'Ik ben geen linksbuiten' Michel Kreek eindelijk in de basis van Ajax-één Hij komt niet vaak in de publiciteit, maar nu we hem toch die kans bieden, maakt Michel Kreek er direct gebruik van. Hij kan zich best voorstellen dat mensen hem als links buiten geen geslaagde greep vinden. "Ik ben géén linksbuiten, ik speel liever als linksachter of in een contro lerende positie op het middenveld". Michel Kreek dus. AJACIED - OKTOBER 1991 19 Nog geen 21 en een seizoen voor de boeg waar veel leeftijdgenoten jaloers op kunnen zijn. Met Ajax strijdt de kleine 'linkspoot' sowieso om de hoofdprijzen in de nationale competitie: het lands kampioenschap en de KNVB-beker. In Europacupverband moetervoordeAm- sterdamse ploeg ook eer te zijn behalen. En als het een beetje meezit, dan zit Kreek volgend jaar in Barcelona. BARCELONA Om misverstanden te voorkomen: Kreek ziet zich niet op korte termijn bij de club van Johan Cruyff en Richard Wit- schge voetballen. Wat dan wel? Nou, volgend jaar worden in Barcelona de Olympische Zomerspelen gehouden. Even uitleggen: Jong Oranje of zo je wil het Olympisch team heeft een uitsteken de kans om de kwartfinale van het Eu ropees kampioenschap te bereiken en Kreek is daarin sinds enige wedstrijden een vaste kracht. Een kwartfinaleplaats in het EK betekent een vrij gerede kans op kwalificatie voor de Olympische Spe len. Zover is het nog niet en vandaar dat we stilstaan bij de actualiteit. Kreek in Ajax- één dus. En de geboren Jordanees wil die plaats maar al te graag vasthouden. Hij is dan ook lang genoeg lid van de club van zijn dromen. Een tramritje van vijf kwartier vanaf zijn woning nam hij ja renlang voor lief. "Ik ben begonnen bij Eland SDC, dat nu Sportclub Sloten heet. Op mijn achtste mocht ik met een vriendje een proef- wedstrijd bij Ajax spelen. Ik mocht er meteen blijven en ik heb er nog steeds heel veel plezier in, al beleef je het anders als amateur. Nu moet je er meer voor doen én voor laten. Je hobby is toevallig je werk geworden en dat is natuurlijk mooi meegenomen". "Ik ben als linksbuiten begonnen, maar al in de B-junioren kwam ik op de links backpositie terecht. Onder Louis van Gaal, bij de A-junioren, heb ik zelfs laat ste man gestaan. Na zijn vertrek naar de technische staf van het eerste elftal is er heel veel met me geschoven. Onder Bobby Haarms bijvoorbeeld begon ik als linksback, maar daar ben ik uiteindelijk op het middenveld terecht gekomen". SERIEUS Van die periode herinnert Haarms zich het volgende: "Michel was toen aan voerder. Hij was en is nog steeds een serieuze jongen, die er alles voor over heeft om zijn doel te bereiken en dat is een vaste plaats in het eerste elftal. En tja, het is een echte Amsterdamse go- ser". Kreek knikt instemmend. "Ik wil dol graag in het eerste spelen, ik ben al zo lang lid. Bovendien Ajax istoch de mooi ste club van Nederland. Ik kan me niks mooiers of beters voorstellen. Boven dien loopt mijn contract, dat ik twee jaar geleden heb getekend, af". In het seizoen 1989/'90 maakte Kreek zijn opwachting in de Amsterdamse hoofdmacht. Vorig jaar voegde hij er zo'n twintig wedstrijden (en twee doel punten) aan toe en dit seizoen leek hij aanvankelijk niet uit de basis weg te slaan. Een smerige overtreding van René Maessen betekende echter een le lijke streep door de rekening. In de twee de helft van de gedenkwaardige wed strijd tegen Fortuna Sittard sloeg het been van Kreek zowat dubbel. Gelukkig bleef de blessure beperkt tot een ge scheurd bandje. Van een breuk, zoals De Telegraaf twee dagen later meldde, was geen sprake. Kreek: "Dat kan gebeuren, de ene week deel je uit, de andere week moet je in casseren". Letterlijk kwam het hier ook op neer, want in de wedstrijd vóór het treffen met Fortuna liep Erik ten Hag van De Graafschap een lelijke blessure op na een wat al te agressieve actie van Kreek. Typerend voor Kreek mag het he ten dat de Amsterdammer enkele dagen later al een fruitmand liet bezorgen bij de pechvolle Graafschap-speler. De twee overtredingen zeggen veel over Kreek. Hij mag dan iel ogen, opzij gaan doet hij bij voorkeur voor niemand. In dat opzicht is het ook niet vreemd dat de 'linkspoot' het liefst een verdedigen de taak wil uitvoeren. "Te meer daar je

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1991 | | pagina 21