Doek valt voor Spelbos rust schoot de Westduitse aanvaller de bal na een keihard genomen vrije trap in de handen van Stanley Menzo en dwong hij de keeper met een fraaie volley tot een even knappe, klemvaste reactie. Terwijl de toeschouwers al naar de uitgang aan het lopen waren, had Allots wel succes. Van een meter of 25 joeg hij het leer over de muur en Menzo stond op hetverkeerde been. Dat was balen voor het fluitende publiek en de bekerhouder, die voor het eerst sinds september 1981 thuisspelend verloor (toen won Tottenham Hotsput met 1-3). De laatste Europacup-nederlaag dateerde van maart 1987, toen Malmö FF met 1 -0 won. De tegentreffer van Papin betekende het eerste Europese tegendoelpunt sinds april 1987, ofwel sedert bijna 900 minuten. KV Mechelen, Ajax' tegenstander in de finale, behield wel zijn ongeslagen status van dit seizoen. Net als op eigen veld, won de Belgische ploeg met 2-1 van de Italiaanse tweede-divisie club Sampdoria. Ajax verheugde zich op het 'Nederlands-Belgisch' onderonsje van 11 mei in StraatsburgMechelen wordt getraind door Aad de Mos (in 1983 op straat gezet door het Ajax-bestuur) en heeft in Graeme Rutjes, alsmede de eens door Ajax begeerde Erwin Koeman en Piet den Boer drie belangrijke, Nederlandse, pijlers. Overigens hielden Menzo en Papin een gele kaart over aan het Europacup-treffen, nadat ze in de blessuretijd van de eerste helft met elkaar in de clinch hadden gelegen. Danny Blind, Arnold Scholten en Van 't Schip, die allen bij een gele kaart geschorst werden voor de finale, bleven schadevrij. Voor velen kwam het op handen zijnde stapje terug van Ronald Spelbos als een donderslag bij heldere hemelDe 34-jarige vrije verdediger had de bui echter al enige dagen zien aankomen. Zijn knie was na een zoveelste optater niet meer geschikt om topvoetbal te bedrijven. En hoe moeilijk het besluit hem ook viel: Ronald moest er na zestien jaren profvoetbal een punt achter zetten. De ellende voor de 20-voudig international begon ruim een jaar geleden in de bekerwed strijd tegen Vitesse, waarin hij voortijdig moest afhaken. Het kwetsuur dat hij toen opliep, bleek zo ernstig dat het hoogtepunt van het seizoen 1986-'87 - de finale van het Europacuptoernooi voor bekerwinnaars - aan zijn neus voorbij ging. Dat was al een bittere pil voor de immer professioneel ingestelde Spelbos. Dit seizoen leek er aanvankelijk geen vuiltje aan de lucht voor hem, maar in het competitieduel tegen PEC Zwolle moest hij al na 10 minuten het veld ruimen. Frank Verlaat (die hem ook al in de eindstrijd om de Europese beker had vervangen) nam diens plaats in. Spelbos kwam na enige weken terug, doch kreeg hoe langer hoe meer last van zijn gewricht. 'Mijn spel in de Europacup return tegen Young Boys was de druppel die de emmer deed overlopen', aldus Spelbos. Enkele dagen later (we schrijven 20 maart) maakt hij in het NOS-radio-sportprogramma Langs de Lijn bekend dat het uit is met de pret. De vriend schappelijke interland op Wembley tegen Engeland van 23 maart is aan hem niet meer besteed, zoals hij ook alle andere wedstrijden van dit seizoen van Ajax én Oranje moet missen 'Er is wel even sprake van geweest dat ik in Marseille mee zou doen tegen Olympique voor de Europacup, maar ik wilde alleen spelen, wanneer ik honderd procent fit was. Met de beste wil van de wereld lukte het me niet en dan blijf ik natuurlijkaan de kant. Die ontmoeting met Olympique is natuurlijk heel iets anders dan een partijtje tegen Bal op Dak. Aanvankelijk wilden mijn ploeggenoten en andere mensen niet 25

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1988 | | pagina 27