komenRob Witschge schudt teleurgesteld met zijn hoofd, wanneer hij doorVan Dord naar de kant wordt geroepen. Bergkamp, die Verlaat aflost als jongste en meest onervaren Europa cupfinalist, maaktzijn opwachting, doch kan ook al geen potten breken. Net als Verlaat deelt hij één maal een speldeprikje uit, maar de Oost- duitse topgoalie Müller laat zich geen tweede keer verslaanCruijff krijgt het Spaans benauwd, wanneer Mühren niet meer verder kan. Eigenlijk zou de volkomen leeggespeelde Winter het veld moet ruimen, maar noodgedwongen moet de technisch directeur nu Scholten voor Mühren de wei in sturen. Witschge en Mühren schreeuwen de laatste 7 minuten hun kelen schor. 'We're gonna win the cup', weet het publiek zeker. Leipzig wil er wel een stokje voor steken, maar heeft niet meer dan een prikker voorhanden. Winter krijgt zelfs nog een kansje, waarna de laatste seconden wegtikken. Om vier minuten over elf, plaatselijke tijd, maakt Agnolin Luigi er een eind aan (aan de wedstrijd, welteverstaan). De vreugde is enormEr wordt gelachenspelers vliegen elkaar in de armen, bouwen een feestje. Terwijl het fabuleuze doelpunt tot In den treure wordt herhaald op het tv-scherm, dansen de Ajax-spelers de sirtaki. Cruijff is ook blij, maar blijft in de buurtvan zijn bank. Dan gaat destoet richting bordes, waar aanvoerder Van Basten uit handen van UEFA-voorzitter Jacques Georges de Europese beker voor bekerwinnaars ont vangt. Alle spelers krijgen een medaille, waarna de vakken waarin defans zitten worden begroet. Plotseling bedenkt Van Basten dat Blind en Bosman er ook bijhoren. Het tweetal wordt opgespoord en poseert lachend als een boer met kiespijn met de overige spelers. Ajax krijgt er niet genoeg vanzelfs Cruijff laat zich gaan én op de schouders nemenHet ererondje wordt alsmaar herhaald, Witschge en Winter zijn niet van het veld weg te slaan. De pers stormt als bloedhonden op de kleedka mer van Ajax af. Die blijft hermetisch gesloten, een cordon van acht politie-agenten is niet te doorbreken. Algemeen directeur Arie van Eijden heeft rode koontjes van opwinding en laat eindelijk twee spelers 'los': natuurlijk de man van het winnende doelpunt, Marco van Basten, en debutant zonder drempelvrees, Frank Verlaat. 'Het was in één woord perfect. Ik had weinig last van knikkende knieën', aldus het zoveelste Ajax-talent, die zijn uitverkiezing in de startopstelling niet als écht verrassend ervaarde 'Die Oostduitsers zijn fysiek sterk en omdat ik ook niet klein ben uitgevallen, viel Cruijffs keus op mij. Het enige dat hij zei was: 'Die spits pak je gewoon in, die kan er niets van'. Het is me meegevallen', vertelt Verlaat, met in zijn hand een glas cola en slechts gekleed in een shirtje, een broek en badslippers. 'Op een gegeven moment, indetweede helft,zatikeffe stuk, maar toen heeft Rijkaard me goed gecoacht. Een basisplaats zal ik wel niet afgedwongen hebben, daarvoor staan er teveel jongens boven me'. Ondertussen steekt Cruijff zijn bewondering voor de Ajax-spelers niet onder stoelen of banken. 'Lokomotive heeft het ons echt niet gemakkelijk gemaakt. Daarom heb ik respect voor deze gasten. Als ik zie hoe jongens als Verlaat en Bergkamp toch overeind weten te blijvenDat is grandioos. Scholten heeft ons door het laatste kwartier gesleept, hij moesttoch even verwerken dat hij niet stond opgesteld. Dat hoorde hij pas tijdens de warming-up, toen bleek dat we Mühren hard nodig hadden'. Ook Witschge moesteen bittere pil wegslikken. 'Ik vond het een beetje klote dat ik eruit moest. Maar ja, het was in het belang van de ploeg en we hebben de cup gewonnen en dat is toch het belangrijkste. Overigens is het allemaal zo snel gegaan dat je er amper bij stil kun staan dat je de beker hebt gewonnen. Eerst gaan we nu lekker feesten met de vrouwtjes' .Menzo was de koning te rijk. 'Ik ben de gelukkigste man van Athene. Dit kan niemand ons meerafnemen, wat erbij komt is alleen maar meegenomen. Het winnen van die beker is voor mij voorlopig het mooiste moment in mijn leven'. Stilletjes voor zich uitstarend staat Blind tegen de muur. Zijn ogen staan triest. 'Wat wil je, als 25

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1987 | | pagina 27