23 11 mei, EK: Nederland onder 16 jaar - Roemenië (2-0) 4-0. Bijzonderheden: Ondanks deze slaagt het nationale jeugdteam er niet in om zich bij de laatste vier van het Europees kampioenschap in Cyprus te plaatsen. De ploeg had zich overigens door twee zeges op Malta (op 27 november 1991 werd het 0-6 en op 18 maart thuis (2-0) voor de eindronden geplaatst. Net als bij het grote Oranje is Ajax ook voor dit team hofleverancier. Geselecteerd wa ren: Mendel Witzenhausen, Patrick Klui- vert, Michael Offenberg, Robel Goitom, Michael Timisela, Nick van Aart, Claren ce Seedorf en Rob Geering. WOENSDAG 13 MEI 1992: AJAX - TORINO (0-0) 0-0. DE UEFA-CUP IS BINNEN. Bijzonderheden: het resultaat vergoedt uiteindelijk alles. Ook voor Bergkamp, die ziek thuis moet blijven. Voor Petters- son, die na een val tegen de cornervlag het eind van de wedstrijd niet haalt en even naar het ziekenhuis moet. De ogen van de meeste voet balliefhebbers zijn echter als vanzelfsprekend gericht op de allesbeslissende wedstrijd Ajax - Torino, die op woens dag 13 mei wordt gespeeld. Niet alleen kranten en andere bladen putten zich uit in ver halen die in het teken staan van de tweede UEFA-cupfina- le (waarover verderop meer); zelfs de cabaretiers Freek de jonge en Paul de Leeuw men gen zich in het strijdgewoel. Of is het meer een koude oor log, die de twee humoristen in de pers met elkaar uitvech ten? Vrij vlot nadat Ajax zich voor de eindstrijd had ge plaatst, werd bekend dat 'Los se nummers' - de nieuwste voorstelling van Freek de jon ge - was afgelast. "In verband met de te verwachten drukte op en rond het Leidseplein (fi nale AjAXzo heette het of ficieel. Maar, omdat De jonge als een Ajax-fanaat bekend stond, werd door menigeen getwijfeld aan deze verkla ring. De grapjas wil niet in gaan op de vraag wat nu de werkelijke reden is. "O, u belt zeker voor een leuk, sugges tief stukje", zegt-ie tegen een verslaggever van de Volks krant. En op de vraag wat hij nu gaat doen op die vrije avond, antwoordt hij "Dat gaat u niets aan. Ik ben vrij om te doen en laten wat ik wil". En niemand heeft er iets te maken of hij naar Ajax - To rino gaat". Paul de Leeuw (waarover Freek de jonge on langs zei: "...iemand die zijn verlegenheid in het extreme compenseert. Een grote bek Wat ik ervan vind wat hij doet? Ach... Benny HUI". En over hem zei De jonge in een interview met Het Parool! "...wat hij deed was niet in telligent") kent zijn collega wel beter. Hij schreef in een ludieke ingezonden briefin de Volkskrant dat hij mogelijk zijn voorstelling op een zater dag in Tiet wanneer het Euro visiesongfestival zou plaats vinden te willen afgelasten. "Als Nederland wint, wordt het wel heel moeilijk om me te concentreren tijdens de voorstelling". Echt serieus was de vrees die winkeliers op het Leidseplein hadden voor een eventuele huldiging van Ajax (met de rellen van 1987 in hun achterhoofd). Serieus was ook de bespiegeling van een antropoloog, ene Th. Müller van de Universiteit van Amsterdam, over de 'suppor tersmars' die gehouden zou moeten worden van het Olympisch stadion - over een verkeersvrije, 5 kilometer lan ge route door de binnenstad - naar het Leidseplein voorde huldiging. "Ik vind dit een heel vreemde situatie en een riskante onderneming". On derzoeker Adang van het po- litie-instituut openbare orde en veiligheid ziet gunstige as pecten: "Supporters worden namelijk moe, die tocht kost energie en dus zal de lust om te rellen minder worden", aldus dit citaat uit Trouw. Die zelfde krant vraagt zich af of het terecht is dat Ajax niet hoeft op te draaien voorde in zet van zoveel politiemensen voor een ordentelijk verloop van het feest buiten het sta dion. De kranten, maar ook het TROS-televisieprogramma Crime Time, duiken verder in de zwarte handel, die op grote schaal is ontstaan. Ofschoon het Ajax-bestuur dit ontkent, blijken vele honderden kaart jes opgekocht te zijn en voor extreme bedragen van de hand te worden gedaan. Dat blijkt ook wel uit de vele ad vertenties in onder meer Het Parool en De Telegraaf, waar in kaartjes te koop worden aangeboden of zelfs in ruil te gen kaartjes voor het Michael jackson-concert. Het opinieweekblad Elsevier probeert het AjAX-CEVOEL te omschrijven: de grensover schrijdende liefde voor een Amsterdamse club. Maar ook Voetbal International en di verse adverteerders proberen met pakkende teksten uit de ruif te pikken. De Krant op Zondag ging verhaal halen bij de spelers van het Grote Ajax. Gelukkig komen de meeste oudgedienden tot de conclusie dat vergelijken met vroeger schier onmogelijk is. Andere kranten - die alle spe lers zo onderhand hebben ge had - maken voor de veran dering een praatje met mensen als David Endt (Ajax' onvolprezen perschef), Ger ard van der Lem, Bobby Haarms of andere personen die veel met Ajax te maken hebben, maar zelden op de voorgrond verschijnen. Langzaam maar zeker raakt heel Nederland in de ban van Ajax: het feest kan beginnen! Foto: Ruud Voll Voor Alfons Groenendijk, die ondanks de vervanging van Kreek op de bank moet blijven zitten. Meer bijzonderhe den elders in dit blad. Voor de statistici: arbiter Petrovic geeft geel aan Silooy en de Italianen Casagrande en Sordo. De laatste drie seizoenen won steeds een Italiaanse club de Europacup III (Napoli, Juventus en Inter Milan) en de afgelopen twee jaren gebeurde dat zelfs ten koste van een andere Italiaanse ploeg. Alleen Pettersson won ooit de UEFA-cup (in 1987 met IFK Göteborg). Ajax is na Juventus de tweede club die alle drie de Europese bekers in haar prijzenkast mag zetten. Bergkamp werd met zes doelpunten 4e op de topscorerslijst van dit UEFA-cupseizoen. En er waren vol gens een politiewoordvoerder "enkele duizenden, uitstekend vervalste kaart jes" in de omloop... 17 mei: kwalificatie Olympische Spelen: Australië - Olympisch team (1-0) 1-1. Bijzonderheden: De Nederlandse jeugdploeg moest het stellen zonder on der anderen de vaste Ajax-internatio- nals, dit in verband met de Europacup verplichtingen. Op initiatief van het Ajax-bestuur is er een nieuwe supportersvereniging opge richt. Ajax-voorzitter Michael van Praag rekent op een ledenbestand van 20.000 (in de toekomst). Op 62-jarige leeftijd overlijdt Len del Ferro. Hij was een voormalig operazan ger en werd onder meer bekend van het AJACIED - JUNI I992

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1992 | | pagina 25