Marco van Basten: 'Ik ben er nog niet helemaal uit De laatste tijd houdt de Nederlandse voetballerij zich vooral bezig met het praten over rellen en de transfer van Ruud Gullit naar Italië. Eén persoon zit daar niet zo erg mee: Marco van Basten. Ook hij is namelijk een serieuze kandidaat om volgend seizoen de gelederen van AC Milan te versterken. Maar op deze manier ontloopt Marco een hoop geroezemoes wat betreft zijn toe komst. Dat geroezemoes hangt nu voornamelijk boven Eindhovenen het 'rasta-hoofd' van Ruud Gullit. Ondanks hetfeit dat Marco aan het einde van dit seizoen misschien naar Italië vertrekt hebben jullie hem dit seizoen toch weer massaal tot 'populairste Ajacied' gekozen. Marco: 'Ikhebal heel wat prijzen binnengehaald, maar met deze verkiezing ben ik desondanks best blij. Het geeft je toch het gevoel dat je gewaardeerd wordt en dat is heel belangrijk voor een speler.' Cruyff Het seizoen begon voor Marco nietzo leuk omdat een interview met hem in de Haagse Post door de hele vaderlandse pers werd opgepikt om een flinke rel te kweken tussen hem en Johan Cruyff. Wat hen gelukkig niet lukte. Tijdens het seizoen ging het weer prima met Marco, hij scoorde weer aan de lopende band waaronder één fantastische goal tegen Den Bosch, ontving in Parijs de Gouden Schoen als Europees topscoorder en eindigde in de verkiezingEuropees Voetballer van het Jaar' op een gedeelde 8e plaats (samen met Helmut Ducadam, de keeper van Steaua Boekarest; red.). Helaas gooide een al wat oudere enkel blessure roet in het eten en stopte deze successerie. Marco: 'Aan het begin van het seizoen had ik nogal wat kritiek op het aankoopbeleid omdat men gezegd had dat er geïnvesteerd zou worden wat helemaal niet gebeurde. Daar baalde ik een beetje van. Achteraf is gebleken dat het zo ook kan. Het interview in de Haagse Post was wat overtrokken, er stonden wat dingen in die uit hun verband waren gerukt waardoor het een zeer negatief verhaal werd. Op dat moment ging het niet zo goed en ik ben dan niet de persoon om mijn mond te houden. Maar ik heb niet de confrontatie met Cruyff gezocht. De spelers die er gekomen zijn doen het zeer goed. Jan Wouters bijvoorbeeld is zo'n speler die heel erg goed past in het spelletje van ons. Bij Utrecht speelde hij ook al goed, maar daar had hij andere spelers om zich heen waardoor hij er nog andere taken bij had dan hetgeen hij bij ons moet doen. De wisselwerking dit seizoen tussen Bosman en mij is prima. In het begin speelden we schuin achterelkaar wat nietzo best liep. Toen Johnny eenmaal op het middenveld terecht gekomen was liep hel plotseling als een trein. We scoren allebei veel maar we zijn wat dat betreft zeker geen concurrenten van elkaar. Het maakt niet uit wie van ons beide scoort als er maar gescoord wordt. Ook hebben we het geluk dat erzich steeds weer spelers aandienen voor het eerste elftal zoals dit seizoen Witschge en Winter. Waarom luktdat bij Ajax vaak wel en bij andere clubs niet? Allereerst hebben ze hier een goed scoutingsbeleid. Daarbij heeft Ajax een bepaalde aantrekkings kracht waardoor je veel goede jonge spelers naar je toe trekt. Als je hier dan tussen allemaal goede jongens komt te spelen, dan moet je je toch snel de mentaliteit eigen maken datje beter wilt zijn dan die anderen want anders kom je er niet. Langzamerhand krijg je dan de mentaliteit om in het eerste te spelen. De mentaliteit speelt een belangrijke rol want 70 tot 80% van de 3

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1987 | | pagina 5