je het hele seizoen niet geblesseerd bent geweesten nu ineens de finale moet missen. Ik kon wel sterven op de tribune. Ik ben er het type niet naar om me direct in het feestgewoel te storten. Gelukkig heeft Marco me erbij getrok ken. Datwasgroteklasse. Ikhadzoveel last van die knie (er zat zowel vocht als bloed in) dat ik het niet aandurfde om drie kwartierte voetballen. Dat is moeilijk zo'n beslissing, maar ja'. Terwijl Jan Wouters, die tijdens de wedstrijd steeds meer in een verdedigende rol werd gedrongen, op zoek is naar de perskamer ('ik sterf van de dorst') doet Van Basten zijn verhaal voorde Nederlandseen buitenlandse pers. 'Het zegt toch meer wanneer je met een Europacup in de hand bij Milan begint, dan als een gewone competitiespeler', alsdus de aanvoerder, die trots was op zichzelf en de ploeg. 'Beter slecht spelen en winnen, dan goed spelen en verliezen', voegde hij er aan toe. En zo dacht iedereen er over. Alle betrokkenen (behalve de thuis toekijkende Peper natuurlijk) waren het er over eens dat het een schande blijft dat de finale niet in Rotterdam kon worden gespeeld. In de persruimte wil Spelbos wat over zijn gevoelens vertellen. 'Het was voor de ploeg grandioosdatde beker nu binnen is. Maar voor mezelf heb ik de wedstrijd als een ramp ervaren Ik zit bij zo'n wedstrijd liever op de tribune dan op de bank, wat een verschil. Je leeft zo intens mee, maar gelukkig heeft mijn vervanger het heel knap gedaan'. Nadat Rijkaard wat over de Italiaanse interesse was gevraagd en Silooy eindelijk zijn plasje voor de dopingcontrole had gepleegd, kon het Ajax-gezelschap het Olym pisch stadion achter zich laten en naar het grootse Hilton-hotel afreizen. Daar volgt een lange, hete nacht. Zelfs prins Pieter van Vollenhoven en zijn zonen Maurits en Bernhard hossen en springen mee, als kinderen zo blij wordt er gefeest tot in de kleine uurtjes. 'Het was een d ruk bevol kte zaalwaari n je nauwel ijks een been kon verzettenIn een belendende zaal kon er wat gedronken worden en lagen er sandwi ches klaar'vertelt Verlaat. Vervolgens wordt het Astir-Palacehotel opgezocht. Tegen vier uur is het bedtijd. Donderdag Omstreeks dat tijdstip liggen ook de meeste Nederlandse supporters te slapen, in de bus, het vliegtuig, de auto of één van de vele hotels. Ze hebben niet voor niets honderden guldens uitgegeven om de finale te kunnen bijwonen. Degenen die daartoe in staat waren, krijgen er geen genoeg van en moeten vriendelijk gevraagd worden om de vele café's te verlaten Drie uur is sluitingstijd in Athene. Rond half vier sterven de laatste kreten weg, de rust is terug in de miljoenenstad. Het straatbeeld wordt nu slechts bepaald door prostituées en taxi's. Athene zal altijd blijven leven; zoals in Athene ook alles tot leven komt. Ajax, voorheen een Trojaanse helddie uit pure wanhoop zelfmoord heeft gepleegd, weet er alles van. De nachtrust van de Ajax-mannen duurt kort. Tegen de middag houdt het gezelschap Griekenland voorgezien. Preciesom kwart voor twee 's middags landt het rood-witte Martinair- vliegtuig op Schiphol, waar zich duizenden fans hebben verzameld om hun favorieten een warm onthaal te bereidenDolgelukkigzwaaiend met bloemen betreden de Ajax-spelers de aan komsthal. Menzo wil via een sluiproute de bus bereiken, maar kan niet om de grijpgrage mensenmassa heen. Dan zit iedereen in de bus, Van Basten steekt zijn hoofd door het luik en zwaait met de cup. In De Meer wordt een geïmproviseerde persconferentie gehouden. Nogmaals wordt op het succes gewezen en helaas moet Cruljffook stilstaan bij de gebeur tenissen van die ochtend in en om het Amster damse Leidseplein. Zich F-siders noemende vandalen slaan van alles kort en klein, plunderen etalages en trappen een jongen (een echte supporter) in het gezicht: één oog zal blind blijven. De veel te laat aanwezige politie staat machteloos. De echte supporters zat in Athene en deden geen vlieg kwaad!!! Gelukkig vergoeden de kranteverslagen veel. Zij 27

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1987 | | pagina 29