De finale Een uurvoor de wedstrijd, de Ajax-bus is al een uur in het stadion, wordt duidelijk dat Spelbos inderdaad niet speelt. Gestoken in een net pak loopt hij rond in de VIP-room. Dat duurt echter niet lang, want plotseling komt er een kink in de kabel. Blind, zo wijst de warming up - we schrijven drie kwartier voor de eindstrijd - uit, kan niet spelen. Hij ondervindt te veel hindervan de knieblessure die hij de vorige ochtend heeft opgelopen. Geëmotioneerd laat hij Cruijff weten het risico niet aan te durven. In het belang van de ploeg wil hij zijn plaats afstaan. Ineens moet de rolverdeling herzien worden. Mühren, die aanvankelijk wegens zijn achillespeesblessure door Cruijff was geschrapt, moet nu wel opdraven. De oude herder moet de jonge honden in deze moeilijke uren bijstaan en om helemaal ingedekt te zijn, roept Cruijff Spelbos uit de VIP-room. De Nederlandse aanhang, niet op de hoogte van de omzettingen in het elftal, doet de wavehet is maargoed datAjaxzo vee! trouwe fans heeft, anders was het stadion nog minder gevuld geweest. Helaas blijven liefst 40.000 van de 74. OOO plaatsen onbezet. Mogelijk ter gerust stelling van het publiek projecteert destadiondi- rectie op levensgrote beeldschermen een tekst, waarin op de mogelijkheid van een schadeclaim wordt gewezen bij calamiteiten. Het is één minuut voor kwart voor negen. De toeschouwers uit Griekenland, Oost-Duitsland en Nederland (van Lottum tot Soest en van Genemuiden tot Etten-Leur) klappen de matadoren tegemoet. De spelers en scheids rechter betreden door een haag van politie agenten, fotografen en ballenjongens de groene grasmat, die veel weg heeft van een kunstgras veld. Flitslampjes lichten op, de toejuichingen zijn enormRijkaard legt veelbetekend een hand op de schouder van Verlaat, die als een jonge god opvalt in de Ajax-elf. Ietwat zwaar gebouwd weliswaar, maar een en al rust uitstralend. 'Ik was wel wat nerveus'zou hij later zeggenmaar toen ikde eerste drie duels na het beginsignaal had gewonnen, kon ik niet meer kapot'. Heel Ajax draait in die openingsfase goed en het schitterende doelpunt in de 21 e minuut van Van Basten is een verdiende beloning. Een modern doelpunt: Van 't Schip laat zich op de rechter vleugel terugzakken, passtop Silooy, die de bal in volle ren gaaf op het hoofd van de inlopende Van Basten deponeert: 1 -0. Het Griekse publiek is danig onder de indruk van Ajax' suprematie en klapt zelfs wanneer Ajax via Van Basten een inworp forceert en Winter de bal terugspeelt op Stanley Menzo. Journalisten kijken elkaar lachend aan wanneer Mühren de bal subtiel tussen de benen van een Oostduitser speelt, Henk Spaan geniet met volle teugen en het lijdt geen twijfel dat hij een Ajax-supporter is (en waarom ook niet?). Het aanvankelijk fel jagende Ajax verliest gaandeweg iets van zijn scherpte, slechts Rijkaard, Winter, Silooy en Menzo, maar vooral ook Verlaatzijn in goede doen. De laatste man is sterk in de lucht, verliest bijna geen duel en toont zich ook gevaarlijk bij corners; zijn snelheid en het inschuiven bij aanvallen verdienen echter enige verbetering. Richter krijgt bij de Haarlemmer geen been aan de grond en trekt weg. Verlaat wordt nu geconfronteerd met Edmond en die wordt in de 55e minuut zelfs gewisseld door Leitzke, die door een blessure uit de basisformatie was gelaten. Het signaal voor de tweede helft heeft geklonken 'We zijn er bijna', zingt het publiek, nadat de zilvervloot even op een zijspoor is gezet. De tweede 45 minuten lijken veel langer te duren: Ajax mist de scherpte en de kracht om de fantastische prestaties in de thuiswedstrijden tegen Malmö FF en Real Zaragoza voor het oog van miljoenen voetballiefhebbers te kopiëren. Lokomotiv ruikt zijn kans, maar komt niet tot overtuigend of aanvaardbaar pressie-voetbal. De mensen op de Ajax-bank sterven duizend doden, het gaat heel moeilijk. Arnold Scholten en Dennis Bergkamp lopen zich al vanaf het begin van de tweede helft warm om indien nodig in te vallen. Menzo raakt even aangeslagen bij één van de weinige keren dathij uit zijn doel moet 21

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1987 | | pagina 23