AJACIED - OKTOBER 1991 "Sport International" een door Henk Spaan geschreven stukje over Wim Jonk. Een hele mooie tekst die wij u niet willen onthouden. "Dit s tukje gaat over Wim Jonk. Bij Ajax is er maar één de baas in het veld; Wim Jonk. Hoe lang is het niet geleden dat Ajax over een spelverdeler pur sang beschikte, zo iemand van wie het spel - verdelen afdroop, la Jankovic, de voormalige Wim Jonk van Real Ma drid? Dankzij zijn spelinzicht passt Wim Jonk sneller dan de tegenstander denkt. Zo verhoogt Wim Jonk op na tuurlijke wijze het tempo. Wim Jonk legt niet alleen het fundament onder de patronen van Ajax, hij zet ze ook uit, bouwt mee aan de aanval en polijst het geheel tot de koele schoonheid van een glad marmeren kunstwerk Ajax' Griekse oorsprong waardig. Niet alleen hoort Wim Jonk bij Ajax de cen trale rol te spelen. Hoe lang is het niet geleden dat er in het Nederlands Elftal een volbloed Spielmacher als Wim Jonk heeft gevoetbald? Ik herinner me Wim van Hanegem, de linksbenige Wim Jonk in het voormalige Feije- noord. Waarschijnlijk toen al denkend aan Wim Jonk, noemde Michels het spel van het Nederlands Elftal tegen Polen "rommelig". Logisch, die rom mel, want wie er ontbrak om de chaos vorm te geven was Wim Jonk. Ik heb geprobeerd niet te overdrijven, daar om komt de naam van Wim Jonk in elke zin van dit stukje maar één keer voor. Wat is de meest voorbeeldige prof van Ajax? Velen zullen de naam van Jan Wouters noemen. Anderen houden het op Danny Blind, terwijl ook het fanatisme van Stanley Menzo bij velen bewonde ring oproept. Toch moet de meest voor beeldige prof niet worden gezocht bij dit drietal. Zelfs niet bij de basis-elf, want Wim Jonk is al drie jaar twaalfde man bij Ajax. Een plek die hij zonder hardop mor ren lijkt te accepteren. Een perfecte in stelling gekoppeld aan een gave tech niek maakt dat Beenhakker zelden tevergeefs een beroep doet op de Vo- lendammer. Dankbaar werk heeft Wim Jonk zeker niet bij Ajax. Vooralsnog leeft hij bij de gratie van de absenties van Jan Wou ters, de speler met wie hij zelden heeft samengespeeld. In z'n eerste seizoen, 1988/1989, was het voornamelijk de be doeling dat Jonk zou leren. Via het twee de elftal en invalbeurten in het eerste zou hij moeten ruiken aan de top, waarna de doorbraak weldra zou moeten volgen. Kurt Under, de toenmalige trainer, mocht Wim Jonk echter wel en stelde hem gelijk op in Ajax-één, dat, helaas voor de Volendammer, een dramatische seizoenstart kende. Nadat Louis van Gaal en Spitz Kohn de scepter hadden overgenomen verloor Wim Jonk zijn ba sisplaats en kwam hij pas weer in beeld nadat Jan Wouters tijdens een training van het Nederlands elftal ernstig gebles seerd was geraakt. Onder leiding van Wim Jonk kroop Ajax vervolgens tot op één punt van PSV, waarna het kam pioenschap nipt werd gemist. Tijdens het eerste seizoen van Leo Beenhakker maakte Wim Jonk weer plaats voor Jan Wouters, waarna een knieblessure hem een half jaar buiten spel zette. Op het moment echter dat Jan Wouters met een rode kaart voor zes wedstrijden naar de kant moest stond Wim Jonk er weer. In de beslis sende fase van de competitie leidde hij Ajax hoogstpersoonlijk naar de titel met als bekroning de gelijkmaker tegen NEC die Ajax landskampioen maakte. Weer keerde Jan Wouters terug en weer moest Wim Jonk plaats maken. Samen in een elftal met Wouters werkte niet en omdat Dennis Bergkamp een betere schaduwspits bleek werd Wim Jonk weer twaalfde man. Nooit een onverto gen woord in de media, nooit een klaag zang. Wim Jonk staat er als er op hem een beroep wordt gedaan. Zo ook tegen Volendam in de eerste competitiewedstrijd. De blessure van Van 't Schip bracht Bergkamp in de spits naast Van Loen, waardoor de openge vallen plaats op het middenveld moest worden ingenomen door Wim Jonk. Eens te meer bleek de waarde van de ex-Volendammer toen Jan Wouters met rood naar de kant moest, ditmaal we gens vasthouden van de doorgebroken Burleson, Wim Jonk nam vervolgens de regie over en stuurde Ajax met schitte rende passes alsnog naar de overwin ning. Zolang Jan Wouters echter voor Ajax onmisbaar blijft en Dennis Berg kamp vlot blijft scoren ziet het er niet goed uit voor Wim Jonk. Als je echter iedere keer weer bewijst goed genoeg te zijn voor de basis, maar steeds weer als twaalfde man wordt aangewezen en dat zonder morren accepteert, dan ben je inderdaad een zeer voorbeeldige prof. Wytze van der Gaast

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1991 | | pagina 9