V g'r'u'n'w'a'l'd VOETBALLER BIJ DE GRATIE GODS CONSULTANTS V zaakt? Zie het begin van ons gesprek. We kunnen ter vergelijking daarbij andere spelmomenten ge bruiken, waarbij dezelfde spelers juist heel rustig en beheerst konden blijven: waarom daar wel en waarom bij het doel niet? Wat ziet u daarin voor mogelijk heden? Ik heb ervaren, dat bepaalde wedstrijd-ervaringen zwemmers en atleten vrees hebben bezorgd voor vallen of je hoofd stoten tegen de bassinwand. Dat waren ze zich nauwelijks bewust; maar on derbewust hielden ze in. Mij zou het niet verbazen, als de kans voor open doel, of de vervaarlijke on verschrokken doelverdediger en de intimidaties van verdedigers de aanvallers nèt genoeg van hun zekerheid beroven, om hen de kans te laten mis- MANAGEMENT - MARKT - ORGANISATIE sen. Als men zich realiseert, hoe fysiek bedreigend de voetbalgevechten geworden zijn, dan is het al verwonderlijk hoe beheerst de meeste voetballers zich daaronder houdenToppers zijn echter óók ar tiesten; zij balanceren onder top-stress op het slappe koord. En wel of niet scoren ligt dan heel dicht bij elkaar. Daarom zie ik er veel in, om in een rustig gesprek met behulp van de videobanden dieper op deze gevoelsbeladen momenten in te gaan. Bent u zeker van een goed effect daarvan? Ik heb in mijn werk met andere mensen ervaren dat ik met zulke momentstudies verder kom. Zij voelen zich beter en meer ontspannen onder druk en houden tot in details grip op hun werk. Ik doel op musici, dansers en managers. Ik denk daarom dat het met voetballers op hoog niveau ook kan, Het gaat om het evenwicht tussen beheersen en ontladen, tussen overzicht en intimidatie, tussen een creatieve inval en spanning. Dit evenwicht is bij Ajax al heel fijn afgesteld. Ik vermoed dat het in bepaalde situaties nog iets nauwer kan luiste ren. Dank voor het gesprek. 'Het mooiste moment uit mijn voetbalcarrière', zegt de Nigeriaanse Ajacied Finidi George over het doelpunt waar mee hij in april het lot van Bayem Munchen in de halve finale van de Champions League in feite bezegelde. Maar hij relativeert zijn sterrenstatus onmiddellijk: 'Ik vergeet nooit dat ik slechts een van de elf kinderen ben van mijn moeder. Het is geweldig om in Nederland te mogen werken. Ik werk hard en het gaat goed, maar ik voel mij niets beter dan mijn broers en zussen'. m Mis je je moeder? 'We bellen elkaar een paar keer per week. Kort. We schrijven elkaar brieven. Lang', Heb je nooit het idee dat je het al lemaal - je successen, je prachtige voorzet ten en passeerbewegingen - zelf voor elkaar gebokst hebt? 'Soms, heel soms. Maar ik weet dat God met mij meespeelt. Ik bid elke dag, lees in mijn bijbeltje. De ene keer 's morgens en de andere 's nachts, Dat maakt natuurlijk niet uit. God is er altijd.' Bid je voor elke wedstrijd? 'Zeker! Ik vraag of we een mooie wedstrijd mogen spelen, mogen winnen en dat ik alsjeblieft geen blessures oploop. Ik bid voor de andere jongens in het veld en op de bank, maar ook voor onze trai ner, van Gaal'. Je leeft in een wereld waarin erg veel om het uiterlijke, het zichtbare gaat. Vind je het niet moeilijk om in een God te ge loven die je niet ziet? 'Hoe bedoel je, 'niet ziet'? Er gaan zo verschrik kelijk veel dingen goed in mijn leven. Ik kan niet anders zeggen dat dat het heel zichtbaar is dat ik bij Ajax speel, dat zie ik als een gebaar van God. Ik speel in het nationale elftal van Nige ria. Ik heb het gevoel dat ik almaar beter en sterker word. God is niet zo onzichtbaar als je denkt'. Welk bijbelverhaal lees je het liefst? 'Psalm 23. De Heer is mijn herder. Mij ont breekt niets. Als kind vond ik dat al erg mooi. We leerden het op school en nog altijd zijn het woorden die mij helpen als ik in een dal letje zit'. Jouw naam, Finidi, betekent 'Zonnige toekomst', maar wat gebeurt er als AC Milan van Ajax wint? 'Ik denk niet dat Milan wint, maar als wij ver liezen, zal ik mijn naam niet veranderen. Een zonnige toekomst staat of valt niet met win nen, maar het gaat erom of je gelukkig benten ge zond en of er mensen zijn die van je houden'. Aldus Finidi George aan de vooravond van de Champions League finale in de NCRV gids. Tekst: Cees Baan

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1995 | | pagina 11