GEBOEKSTAAFD Door Hans Janssen de Zeeuw in het boek. Helaas biedt Ballenjongen ook zelden een kijkje ach ter de schermen van de opnamen van zijn programma's met Henk Spaan. Een uitzondering is de bijdrage over Ruud Gullit ('voor jou heb ik geen tijd'). De hoofdstukken over Louis van Gaal, Coen Moulijn (deze Feyenoorder is al tijd Harry's voornaamste idool geweest) en Kees Jansma konden me nog het meest bekoren. Maar ook het verhaal hoe Vermeegen in contact wist te ko men met Stefan Kovacs, even voordat de Roemeen bij Ajax in dienst zou tre den, leest prettig. Zo zijn er verscheidene positieve uitzonderingen, maar nog maals: wie trouw Harry, met Henk, op het scherm volgt, die zal zelden verrast worden door Ballenjongen. Vermeegen schrijft zonder pretenties, over het spel, de bal en de hoofdrol spelers, zo staat op de achterkant van het boek. En zo is het maar net. Amateuristisch is de kwaliteit van de foto's. Het lijkt wel of ze gemaakt zijn door iemand die naar de tv-programma's van Spaan en Vermeegen heeft gekeken. Dennis Bergkamp gaat naar Barcelona en Ronald Koeman keert terug bij FC Groningen. Wat? Nou, dat lezen we in De voetbalgoden van Spanje. Leo Verheul, journalist en eindredacteur van Die 2: Nieuwe Koeien, ventileert in zijn boek zijn visie op Nederlandse voetballers en trainers in Spanje, maar ook op de onnavolgbare Romario. En van de geportretteerden wordt duidelijk gemaakt wat Spanje voor hen betekent of betekend heeft. Het boek volgt op de Voetbalgoden van Italië en kent af en toe een wat pedante stijl. De hoofdrolspelers, Johan en Jordi Cruyff, Ronald Koeman, Romario, Guus Hiddink en Leo Beenhakker, komen zelf niet aan het woord, zodat Verheul veel uit eigen ervaringen moet putten. Desondanks staan er toch enkele aar dige details in het boek, zij het dat een aantal wat al te sensationeel over komt. Zo blijkt Johan Cruyff spirituele contacten te hebben (gehad) met wijlen zijn vader en lag Romario vlak voor een wedstrijd van PSV in het buitenland 'als een aangeschoten doffer uitgeteld op het hotelbed' na een avondje doorzak ken met 'twee tortelduifjes'. Volgens Verheul heeft sportartikelengigant Nike een rol gespeeld bij een aantal transfers van de Braziliaan. Ronald Koeman wordt in De voetbalgoden bijkans de hemel ingeprezen. Een gemiste kans is het hoofdstuk over Leo Beenhakker, dat uiteindelijk vooral over president Ramon Mendoza gaat en dat terwijl over Don Leo zo veel leu ke dingen te schrijven moeten zijn. Slordig is de foutieve uitslag van Cruyffs afscheidswedstrijd bij Ajax tegen Bayern München (het werd geen 1 -8, maar 0-8). DE VOETBALGODEN VAN SPANJE Leo Verheul Uitgeverij Conserve ISBN 90-5429-043-9 Harry Vermeegen verzorgt het voorwoord van De Voetbalgoden..., maar heeft veel meer in zijn mars. Dat bleek vroeger als schrijvend journalist en later als maker van sportprogramma's op radio en televisie. Ballenjongen, de titel van het boek dat door Vermeegen is geschreven, kan onmogelijk op hem zelf slaan. Of het moet zijn dat hij in Ballenjongen ballen in de vorm van hoofd stukken over personages aandraagt voor de lezer. Helaas blijkt Harry van de tévé veel leuker te zijn dan degene die verant woordelijk is voor het boek. Zo leuk Peter van Vossen op de buis overkomt, in gesprekken met Vermeegen, zo saai en bekend is het levensverhaal van BALLENJONGEN Harry Vermeegen AW Bruna Uitgevers ISBN 90-229-8257-2 Het uitgeven van Marco van Basten, Zijn voetballeven is redelijk gepland. Want in deze tijd zou er meer duidelijkheid moeten komen/zijn over de spor tieve toekomst van de ex-spits van Ajax. Helaas moet het boek het doen zon der foto's en dat is nog niet het ergste. De loopbaan van Van Basten, wordt tussen 'De Weg naar het Succes' en 'Voorgoed geblesseerd?', weliswaar redelijk chronologisch beschreven, maar het blijft allemaal vrij oppervlakkig, zonder al te veel samenhang, het boek heeft niet echt 'body'. Bovendien bevat 'Marco van Basten' her en der wat doublures. Ook wordt niet altijd piëteitvol omgegaan met menselijk leed (de geboorte van Marco, de dood van een vriendje van Marco en de lichamelijke ongemakken van zijn moeder). Het grootste bezwaar echter is, net als bij De voetbalgoden..., dat het lijdend voorwerp zelf niet aan het woord komt. Dat hoeft op zich geen probleem te zijn (denk aan de boeken van David Endt en Chris Willemsen), maar De tragiek van een voetbalmiljonair (zoals de onder titel luidt) kan alleen maar volledig beschreven worden met directe mede werking van in dit geval Van Basten dus. Nu komen de verhalen regelmatig pathetisch over. Voskuil (en zijn uitgeverij) maken niet duidelijk waarom Marco, maar ook zijn vriend Ricky Testa la Muta en zijn vrouw Liesbeth, geen medewerking hebben verleend. De uitspraken van Van Basten, die wel in het gedetailleerde boek zijn opgenomen, zijn ont leend aan diverse media. Voskuil heeft er veel werk van gemaakt, hij moet maandenlang bezig zijn geweest met het interviewen van tientallen mensen (onder wie Sonny Silooy). Ten slotte één klein foutje: op pagina 138 wordt Mare Overmars opgevoerd, dat moet echter Marco Overmars zijn. Voor we het vergeten: het statistisch overzicht waarmee de (voetbal)levensloop wordt afgesloten ziet er volledig en verantwoord uit. MARCO VAN BASTEN, ZIJN VOETBALLEVEN Bert Voskuil Uitgeverij Het Spectrum ISBN 90-274-4528-1 Ajacied JUN 17

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1995 | | pagina 19