Bedankt! "ÖE AJAdlEi) UEkJET flEMCAh? 2 Jö/JC HEEL {/EEL EttddEE Ik) ITALIA li In tegenstelling tot bijvoorbeeld Johan Cruyff en Marco van Basten waren de entrees van Wim Jonk en Dennis Bergkamp betrekkelijk geruisloos. Aanvankelijk werd gevreesd dat de bescheidenheid van de twee een topcarrière in de weg zou staan, maar gelukkig hebben zowel Jonk als Bergkamp het uiteindelijk helemaal gemaakt. Dennis Bergkamp debuteerde in Ajax- één op 14 december 1986 in de thuis wedstrijd tegen Roda JC en aan zijn spel konden de kenners het al zien"We heb ben er weer eentje". Een jaar lang bleef Bergkamp aan Ajax-één snuffelen met af en toe een basisplaats en soms een goed optreden in de Europa-Cupduels. De nieuwe talenten bij Ajax, Roy, Wit- schge en de gebroeders de Boer, eisten echter meer en meer de aandacht op, waardoor het talent Bergkamp naar de achtergrond verdween. Dit ondanks een uitstekende serie wedstrijden in het sei zoen 1988/'89 onder leiding van Spitz Kohn en Louis van Gaal. De doorbraak werd ingeleid door de komst van Leo Beenhakker in 1989, die Dennis Bergkamp als schaduwspits be schouwde. Bergkamp kende een wis selvallig seizoen, waarbij een winnende goal tegen Fineerhout werd afgewisseld met een bijna fatale terugspeelbal op Menzo in de kampioenswedstrijd tegen Roda JC. "Het is een mentale kwestie", was de conclusie van Beenhakker, die Bergkamp aanzette tot de definitieve doorbraak. In het seizoen 1990/'91 werd Dennis Bergkamp topscorer van Nederland en tekende hij een lucratief vierjarig con tract bij Ajax. Dat dit contract niet wordt uitgediend is jammer, maar begrijpelijk. Voor een talentvolle Ajacied is de serie A nu eenmaal de logische volgende stap in een glanzende carrière. Een regel waarop Dennis Bergkamp zeker geen uitzondering vormt. Toen Wim Jonk als onderdeel van een ruiltransactie van Volendam naar Ajax verhuisde kwam hij terecht in een waar wespennest. Trainer Kurt Linder, die Jonk op 21 augustus 1988 tegen Fortu- na Sittard had laten debuteren, werd al snel ontslagen. Jonk speelde deson danks goed, maar kreeg daarvoor niet de waardering, omdat iedereen in die tijd om de terugkeer van Johan Cruyff liep te roepen. Pas toen Kohn en Van Gaal orde op zaken hadden gesteld werd het vertrouwen in Wim Jonk uit gesproken middels een nieuw tweejarig contract. Gezien het huidige spel van Bergkamp stellen. Pas toen in oktober 1991 Van Gaal aantrad brak Jonk definitief door en leidde hij samen met Bergkamp Ajax naar de Uefa-Cup. In de serie A is men een aantal maanden stil geweest van zijn doelpunt tegen Torino in de Uefa-Cup- finale, maar eenmaal bij de positieven kwam het trekken aan Jonk op volle gang. Het werd uiteindelijk Inter Milaan, waar Wim Jonk samen met Dennis Berg kamp voor gaat spelen. en Jonk kan men zich moeilijk voorstel len dat de twee onder Beenhakker con currenten waren voor de schaduw spitspositie. Beenhakker herkende weliswaar het inzicht en de pass van Jonk, maar wantrouwde 's mans verde digende kwaliteiten. Pas toen Ajax Jan Wouters vanwege een schorsing moest missen sloeg Jonk toe. Als middenvel der sleepte hij Ajax uiteindelijk naar het eerste kampioenschap sinds 1985. Desondanks durfde Beenhakker het niet aan om Wouters en Jonk samen op te Zoals de transfer werd gepresenteerd neemt Bergkamp Jonk mee naar Italië. De echte fans weten echter hoe het in de praktijk zal gaan. Bergkamp gaat het maken in Italië, maar Wim Jonk wordt in Milaan een ware sensatie. En wij in Ne derland kijken ieder zondag naar Studio Italia en vervolgens om kwart voor ze ven naar Ajax met Seedorf en Oulida in een glansrol. Talenten waar we trots op zijn, zoals we ook trots zijn op jullie. Jon gens, bedankt voor alles wat jullie voor ons hebben betekend!! Ajacied - juni 1993 31

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1993 | | pagina 33