ll/v^v Het bankzitten heb ik Ruim drie jaar geleden kwam, de toen nog naamloze, Wim Jonk bij de Ajax-selektie. Ajax had hem voor een jaar geleend van Volendam. In ruil daarvoor speelde Richard Sneekes dat jaar bij Volendam. Ondanks het feit dat Wim niet echt vaak speelde in zijn eerste seizoen werd hij toch door Ajax gecontracteerd. Ze zagen het dus wel in hem zitten. In de twee volgende seizoenen moest hij menigmaal opdraven als vervanger van de geschorste of geblesseerde Jan Wouters. 4 AJACIED - OKTOBER 1991 door Marco van Harn Wim over de afgelopen drie seizoenen bij Ajax: "Mijn eerste seizoen was echt een leerjaar. Ik had net een slecht sei zoen achter de rug met Volendam. Des ondanks kon ik toch, weliswaar op leen- basis, naar Ajax. Ik viel van het ene uiterste in het andere uiterste. Je komt in een hele andere organisatie terecht en i.p.v. één keer per dag trainen moest ik twee keer per dag trainen. De belang stelling van Ajax kwam op dat moment voor mij niet echt onverwacht. Het jaar daarvoor had Johan Cruyff mij al bena derd namens Ajax. Hij vroeg mij toen geen andere verplichtingen aan te gaan, want hij zou er nog op terugkomen. Vlak daarna ging Johan weg bij Ajax, waar door de interesse wat verwaterde. Na het eerste seizoen nam Ajax me de finitief over van Volendam. Dat was toch een teken dat ze het in me zagen zitten. Een stukje waardering dus. Echte aan passingsproblemen heb ik niet gehad. Wel moest ik wennen aan het hande lingstempo in het veld. Het gaat hier al lemaal wat sneller dan bij een andere club. Wat mij tot nu toe is mee- en te gengevallen?? Een meevallervond ikde manier waarop ik door de groep werd opgevangen. Buitenstaanders dachten dat ik het als de "rustige" Volendammer wel moeilijk zou krijgen tussen die "ar rogante" Amsterdammers. Niets was minder waar, ik werd direct goed in de groep opgenomen. En dat arrogante viel ook nogal mee. De enige tegenvaller tot nu toe vind ik het feit dat ik nog steeds geen basisplaats heb". PANORAMA Als je op zoek gaat naar oude interviews met Wim Jonk, merk je al snel dat hij tot nu toe niet echt vaak werd geïnterviewd. Aan het begin van het vorige seizoen verscheen er in het blad "Panorama" een verhaal over Wim Jonk dat totaal niet bij de persoon Wim Jonk paste. Er werd in dat verhaal vooral gesproken met de zaakwaarnemer van Wim omdat deze, volgens de schrijver, het meeste aan het woord was. Eén van de opvallendste uit spraken was dat, volgens hem, Wim Jonk dat seizoen een plaats in Oranje zou bemachtigen. Wim: "Dat was ge woon een vreselijk shit-verhaal. Degene die mij toen interviewde had totaal geen verstand van voetballen. Het ging ze er toen alleen maar om een sensatie-ver- haal te schrijven. Ik heb met die man twee uur zitten praten. Hetgeen ik met hem besprak over voetballen vond hij niet interessant. Hij luisterde vooral naar hetgeen een goede vriend van mij, waar hij meteen zaakwaarnemer van maakte, vertelde. Je bent niet de eerste die mij op dat verhaal aanspreekt, terecht ove rigens want het was echt een shit-ver- haal. Maar ik heb ervan geleerd, zoiets gebeurt mij geen tweede keer". CONTRACTVERLENGING Gedurende het begin van zijn verblijf werd Wim vooral gebruikt op de positie achter de spitsen. Maar onder Leo Beenhakker werd hij vooral benut als de vervanger van Jan Wouters. Dat ging hem meestal zeer goed af. Ondanks het feit dat hij tot en met het vorige seizoen genoegen moest nemen met een plaats op de bank verlengde Wim toch zijn con tract met drie jaar. Wim: "Het van ach teruit spelen bevalt me veel beter dan het spelen achter de spits. Bij Volendam had ik ook wel eens van achteruit ge speeld, maar bij Ajax is het weer heel anders. Bij Ajax "doe je meer mee". Het van achteruit spelen bevalt me zo goed omdat je het spel voor het grootste deel voor je hebt. Dat ligt mij het beste. Je speelt in de as. Dus als het aan de ene kant dicht zit dan gaan ze via jou, het aanspeelpunt, terug om via de andere kant de opening te zoeken. Ook het coachen van de spelers voor me, zoals Bergkamp, Pettersson of van Loen, is heel belangrijk. Gelukkig is het coachen één van mijn sterkste punten. Aan het begin van het vorige seizoen wil den ze mijn contract openbreken. Ajax had graag gezien dat ik een vier-jarig contract zou tekenen. Uiteindelijk te-

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1991 | | pagina 6