AJACIED - AUGUSTUS 1991 27 ziet er volgens mij goed uit. Het is toch anders dan de shirts, waarmee FC Den Haag speelt. Tja, en dan moet je ook voor elke gelegenheid een ander soort pak uitzoeken. We hebben een transpa rant, wollig pak, dat we gemakshalve hotelpak noemen en daarnaast hebben zijn gestopt en vervolgens verstuurd naar Suriname. We krijgen wel veel aan vragen uit dat soort landen, maar ook uit eigen land, van particulieren, bedrij ven of gevangenissen die sets willen ko pen. In overleg wordt dan bekeken wie hoeveel shirtjes kan krijgen. Het is in ie der geval een feit dat je met het 'uitdelen' van die shirts veel goodwill kunt kwe ken". Dat wat betreft de shirtjes, maarzoals gezegd Bobby Haarms is ook in ande re opzichten een soort magazijnmees ter. "Elk jaar moeten 350 Derby Star ballen besteld worden160 paar keepershand schoenen en vlak het aantal voetbal schoenen van Lotto niet uit. Dat zijn er ook tientallen. Of dat bij een trainer hoort? Nou, zo hebben we het onderling afgesproken. Bovendien, als je van je club houdt, dan doe je dat toch, ik heb er geen problemen mee. Ik sta altijd dag en nacht klaar voor Ajax. Als ik het kan doen, dan doe ik dat ook". UITSTEKEND we de kleding die voor wedstrijden en trainingen weer verschillend zijn. En och, wat de kritiek op onze witte warming- upshirts betreft (die overigens ook door Roda JC worden gedragen, red..): in de winter gaat alles toch verhuld onder een trainingspak. Daarnaast hebben we ons de kritiek aangetrokken op de rugnum mers en de kleur van het shirt. Het is nu allemaal wat duidelijker, feller en groter". En hoe zit het eigenlijk met de shirtjes die over zijn, de shirtjes met TDK-op- druk? "Het is echt niet zo, zoals is gesugge reerd, dat die allemaal in een container Waf wil Bobby Haarms kwijt over de technische afbakeningen binnen het supertrio? "Leo is de technische directeur en de baas en wij zijn zijn assistenten. Maar niet in de verhouding baas tot knecht. Louis en ik zijn assistenten, maar staan op dezelfde hoogte. Ik heb het ook nooit anders meegemaakt bij de elf toptrai- ners onder wie ik heb gewerkt. Proble men zijn er dienaangaande ook nooit geweest; ik ben er de man niet naar om op de poten onder de stoel van een trai ner weg te zagen. Dat er zoveel trainers voortijdig zijn vertrokken (zoals Knobel, Kraay), heeft echt niet aan mij gelegen. Sterker nog, ik heb met al die mensen nog een uitstekend contact. Knobel is me bijvoorbeeld nooit vergeten en toen wij jaren geleden eens tegen FC Porto speelden, kwam ik Ivic tegen. Nou, ik denk dat we elkaar wel een kwartierheb- ben staan zoenen. Ivic..., ik weet nog goed hoe trots als een aap hij was, toen hem werd gevraagd of hij Michels wilde opvolgen. Er was weliswaar veel kritiek op zijn speelwijze met twee centrale ver dedigers, maar hij heeft er toch succes mee gehad. En bovendien werd de at tractiviteit van het spelletje in zijn tweede jaar toch hoger. En je moest eens weten hoe ambitieus, emotioneel en bezeten die man was. Aan welke hoofdtrainer ik de beste herinneringen heb overgehou den? Och, ze hadden allemaal een eigen stijl, maar aan het beeld dat de mensen door de jaren heen van Ajax hebben, is amper getornd. Het is wel zo dat Michels voor mij een grote leermeester was, on der hem heb ik toch vele successen meegemaakt. Maar ook Kovacs mocht er zijn. Ik heb het altijd fantastisch ge vonden om met die trainers te werken". NORMAAL Te meer daar Ajax de succesvolste club van Nederland is. Maar dat heeft ook vervelende consequenties, weet Bobby Haarms. "Weet je hoe het is? Als Ajax wint, is het normaal. Bij een gelijkspel is het van 'Jongens, we moeten even pra ten'. En bij verlies heerst direct een graf stemming. Dat is er gewoon met de pap lepel ingegeven. Vandaar dat je je als technische staf steeds moet afvragen wat er mis kan gaan. Je mag gerust we ten dat we vorig seizoen ook in zak en as hebben gezeten, toen er ondanks vele kansen veel te weinig werd ge scoord. En dat terwijl de eerste compe titiehelft zo goed verliep. Hoe je het ook wendt of keert: verliezen blijft voor Ajax een ramp. Maar ik heb het idee dat de spelers lering getrokken hebben uit het afgelopen seizoen. Ik weet zeker dat ze allen een rotvakantie hebben gehad, ge lukkig zat de stemming er bij de eerste de beste training al in en dan zie je dat verschillende jongens, zoals een Jan Wouters, weer helemaal opleven. Kijk, vergeten doe je zo'n seizoen niet gauw, je mag er best de pest nog inhouden, maar ik ben er rotsvast van overtuigd dat de jongens iets recht willen zetten. Want ze zullen de film van die wedstrijd tegen SW best nog eens hebben terug gedraaid". Dat moet ook wel, want het geduld van Ajax' technische staf is op. Al aan het eind van het vorig seizoen riep Been hakker uit dat er niet meer van 'jonge jongens' gesproken mocht worden, het zijn immers allen jongens die al enige ja ren eredivisie-ervaring hebben opge daan. "We hebben twee jaar gezaaid, het is nu tijd om te oogsten. De hoogste tijd. Zonder kapsones te hebben, moe ten we dit seizoen kampioen worden en europees gezien ver komen. Dat zijn we aan onze traditie verplicht. Ik kan je wat dat betreft nog een leuke anekdote ver tellen. De directeur van de ABN-AMRO- bank moest eens naar het noordelijkste puntje van Noord-Europa. Hij raakt er aan de praat met twee Engelsen, over koetjes en kalfjes. Hij zegt dat-ie uit Am sterdam komt. Dat maakte nog niet zo

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1991 | | pagina 29