Een seizoen met een lach en een traan Louis van Gaal en Het Onbegrip Louis van Gaal, bijna 42 jaar, is een kind van de Watergraafsmeer. Zijn wieg stond niet ver van het stadion, waarvan hij het juichende publiek in zijn ouderlijke huis moet hebben kunnen horen. Waar hij als voetballer bij Ajax niet de top haalde, lukt hem dat als trainer wel. Een verdienste voor de bekerkoning van Ajax, die zegt aan twee weken zomervakantie genoeg te hebben. "Dat is voldoende voor mij. Mijn werk bij Ajax neemt weliswaar heel veel tijd in beslag, maar het is niet zo dat ik thuis ook nog met de club bezig ben. Ik maak ook tijd vrij om met mijn dochters naar Beverly Hills 90210 te kijken. Mijn vrouw zou heel graag willen dat ik wat meer tijd voor ons gezin zou hebben, maar dan zou ik ontslagen moeten wor den. Dat zit er dacht ik niet in, als ik zo naar mijn conduitestaat kijk. Bij Ajax echter al twee, want na de UEFA-cup werd ook de KNVB-beker binnengehaald. Toch was het eerste volledige seizoen van Louis van Gaal als hoofdtrainer een jaar met een lach én een traan. Ajax won weliswaar voor het eerst sinds 1986 en '87 twee jaar achtereen een prijs, maar de Amster damse club liet er ook twee aan zich voorbijgaan. Is de KNVB-beker dan niet meer een pleister op de wonde voor de gemiste landstitel, niet meer dan een troostprijs? "Ik denk dat ik aan het begin van het sei zoen heb gezegd dat we één prijs moe ten halen en dat dat ook de doelstelling moet zijn van Ajax als topclub. Mijn voor gangers hebben wel eens anders ge steld. Mijn voorgangers hebben ook wel eens helemaal niets gewonnen. Ik denk dat de teleurstelling bij de supporters zo groot is geworden, omdat Michael van Praag, onze voorzitter, vorig seizoen in de euforie rond het winnen van de UEFA- cup heeft gezegd dat wij even kampioen zouden worden. Maar je wordt niet zo maar kampioen. Ik vind het dan ook on zin om te stellen dat Feyenoord de kam pioen van de armoede is geworden. Bovendien - en dat is voor mij de winst van het seizoen - er wordt steeds ge schreven dat wij in Nederland het bes te spel spelen. En dat was het jaar er voor niet het geval. "De KNVB-beker is bovendien geen troostprijs. Zeker gezien de wijze waar op we in de finale zijn gekomen en dan Tekst: Hans Janssen En die conduitestaat mag er inderdaad zijn. Als voetballer won hij nooit een beker (hij werd wel verliezend bekerfi nalist met het Belgische FC Antwerp). doel ik niet alleen op de wedstrijd te gen Feyenoord. Verder was ook de en tourage bij die finale tegen Heeren veen uniek. Het was een volledige happe ning. Mede door Heerenveen, maar ook door ons spel en de uitslag". "Ik weet dat wij - want daar heb ik ex pres op gelet - hoge waarderingscijfers op de televisie krijgen. De wedstrijd te gen Kaiserslautern bijvoorbeeld scoor de beter dan PSV-AC Milan (en die te gen Heerenveen leverde zelfs een onwaarschijnlijke 7, 8 op, HJ)". Aantrekkelijk spelen is leuk, maar het kostte Ajax dit seizoen wel veel pun ten. Had u in uw hart niet veel liever kampioen willen worden? "Ik moet eerlijk zeggen, nu we UEFA- cupwinnaar zijn en ook de KNVB-beker hebben behaald, dat ik in mijn derde jaar als hoofdcoach wel graag kampioen wil worden, ja. Dat heb ik nog niet bereikt. Maar dat is makkelijker uitgesproken dan gedaan. Feyenoord wil het ook en PSV wil het ook. Ik denk dat iedereen de spelers voorop - liever kampioen waren geworden, maar kampioen kan er maar één zijn. En dat een ander met de titel aan de haal gaat, doet ongelooflijk veel pijn". Maar die indruk kregen we toch niet altijd, want bij Ajax ontbrak het in het voorbije seizoen te vaak aan scherpte en strijdlust (denk vooral aan de wan prestatie tegen FC Den Bosch). "Dat soort terugvallen moet je natuurlijk voorkomen, maar ook topclubs als Bar celona en AC Milan hebben ermee te maken. Dat is inherent aan sport. Wij zijn natuurlijk verplicht om op de lange ter mijn de meeste wedstrijden te winnen, maar zo makkelijk is dat niet. De kwali teit is het probleem niet, het talent is het probleem niet. Maar de ervaring wel, dat AjACIED - JUNI 1993 23

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1993 | | pagina 25