maakt. Een technische speler zou niet tot z'n recht kunnen komen en het pu bliek zou iedere wedstrijd vreselijk zitten balen bij zo'n negatief en zo weinig initiatiefvol voetbal. Natuurlijk daarom blijven al die tienduizenden toeschou wers elke week weer terugkomen: die hebben gewoon zin in een wekelijks potje uithuilen op hun vrije zondag, ze moeten toch wat, hè? Nee, nee, nee, in Italië wordt inderdaad minder gescoord dan in Nederland maar dat ligt aan het feit dat veel ploegen aan elkaar gewaagd zijn én aan het feit dat er zo vreselijk gestreden wordt. Of het nou Juventus is of Roma, ze hebben iedere week hun handen vol aan élke tegenstander omdat iedere tegenstander tot op de bodem van z'n kunnen gaat. Valt er één speler door de mand dan wordt-ie genadeloos afgemaakt door z'n trainer, de toeschou wers en niet in 't minst door de pers. Niemand mag falen. Als NAC met 2-0 achter staat bij AJAX dan denkt men alweer aan de volgende wedstrijd waa rin het misschien wél kans heeft om te winnen. In Italië is zoiets onmogelijk. Bij Napoli-Atalanta werd onwerkelijk hard gestreden zonder grove overtre dingen. Als Napoli één keer de bal terugschoot in de eigen gelederen dan kregen de spelers het publiek over zich heen. Napoli móet aanvallen. Je voelt op de tribune ook de druk van 't publiek. Je mag en kan niet op adem komen. Het publiek wil constante actie en strijd zien. Zéker in 't zuiden van Italië waar het temperament even heet kan zijn als de stekende zon. Feyenoord-AJAX en AJAX-P.S.V. waren hier harde wedstrijden... Wat 'n far ce. Onze voetballers zijn toch ook kerels en worden toch ook goed betaald? Waar komt AJAX tekort internationaal gezien? Juist, op het vlak van de men taliteit, kracht, durf en doorzettingsvermogen. Italiaanse voetballers moeten altijd onder zware omstandigheden voetballen, zeker de aanvallers. Zij zijn pas écht stress-bestendig, net als de generatie- Cruyff. De Nederlandse voetballer is té beschermd... 22

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1985 | | pagina 24