■e S E 8> AJACIED - OKTOBER 1991 15 van onze correspondent Het is een bonte massa, daar in het oude centrum van Düsseldorf. In rood en wit of het nieuwe groen en geel gestoken Ajax-fans worden omringd door groen- gehemde Duitse politie-agenten. De sfeer is gezellig. 'Romario heeft polio' en 'Groningen heeft geen fans', wordt gescandeerd. De ene supporter schreeuwt dat het een lieve lust is, de ander is dronken, of bekijkt de drukte eens op zijn of haar gemak. Af en toe wordt er een lont ontstoken en stuiven de supportersgroepen uiteen. Gelukkig loopt het niet uit de hand, al lijkt daarvoor weinig nodig te zijn. Alle uitbaters in de Altstadt hebben hun deuren geopend. Hun gezichtsuitdruk king verraadt dan angst voor wellicht vernielingen en dan tevredenheid over de drank- en eetzucht van de Neder landse herrieschoppers. Ajax moet zijn drie eerstkomende thuis wedstrijden voor één van de drie Euro pacuptoernooien (hopelijk hoeft dat na dit seizoen niet meer...) op minstens 100 kilometer van Amsterdam spelen. Gro ningen was in beeld, maar gezien de ex plosieve sfeer daar rondom FC Gronin- gen-Ajax, is die noordlijke stad gelukkig afgevallen. Ook De Kuip en het PSV-sta- dion, alsmede enkele plaatsen in België vallen om uiteenlopende redenen af. Düsseldorf wil wel, zo verwend is de in woner van deze mooie Duitse stad niet met topvoetbal. 'Zum Stadt bitte', is het parool van de Ajax-fans, voor wie geen reis te ver blijkt te zijn. Marken of knaken, wat maakt het uit, het geld moet toch rollen. Het Düsseldorfer Rheinstadion, dat Ajax via een immens lichtbord van harte wel kom heet, ligt er schitterend bij. Het is helder en laatste kwartier. Niets lijkt een mooi Avondje Ajax in de weg te staan. De Duitse suppoosten zijn aanvankelijk zelfs erg vriendelijk. Ajax-fans mogen over of doorde hekken klimmen om van af de sintelbaan hun medestrijders te fo tograferen. Als de wedstrijd wat weg zakt en enkele verdwaalde Duitse voetballiefhebbers 'Deutschland, Deutschland' aanheffen, verandert de sfeer op slag. Duitse Ordner und Polizei komen in actie en er wordt één toe schouwer afgevoerd. Dronken? Inslaap gevallen? In elkaar gemept? De Duitse gastvrijheid ten spijt, kunnen de Duitsers toch hun ware aard niet verloochenen. Eén lid van de bewakingseenheid tuurt met een verrekijker continu de tribunes af, op zoek naar oproerkraaiers. Als hij na een tijdje op de toeschouwers uitge keken is, neemt hij zijn verrekijker toch weer ter handDit op verzoek van de Ne derlandse topsportfotografen George Verberne en Leo Vogelzang, die best een leuk plaatje willen schieten. Behoudens wat Duits-onvriendelijke teksten, vuurwerk vóór de wedstrijd en wat irritatie tijdens het Europacupduel, houden de Ajax-fans zich netjes aan de woorden van hun voorzitter Michael van Praag. Die had, even vóór de aftrap, om een behoorlijk gedrag en géén rotzooi gevraagd. "Want", zo zei hij, "de meest verschrikkelijke avond die Ajax ooit heeft gekend, moet heel snel uitgewist worden". Nadat de Teletoeters zo nodig voor een intermezzo hebben gezorgd, kan Van Praag zijn rede afmaken. En die blijkt dus niet aan dovemansoren te zijn besteed. In de stad komt het nog wel tot wat schermutselingen -in totaal worden zo'n 28 mensen opgepakt- maar het had veel slechter gekund. Ook sportief gezien mag Ajax redelijk tevreden zijn. Het wordt immers 3-0 en Orebrö SK, waar van de supporters amper hoorbaar zijn geweest, heeft eigenlijk geen schijn van kans gekregen. Van een galavoorstel ling was echter geen sprake. Wellicht in de tweede ronde. Hopelijk kan het vol gende dan ook weer op het immense scherm getoond worden: 'Ajax bedankt sichfürihren Besuchund wünschtihnen einen guten Heimreis. Auf Wiederse- hen'. Hans Janssen o i <D <D <D <D o QJ O LL

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1991 | | pagina 17