Hoe volwassen is Ajax? Het vorige seizoen ligt ondanks de vakantie nog vers in het geheugen en roept geen leuke herinneringen op. Ajax wist niet te profiteren van een minder PSV-seizoen, doordat het Ajax-elftal het op beslissende momenten liet afweten. Het jonge Ajax faalde op mentaal gebied en werd daarom terecht geen lands kampioen, waardoor een ieder dui delijk was geworden dat er moest worden gehandeld op de transfer markt. AJACIED - AUGUSTUS 1991 11 Een tweede probleem, geldgebrek, stond echter een actief aankoopbeleid in de weg. Ajax zou alleen spelers kun nen aantrekken als er anderen zouden vertrekken, maar dat druisde nu net in tegen de doelstelling van de Ajax-top, die de Europese top wilde bereiken met de bestaande selectie. Er was alleen ruimte voor het aantrekken van Utrech ter Rob Alflen, mogelijk geworden door het vertrek van Verkuyl en LarssonVoor de rest was het te hopen dat de woorden van Beenhakker waar zouden blijken te zijn en dat de jonge selectie inderdaad een jaar ouder en vooral wijzer zou zijn geworden. Uiteraard verdient het Ajax-bestuur een pluim voor de rust die men opbrengt. Het niet in paniek raken na een ogen schijnlijke stagnatie in de ontwikkeling van de talentvolle selectie en het als ge volg daarvan missen van de titel. Doel stelling was, is en blijft het bereiken van de Europese top met deze jonge talen ten en daarbij bestaat absoluut geen ruimte voor paniekaankopen. Even was er nog hoop dat Willem Kieft transfervrij zou kunnen worden aangetrokken, maar toen dat een illusie bleek, leek het dat Ajax' activiteiten in de zomer beperkt zouden blijven tot het aantrekken van Alflen. Veel is er echter veranderd toen de Spaanse voetbalbond meer ruimte bood voor buitenlandse voetballers, waardoor Johan Cruyff eindelijk de vrije hand had z'n oogappel Richard Witschge naar Barcelona te halen. Eer der al had een transfer in de lucht ge hangen toen Witschge in het najaar van 1989 overhoop lag met Beenhakker. Om, volgens geruchten, de relatie met Ajax niet te verstoren zag Cruyff destijds af van een transfer, maar omdat de si tuatie nu was gewijzigd stond niets een verhuizing van Witschge in de weg. Ri chard Witschge stond namelij k hoog ge noteerd op de salarislijst waardoor bij eventueel vertrek een hoge vergoe dingssom kon worden berekend. Verder was de positie van Witschge bij Ajax niet echt sterker geworden na z'n mislukte vorige seizoen, en was een ieder er van overtuigd dat de Ajax-selectie ondanks het surplus aan talent niet in balans was. Het vertrek van Witschge zou Ajax der halve veel geld opleveren waarmee de selectie op meerdere plaatsen zou kun nen worden versterkt, terwijl puur voor de linkshalfpositie een acceptabele ver vanger beschikbaar was: Alfons Groe nendijkvan Roda JC. Zo vertrok Witsch ge uiteindelijk naar Barcelona en waren in stilte alle partijen tevreden, waarna Ajax' financiële man Van Os een bood schappenwagen ter hand nam met acht miljoen gulden in de knip. Als eerste kwam Groenendijk van Roda JC, een ervaren speler die ook nog speelde voor Den Haag en vorig jaar op de valreep een transfer naar PSV zag mislukken. Een man die fysiek en men taal meer zal kunnen brengen dan Wit schge deed, terwijl het voor hem zeker gunstig is dat Ajax als derde aankoop presenteerde: John van Loen. Van Loen speelde al eerder samen met Groenen dijk bij Roda JC. John van Loen moet voor een hoger rendement zorgen uit het vleugelspel, daarbij gebruik makend van z'n grote kopkracht. Of Ajax in het nieuwe seizoen volwas- sener zal zijn, zal nog moeten blijken, maar zeker is dat Ajax logische aanko pen heeft gedaan. Het frivole elftal is fy siek sterker geworden, het scorend ver mogen is verhoogd, terwijl Wouters op het middenveld meer steun krijgt door de steun van Alflen. Feit is verder dat de selectie breder en dat de concurrentie een stuk groter is geworden. Alan Han sen en Dan Pedersen zijn onze twee nieuwe Denen. Aan Beenhakker de taak om het ideale elftal samen te stellen, met als consequentie dat sommige basis spelers op de bank komen. Als Been- hakker's veronderstelling van een vol wassen selectie klopt, zal dat zeker niet zonder problemen gaan. Wytze van der Gaast Foto: George Verberne "Het Parool"

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1991 | | pagina 13