geloven dat ik ermee zou stoppen. Die dachten dat ik wel weer tegen de bal zou gaan trappen, maar dat zal ik hoogstens nog op amateurniveau kunnen. Wellicht kan ik me op een ander vlak toch verdienstelijk maken voor Ajax, ik zal daar in iedergeval nietonwelwillendtegenoverstaan. De afgelopen weken hebben ze me er fijn bij betrokken, iktrain nog gewoon mee en heb wat aanstaande tegenstanders bekeken. Maar ik besef wel terdege dat de actieve loopbaan erop zit'. Carrière Een carrière die abrupt ten einde is gekomen. De nu in Heerhugowaard wonende Spelbos wandelde in zijn professionele loopbaan via SC Amersfoort, AZ'67 en Club Brugge (waar hij een groot aanhanger werd van Sir Georg Kessler) naar Ajax. Bij deze club debuteerde hij op 2 september 1984 in de met 2-5 gewonnen competitiewedstrijd tegen Ajax. Zijn eerste KNVB-bekerduel in het rood en wit was die op 17 november 1984 tegen DOVO (ook al een ruime zege). Op Europees gebied maakte 'Wellicht kan ik me op een ander vlak toch verdienstelijk maken' Spelbos voor het eerst op 18 september 1984 zijn opwachting in Ajax-één: de ongekend zwakke uitbeurt tegen Red Boys Differdange (0-0). Twee weken later gaf hij vanaf de elf-meterstip het sein tot een even ongekende triomf. De Luxemburgers werden mede door de door Spelbos benutte strafschop met 14-0 afgedroogd. Hij zou in totaal nog 23 officiële doelpunten maken. Deze kwamen tot stand in 93 competitieduels, 18 Europacupwedstrijden en 12 KNVB-bekerduels. De interland-carrière van Spelbos verliep erg vreemd. Ofschoon hij 'al' op 10september 1980 zijn eerste oranje shirt droeg, zou hij in zeven en een halfjaar tijds niet meer dan 20x als speler van het Nederlands elftal opdraven. Hij begon met Michel van de Korput (in de uitbeurt tegen Ierland, 2-1 verlies) in hetverdedigingscentrum. Daarna kreeg hij gezelschap van Willy van de Kerkhof, John Metgod (zijn maatje bij AZ'67), Ruud Krol, Ronald Koeman, Ernie Brandts en Frank Rijkaard. Het aantrekken door Ajax van Spelbos ontlokte bij menigeen veel kritiek. 'Die Spelbos heeftzijn beste tijd gehad en kan toch alleen maar schoppen', werd vaak gehoord. Spelbos zelf snoerde alle critici de mond door onder leiding van technisch directeur Johan Cruyff uit te groeien tot een onmisbare schakel in de Ajax-ploeg. Hij liet zien niet alleen verdedigend zijn mannetje te kunnen staan, maar ook opbouwendDe Europacup voor bekerwinnaars hadna de successen bij AZ en Club Brugge, één van de laatste hoogtepunten uit zijn carrière moeten worden. 'Dat is jammer genoeg niet gebeurd en ik heb het besluit om te stoppen best moeten verwerkenOp mijn eigen manier. Toch heb ik een fantastische periode achter de rug. Vooral de laatste twee seizoenen mochten er zijn en het mag duidelijkzijn dat Ajax bij mij altijd een aparte plaats zal innemen. Het blijft ook een aparte club. Daarom kom ik er ook nog steeds zoveel mogelijk. Ik heb me nog geen moment verveeld. Sterker nog, ik vraag me wel eens af waar ik de tijd vandaan moet halen om alles te doen wat ik wil. Ik ben me al enige tijd aan het oriënteren op de toekomst, gain ieder geval niet rentenieren. Ik heb het meeste verstand van voetbal, dus daarin zal ik wel mijn brood blijven verdienen. Aan de andere kant bestaan er ook mogelijkheden om in het bedrijfsleven aan de slag te gaan. We zullen wel zien'. Hans Janssen 27

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1988 | | pagina 29