40000 toeschouwers in het sfeervol Ie Stade de la Meinau. Het trainers-driemanschap van de Amsterdamse bekerhouder, Hulshoff-Haarms- Kohn, had het echter nodig gevonden om, tegen alle verwachtingen in, de rechtsbenige Peter Larsson op de linksbackpositie te posteren. De Zweed: 'Er is dinsdagavond in overleg met de gehele selectie voor dit systeem gekozen en toen was er geen commentaar. Maar achteraf hadden we beter gewoon kunnen doen, vleugelverdediger spelen is niet mijn favoriete bezigheid'. Larsson, één van Europa's beste centrumverdedigers, kwam in die functie duidelijk niet uit zijn voeten tegenover de veelvuldig switchende Mechelen-voorwaartsen Vooral Pascal de Wilde ontpopte zich als een lastige klant. Hulshoff c.s. beroofden met dit concept hun team van één van zijn grootste kwaliteiten: de opbouw van achteruit, die in de handen van Wouters en Larsson normaliter in goede handen berust. Met voorstopper Verlaat - sinds begin dit jaar de vaste linksback! - slopen de onzekerheid en kwetsbaarheid in de Ajax-ploeg. De Haarlemmer, die vorig seizoen nog zo opvallend goed en zelfverzekerd debuteerde: 'Ik heb inderdaad geen supergoede wedstrijd gespeeld, maar om nu te zeggen dat ik slecht heb gevoetbald...'. Aangepast Hulshoff, die had gehoopt met een Europacup zich in de kijkerte kunnen spelen bij buitenlandse clubs, was niet van Ajax' eigen kracht uitgegaan, had zijn ploeg toch aangepast aan de kwaliteiten van het technisch zwakke Mechelen, eerdere uitspraken van hem ten spijt. Ook in een ander opzicht gingen Hulshoff's bedoelingen de mist in. De sukkelende Van 't Schip had eigenlijk niet kunnen spelen, maar ging toch van start. Hij raakte nauwelijks een bal, wel het gezicht van Geert Deferm. Met een elleboogstoot velde bij de Belg en daarmee leverde Van 't Schip zijn enige opvallende daad OoklinkerspitsWitschge, die in dit soort'grote' wedstrijden naar een grote vorm pleegt te groeien, kwam er niet echt aan te pas. Net als Van 't Schip had hij tegenover de tactisch sterke Belgische backs weinig in te brengen. Dat Mechelen daaruit (en de numerieke meerder heid) zo weinig voordeel kon putten, zegt natuurlijk ook alles over de sterkte/zwakte van de formatie van Aad de Mos. De triomferende trainer had geen moeite om dat toe te geven. 'Vóór de rust lieten we klasse voetbal zien, daarna hebben we inderdaad niet best gespeeld. Zoals de meeste Belgische ploegen is ook Mechelen gewend om bij een één-nul voor sprong in de verdediging te kruipen. Met het gevolg dat we aanvallend ondermaats zijn gebleven, maarwat geefthet: het resultaat telt' Voor De Mos had de zege op Ajax een dubbele betekenis. Bijna op de kop af drie jaar geleden werd hij door het bestuur van de Amsterdamse club - voorzitter Ton Harmsen voorop - aan de kant geschoven. Zijn triomfantelijk gebaar richting eretribune nahet slotsignaal, dat net zo goed als een obsceen gebaar uitgelegd kon worden, sprak dan ook boekdelen. 'Och, ik iiet gewoon mijn blijdschap blijken tegenover mijn voorzitter, John Cordier, die daar zat. Samen hebben we twee en een half jaar aan dit succes gewerkt. Ik wist echt niet dat Harmsen bij hem in de buurt was', hield de ex-Hagenaar zich van de domme. 'Harmsen en de andere bestuursle den waren er zelfs al heel erg snel bijom ons in de kleedkamer te feliciteren met het succes', vertelde De Mos met zichtbaar satanisch genoegen. De oefenmeester, die van Mechelen in twee jaar tijd een redelijke Europese subtopper heeft gemaakt, kon het niet laten een sneer uitte delen aan het adres van zijn Ajax-collega's.Die wisten toch hoe wij zouden spelen, maar is er deson danks gegoocheld met de opstelling. De ploeg heeftzichzelf verzwakt en dat is totaal on-Ajax' Verweer Hulshoff verweert zich door te stellen, 'dat het de bedoeling was dat alleen Verlaat (op Den Boer) in de mandekking zou spelen. De restzou 12

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1988 | | pagina 14