Interview Jaap van Zweden: Wie is Hesp, wie is Verlaat, wie is Bergkamp??! Aan de vooravond van Ajax verrassende prestatie in Marseille sprak De Ajacied met de virtuoze violist Jaap van Zweden over het huidige gezicht van de Meer club. De joviale concert meester sprak toen: 'maar Ajax zal ons altijd blijven verbazen. Misschien trappen ze er vanavond ook wel een paar in' 'Ja, bijnawas ik profvoetballer geworden omdat er indertijd interesse was van Telstar. Je zou het nu niet meer zo zeggen (Van Zweden heeft inderdaad niet het figuurtje van de ideale profvoetballer, maarditgeheelterzijde), maarik was vroeger echt een zeer redelijke voetballer. Maar ik heb ingezien dat er meer goede voetballers zijn dan goede violisten. En ik ben achteraf blij dat ik deze stap heb genomen. Ik ben nog steeds een rasechte AjaciedVroeger veel belangrijke wedstrijden gezien en genoten van de cup-successen. Maar die gedrevenheid van vroeger is toch ongemerkt wat weggeëbt. Ik kan er geen goede verklaring voor gevenik denk dat het komt door opkomst van andere sporten als tennis, golf eet. Er zijn meer alternatieven. Wat mij dit, en ook vorig seizoen zoopvalt is dat Ajax haar gezicht aan het verliezen is. Van een vaste kern is geen sprake meer, want als eenvoudige supporters vraag je je toch af wie Hesp, Verlaat en Bergkamp zijn. Er wordt zo gemakkelijk met voetballers en trainers geschoven dat men elke maand elkander moet voorstellen ha, ha, ha, ha, ha. Zo'n kanjer als een Silooy verdwijntzonder dat je het in de gaten hebt. En dan natuurlijk Cruyff, echt doodzonde. Weetje, het klinkt gek, maarikvind het jammer dat Lou Bartels weg is. Dat was een hele slimme vent en die had wattegengewicht kunnen geven aan Van Eyden en cs. Maar ik hoop dat ze nu een serieuze trainer hebben aangesteld. Ik ken die man echt niet. De legende Ajax kan en mag niet zo maar verloren gaan! Weetje wie iknou echt een doorsnee Hollandse voetballervind?Bennie Wijnstekers! Ikzag hem op TV en dacht: God, wat is dat een Hollander. Leren bank, colaatje, je kent het wel. Maar het is wel een hele oprechte jongen, dacht ik. Verder heb ik weinig contact met voetballers, alleen Frank Kramer is een vriend van me. Een hele bijzondere jongen. Je kunt inderdaad mijn werk vergelijken met die van een profvoetballer. Ook ik moet per dag zo'n 5 uur studeren als ik concerten heb. Op een concertdag studeer ik s'morgens, wat eten en rusten, omkleden en naar het concertgebouw waar ik de warming up doe en vervolgens het concert. En waar voetballers streven naar een doelpunt, streef ik naar een perfecte uitvoering. Je kunt mij eigenlijkbeschouwen als de Johnny van t'Schip van Ajax. Ik vertegenwoordig het orkest naar de dirigent toe en omgekeerd. Enig verschil is dat Johnny misschien in zijn carrière met tien trainers te maken krijgt, terwijl ik elke twee weken een nieuwe dirigent heb. Al begint heter bij Ajax ook zo op te lijken ha, ha, ha, ha,. Ferdinand 3

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1988 | | pagina 5