Johan Cruyff: bekend voor twee miljard mensen Als er één speler is geweest die zijn stempel heeft weten te drukken op het aanzien van het Nederlands voetbal in binnen- én buitenland, dan is dat Johan Cruyff (of Cruijff?) wel. Zelfs nu hij sinds een aantal jaren op het internationale (sport)front niet meer aan de weg timmert, de leeftijd begint ook voor hem te tellen, blijft Cruyff de meest bekende landgenoot in de wereld. Onderzoeken hebben zelfs uitgewezen dat 'Cruyffie', 'El Salvador', de 'maestro' (een greep uit de vele bijnamen die Cruyff in de loop der tijd heeft gekregen) bij liefst twee miljard mensen bekend is. Het lijdt dan ook geen twijfel dat tal van bedrijven alles in het werk stellen om Cruyff aan hen te verplichten. Ballast Nedam en Philips zijn er reeds in geslaagd om de in Vinkeveen wonende ex-voetballer vast te leggen. Cruyff moet voor hen deuren openen, ofwel relaties leggen in de internationale sportwereld. Hoewel Cruyff in mei 1984 (voor de zoveelste keer) afscheid nam als actief voetballer, is hij nog immer doende in deze sporttak. Hij wordt nog steeds gevraagd voor het meedoen aan demonstratiewedstrijden (zoals in maart tussen het Arabische Al Ahli en Feyenoord) en het geven van adviezen voor het zo goed mogelijk runnen van een profclub. Na eerder dit seizoen nuttig te zijn geweest voor Roda JC, sloot Cruyff eind april een contract af met het (te?) veel willende MVV. Voorzitter Leon Melchior van de Maastrichtse vere niging: "Cruyff gaat ons vooral adviseren hoe de nieuwe regionale voetbal- school opgezet en ingericht moet worden. Er zijn weinig mensen die zo veel over voetbal weten en die hun kennis ook nog zo helder aan anderen weten over te brengen". Tot zo ver de huidige stand van zaken. Goudentijd Maar iedereen kent Johan Cruyff natuurlijk van de gouden tijd bij Ajax, de wedstrijden van het Nederlands elftal, zijn periode bij Barcelona, zijn tweede jeugd bij Ajax en een jaartje Feyenoord. Het begon allemaal in 1964. In dat jaar, om precies te zijn op 15 november, in de uitbeurt tegen GVAV, zette de toen 17-jarige Johan Cruyff zijn eerste schreden in de eredivisie. Ajax verloor met 2-1de debutant redde de eer. Twee jaar later reeds werd de aanvaller voor het eerst uitverkoren in het Ne- derlands.elftal. Dat was in een in Rotterdam gespeelde ontmoeting met Hon garije (2-2). Al in zijn tweede interland, in het Olympisch stadion tegen Tsje- choslowakije in november 1966, werd hij uit het veld gestuurd. De toenmali ge scheidsrechter was de Oostduitser Rudi Glöckner. Cruyff zou in totaal (slechts) 48 landenwedstrijden zijn waarde bewijzen. Daarin zou hij 33 maal scoren, waarmee hij momenteel een vrijwel onbedreigde derde plaats op de topschutterslijst aller tijden der internationals inneemt. De geboren Amster dammer (25-4-'47) maakte als aanvoerder in het oranje shirt onvergetelijke duels mee en wist vaak schitterende goals te maken. Wie herinnert zich nog 9

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1985 | | pagina 11