crf 7nr\ Q <m Qd s;r„ar Door: Hans Janssen Het seizoen zit erop, het WK komt eraan, maar we kunnen de afgelopen jaargang niet zomaar vergeten. Voor het eerst sinds vier jaar werd Ajax kam pioen. Toen gebeurde het onder leiding van Leo Beenhakker, nu werd Louis van Gaal terecht de gevierde coach. Van de selectie waarop Van Gaal een beroep deed, waren er drie in 1990 ook bij: Danny Blind, Sonny Silooy en Stanley Menzo. Het feit dat Ajax er ondanks een groot aantal spelerswisselingen in geslaagd is om de schaal binnen te halen, zegt genoeg. De wijze waarop mag er ook zijn. Met veelal gedurfd en dus aan vallend voetbal werd bijna overal voor volle sta dions gespeeld en in eigen huis trok Ajax an dermaal meer toeschouwers dan vorig jaar (een kleine 23.000). Het offensieve concept leverde ook de meeste doelpunten op van alle eredivi sieclubs: 86. Eén minder dan vorig seizoen, toen neer Ajax precies een eeuw bestaat. Met zijn uit latingen werd Van Praag al snel om de oren ge slagen door Feyenoord-trainer Wim van Hane- gem (die sowieso niets van Ajax moet hebben), maar ook van een aantal clubs en de chef sport van De Telegraaf na de ontluisterende nederlaag tegen FC Groningen. 'Van Praag wordt vriende lijk doch dringend verzocht voorlopig even een toontje lager te zingen', aldus Charles Taylor. In dezelfde krant zou Van Gaal even later zeggen dat er sprake was van een 'opgevoerd spelletje in de media. En dat is de waarheid'. Maar of een winnende coach in deze gelijk had? In ieder geval had zijn assistent Bobby Haarms er stevig de pee in, na de slotwedstrijden tegen FC Groningen en Willem II. 'We zijn verdiend kampioen geworden en we hebben, mede dank zij onze supporters, een grandioos feest gehad, maar over die laatste wedstrijden heb ik stevig de pest in". Het werd nog erger voor de Ajacied in hart en nieren want op 25 mei onderging hij een kijkoperatie in het VU-ziekenhuis in Am sterdam. Deonver- slijtbare Amster dammer bleek een versleten knie te hebben en boven dien moest zijn rechter meniscus verwijderd worden. In de andere knie was dat jaren gele- gm den al gebeurd, wat Nu moet Haarms dus zelf gaan reva lideren, waardoor hij onder meer het duel met Atletico Madrid en de trip naar Mexico en Curagao miste. "Ik wil er toch staan wanneer we in het volgend seizoen de training hervatten. En met de dagelijkse behandeling door Frank van Deurzen moet dat lukken". M m K HET de rood-witten ook al de meest produktieve club van Nederland waren. Ajax kreeg ook de minste tegentreffers (26) en dat mag - nogmaals - ge zien het gehanteerde systeem van Van Gaal en co opmerkelijk worden genoemd. Het is teke nend voor datzelfde speltype dat Ajax slechts tweemaal gelijkspeelde. Met andere woorden: het was vaak alles (26 zeges) of niets (6 neder lagen, waarvan 4 in de laatste 9 wedstrijden). Voor het derde achtereenvolgende seizoen had Ajax ook de topscorer in huis. Jari Litmanen was een waardig opvolger, met 26 doelpunten, van Dennis Bergkamp, die in de afgelopen twee sei zoenen (26 en 24 treffers) de kroon spande. Heel lang zag het er naar uit dat Ajax ook de minst bestrafte eredivisieclub zou worden. Dat werd Roda JC (22-25), mede omdat de Van Gaal equipe in de laatste negen duels acht gele kaar ten verzamelde. In een interview in Voetbal International blies voorzitter Michael van Praag, waarschijnlijk in de euforie van het naderende kampioenschap, wat al te hoog van de toren met zijn uitspraak dat hij in zijn hart meer dan hoopt op een ko ninklijk predikaat. Bijvoorbeeld in 2000, wan- In dat nieuwe seizoen gaat Ajax op jacht naar prolongatie van de nationale titel. En mocht dat lukken, dan wordt de club voor de 25e keer kam pioen. Dat zal waarschijnlijk moeten gebeuren zonder Stanley Menzo, Michel Kreek, Dan Pe tersen en Dick van Burik (die het afgelopen sei zoen gehuurd werd door NAC, maar inmiddels een 3-jarig contract heeft ondertekend bij de Bredase club). Ook Stefan Pettersson zal er niet meer bij zijn. Op zondag 8 mei, zo rond kwart over vier, klonk voor hem het allerlaatste fluit signaal op de Nederlandse voetbalvelden. Voor dat hij het terrein van Willem II verliet wreef hij nog eens door de haren, draaide zich om en zwaaide naar zijn fans, die hem als een echte Ajacied voor altijd in de armen én gedachten hebben gesloten. De nederlagen tegen Gronin gen en Willem II konden zijn humeur niet ver pesten. "Daarvoor heb ik te veel mooie dingen hier meegemaakt. En ook het afscheid in De Meer was ongelooflijk. Ik had ook niet verwacht dat mijn vertrek zoveel los zou maken, zoveel interviews ook voor de pers tot gevolg zou heb ben. Ik kan nog steeds niet geloven dat ik zo be langrijk ben geweest", liet de nimmer vers agende Zweed zich voor zijn vertrek naar zijn vaderland ontvallen. "Of het allemaal een beet je te veel van het goede was? Nou, dat weet ik niet, ik heb er in ieder geval wel van genoten. En gelukkig hebben mijn prestaties er in die laat ste weken niet onder geleden. Ik wist gewoon al lang van tevoren dat dit mijn laatste jaar zou worden. In de wedstrijd tegen Willem II had ik nog graag willen scoren, kreeg ook nog een mooie kans, maar schoot te snel. Och ja, het kan ook niet altijd meezitten". Daar weten ze in Barcelona, de club van onder anderen de ex-Ajacieden Johan Cruyff en Ro nald Koeman, ook over mee te pratenIn de com petitie slaagden de Catalanen er in om op de laatste speelronde de Spaanse titel te pakken. En toen dacht iedereen, Cruyff en zijn trouwe vazal Tonnie Bruins Slot voorop, dat ook de Eu ropacup voor landskampioenen gepakt kon wor den. AC Milan stak daar een stokje voor: 4-0. Europees succes was er wel voor Dennis Berg kamp en Wim Jonk. De UEFA-cuptriomf ten kos te van het Oostenrijkse Austria Salzburg maak te het voor het overige zeer teleurstellend verlopen seizoen redelijk goed. Bergkamp en Jonk hadden beiden een groot aandeel in de dubbele winst op Salzburg. Zo scoorde de ex- Volendammer als enige in de return. In Euro- pacupverband was Bergkamp even vaak suc cesvol als in de competitie (8). Jonk kwam tot vijf UEFA-cuptreffers. Nu we het toch over bekers hebben: Frank Ver laat veroverde met Auxerre (waar kennen we die naam van?) de Franse beker en Ron Willems leg de met Grashoppers beslag op de Zwitserse be ker, Zeer succesvol was een andere ex-Ajacied, want Johnny Bosman haalde met 'zijn' Ander- lecht de dubbel. Piet Hamberg, één van de voorgangers van Bos man bij Ajax in de spits bij Ajax, kwam onlangs eveneens in het nieuws. De bij IJsselmeervo- gels ontslagen trainer wordt de rechterhand van Hans Westerhof, die als hoofdcoach terugge keerd is bij FC Groningen. Een Ajacied uit vroe gere tijden, Arie Haan, is eveneens onder de pan nen. Haan, die eerder in de markt was voor de functie van bondscoach in Iran, gaat komend seizoen aan de slag bij het Griekse PAOK Salo- niki. Nog even terug naar het huidige Ajax, want niet alleen het eerste elftal werd kampioen. Er wa ren veel meer titels te vieren, zoals die van Ajax 2 en die van het juniorenteam dat uitkomt in de CocaCola-competitie. Helaas één smet: het za terdagelftal dat debuteerde in de eerste klasse A verloor een beslissingswedstrijd tegen Volen- dam en degradeert. Dat kan dus ook bij Ajax, maar gelukkig hoogst zelden... Ajacied - JUN 994 25

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1994 | | pagina 27