend. Wat mis ik dat, jongens. Ik durf te stellen dat toen Jesper bij ons ophield met voet ballen, het met Ajax bergafwaarts ging." "We moeten zoveel mogelijk internationale wed strijden spelen, in de Europa-cup, veel meer oe fenwedstrijden met het Nederlands Elftal, dan jon gens, dan komen we weer aan de top want we hebben de spelers ervoor, zeker weten."

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1995 | | pagina 41