Ajacie geweest als dit seizoen. Davids verhoogt de feest vreugde door na een knappe aanval bekeken 3-1 te scoren, een 'gouden wissel' dus. Na het slotsignaal is-ie er weer. Frenk Rijkaard. Twente-aanvoerder Nico-Jan Hoogma wordt bij kans verlegen dat juist hij het eerste officiële af- scheidswoordje mag richten. Ajax-voorzitter Mi chael van Praag doet er meer dan een schepje bovenop. Frank is niet van AC Milan naar Ajax ge komen om af te bouwen, nee, hij heeft geholpen bij het opbouwen van een nieuw en succesrijk Ajax. Zo stelt Van Praag terecht. RIJKAARD, WE ZIJN WEER KAMPIOEN De fotografen stellen zich rondom de middencir kel op waar Rijkaard even alleen wordt gelaten. Nou even, het vuurwerk dat van achter beide doe len losbarst is niet alleen oorverdovend, maar lijkt ook uren te duren. De herinneringen aan de voetballer Rijkaard lijken in rook op te gaan. Zijn debuut in Ajax-één, zijn kroeskop, zijn eerste optreden in het Nederlands elftal, de breuk met het Ajax van Johan Cruyff, zijn dubbele contract met PSV en Ajax, de vlucht naar het buitenland, de vele successen bij AC Milan, zijn kracht en souplesse, het enige doelpunt in de Europacupfinale tegen Benfica, de fluim in het ge zicht van Rudi Voller, zijn rastakrullen, het afscheid van Oranje, zijn rust, veelzijdigheid, kracht en rou tine, de come-back in Oranje, de terugkeer in De Meer met doelpunten, rushes, solidariteit en fikse overtredingen, maar ook de beslissende pass waaruit Patrick Kluivert hem de Europacup voor landskampioenen als afscheidscadeau schenkt. FRANKIE RIJKAARD Wanneer de kruitdampen opgetrokken zijn, staat hij daar nog steeds in al zijn eenvoud. Alleen maakt hij een ererondje, zwaaiend en met een gemeende glimlach, langs de volgepakte tri bunes waar slechts een handvol spandoeken hangt voor hem. 'Frank bedankt', 'Franklin Ed- mundo bedankt' en 'You were a kind of magic'. Rijkaard wordt dan op de schouders genomen en met zijn ploegmakkers troont hij de Europacup voor landskampioenen langs de trouwe, juichen de en opvallend gedisciplineerde fans. De show wordt afgesloten met een diepe buiging naar alle vakken van de complete Ajax-groep. Inclusief Sonny Silooy, die even tevoren in zijn burgerkloffie naast Van Praag de zoveelste huldi ging van Europacupwinnaar Ajax aan de zijlijn, op gepaste afstand dus, volgde. FRANKIE RIJKAARD Echte artiesten komen terug voor een toegift. Frank ook. Flij richt nog éénmaal het woord tot de rood-witte aanhang. "Ik ben blij, maar ook dank baar en trots. Dat ik met zo'n fantastisch team heb mogen samenspelen. Met zo'n hecht elftal, wat niet in de laatste plaats te danken is aan Louis van Gaal. Flij heeft jeugdig elan, routine, technisch ver mogen en kracht gebundeld en ons naar de top gebracht. Het is een mooi en speciaal moment. Ik voel nu een leegte hier binnen, een apart gevoel", verklaart de 32-jarige Rijkaard, die in zijn epiloog het publiek oproept Ajax te blijven steunen. Alsof iemand daaraan twijfelt. A Star is Gone, maar zijn naam zal altijd aan Ajax verbonden blijven. Ja, dokter, het begon ongeveer een jaar geleden. Ik kreeg een vreemd gevoel over mijn ge hele lichaam. Soms tintelden mijn vingers, soms mijn tenen. Soms had ik een onrustig ge voel in mijn armen, soms in mijn benen. Vaak ging dit gevoel gepaard met trillende handen. De slapeloosheid op vrijdag en zaterdag werd alsmaar erger. Mijn stem vertoonde kuren, re gelmatig overslaand afgewisseld met tonen van zware verkoudheid. Naast deze lichamelijke klachten heb ik last van zeer wisselende gemoedstoestanden. Aan het eind van de weekwas ik snel prikkelbaar, slecht geconcentreerd en vaak afwezig. Op maan dagochtend was ik overdreven vrolijk, had ik het grootste woord en viel overal triomfantelijk binnen. Het waren onbeschrijvelijke gevoelens die niet in de hand te houden waren. Mijn ge hele omgeving, zowel privé als zakelijk, hadden er last van. Soms had ik het idee dat het besmettelijk was. Steeds meer mensen in mijn omgeving leken met dezelfde verschijnselen te lopen. De laat ste weken werd het minder. Weet u wat het is, dokter Tja meneer, dit is een bekend verschijnsel. In begin jaren zeventig heeft het ook al eens van zich laten spreken. Het is inderdaad zeer be smettelijk. Afgelopen maanden hebben zich zeer veel mensen met dezelfde klachten ge meld bij de medische zorg. Tot op heden be staat er geen medicijn tegen deze ziekte. Het is een virus die langzaam in je sluipt en je niet meer los laat. Sommige mensen lijden er al hun hele leven aan. Het is helaas ongeneselijk tot op heden. Waarschijnlijk wordt het alleen maar erger. Het neemt epidemische vormen aan. We noemen het AITS, het Ajax Is Top Syndroom en het is een gezonde ziekte. 37

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1995 | | pagina 39