een leven in het teken van Ajax 'Ik moet trainen, anders ga ik kapot'. Dat was een kop die jaren geleden boven een interview met Bobby Haarms in het weekblad Voetbal International stond. Geconfronteerd met dit citaat, komt de praatgrage Amsterdammer direct los. "Het trainersvak is toch fantastisch. Het begon voor mij allemaal toen ik na twee knie-operaties met voetballen moest stoppen. Vic Buckingham, de toenma lige Ajax-trainer, adviseerde me toen om trainer te worden. Ik ben begonnen bij een kleine club, ODA in Duivendrecht, want juist daar leer je het vak. Want je was niet alleen als oefenmeester en coach betrokken bij het eerste elftal, je was er ook voorzitter, penningmeester en terreinknecht tegelijk. Je moest er overal de lijnen uitzetten, daar kwam het op neer. En je moet je nooit te groot voe len voor zo'n club. Daarna heb ik drie jaar bij een derde klasser, Nautilus, ge zeten en vervolgens ben ik overgestapt naar Aalsmeer, waar ik twee jaar heb gewerkt. Totdat Rinus Michels me in 1967 vroeg of ik de amateurs wilde trai nen". Fantastisch nou, dat liet Bobby Haarms zich geen twee keer zeggen. "Wat denk je, het is toch fantastisch dat je bij de club waar je je als twaalfjarige hebt ge meld (eerder kon toen nog niet) en waar je het vak geleerd hebt, waar je jaren hebt gevoetbald, dat je daar ook mag trainen. Ik zag en zie dat als een voor recht. Het plezier in de voetballerij is daarna alleen maargroter geworden. En ik ben eigenlijk ook nooit meer wegge weest. Ik ben al die jaren lid gebleven van de club, ook toen ik eerst Aalsmeer en later onder Leo Beenhakker en Barry Hughes bij Volendam actief was. Ik heb me altijd voorgehouden dat je moet gaan trainen, als je van de voetballerij, van dit vak houdt". Ook als hij een op papier onderge schikte functie als assistent-trainer van technisch directeur Beenhakker heeft? "Ja, want ik heb toch een ontzettend mooie functie. Ik probeer hem, net als Louis van Gaal, zo goed mogelijk met raad en daad bij te staanEn daarbij gaat het om een omvangrijk takenpakket. Ik moet bijvoorbeeld het overzicht over de amateurs hebben, maar me eveneens bezighouden met de revalidatie, het te rugbrengen van geblesseerde spelers. Dat vind ik een heel dankbaar onderdeel van mijn werk. In de laatste drie weken van zo'n herstelperiode ben je twee keer per dag, alleen met zijn tweeën, bezig om alles om de bewuste speler zo snel mogelijk weer op het veld terug te krij gen. En als-ie dan weer rond huppelt, dan geeft dat me een fantastisch gevoel. Ik ben eigenlijk een soort haarlemmer olie". "En verder houd ik me bezig met het uit zoeken, het controleren en het op peil houden van kleding, de materialen. Dat én het inkopen doe ik samen met Leo en dan moeten er dus opdrachten wor den gemaakt voor alle elftallen: van het eerste team tot de kleintjes. De kleding voor dit seizoen betekent echt een om mezwaai. We zijn TDK als sponsor kwijt geraakten dat betekent dat we voorzo'n drie en een half a vier ton aan kleding moesten aanschaffen. En daarbij ga je natuurlijk niet over één nacht ijs. Daar voor zijn we in oktober vorig jaar begon nen, in nauwe samenwerking met Um bra, de kleding sponsor, en de ABN-AMRO-bank natuurlijk, dieeen be langrijke stem in het kapittel had. En daarbij mag je geen enkel detail over het hoofd zien. De kleding mag niet te dik zijn, de naam van de sponsor moet dui delijk overkomen. En moet dus geheel zichtbaar zijn. Daarom is een bepaald ontwerp ook afgewezen. Daarop waren de letters zo groot afgedrukt en stonden ze zo ver uit elkaar, dat een gedeelte van de tekst in de broek verdween. En dit seizoen zullen we ook voor het eerst in uitwedstrijden in het groen en geel spe len. Dat zijn immers de kleuren van de bank, die ons sponsort. We hebben ge kozen voor een groene achtergrond, met subtiele gele lijntjes gekozen en het Pas nadat de eerste trainingsweek van het trai nings- en wedstrijdenseizoen 1991-1992 er op zat, was bij Bobby Haarms de kater van het seizoen daarvóór ver werkt. Wat was zijn club toch dicht bij prolongatie van het landskampioenschap ge weest, maar wat sneed ze zich toch lelijk in de vingers. Haarms, die toch al niet tegen verliezen kan ("daar heb ik altijd moeite mee"), had er duidelijk de pé in dat PSV met de nationale titel ging strijken. Vreselijk balend ging Haarms op vakantie, maar inmiddels is die stemming duidelijk omgeslagen. De inzet van de selectie, maar ook en vooral de nieuwe samenstelling ervan (inclusief de vijf aanko pen - een bijna ongekende hoeveelheid overigens) doen hem weer lachen. Bobby Haarms, 57, maar nog lang niet versleten, heeft er weer zin in. En dat is maar goed ook, want - zo blijkt uit bij gaand verhaal van Hans Janssen - Bobby Haarms en trainen zijn gewoon één. 24 AJACIED - AUGUSTUS 1991

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1991 | | pagina 26