Vijfentachtig jaar Ajax Door Hans Janssen Binnenkort is het weer eens feest bij voetbalvereniging Ajax. Op 18 maart is het namelijk precies vijfentachtig jaar geleden dat Amsterdam er een nieuwe voetbalclub, Ajax geheten, bij kreeg. Niemand had toen kunnen bevroeden dat de rood-witten zouden uitgroeien tot Nederlands meest succesvolle vere niging aller tijden. Ook buiten de grenzen deed Ajax van zich spreken, al moest er tot eind jaren zestig/begin jaren zeventig gewacht worden voordat internationaal echt aan de weg getimmerd werd. Onder de bezielende lei ding van trainer Rinus Michels, die in januari 1964 zijn opwachting maakte bij een in heus degradatiegevaar verkerend Ajax, werkten de hoofdstedelin gen zich op tot Europa's en 's werelds meest gevreesde en befaamde tegen stander. Als eerste Nederlandse ploeg werd in het seizoen 1968/1969 de fi nale van het meest aansprekende Europacuptoernooi (dat der landskampi oenen) behaald. Toen schoot Ajax nog te kort en een jaar later was het aarts rivaal Feyenoord dat als eerste Nederlandse vereniging de bokaal wist te pakken. In de drie daaropvolgende jaargangen was het echter al Ajax wat de klok sloeg. In binnen- én buitenland waren de pupillen van Michels (schier) onverslaanbaar. Landskampioenschappen, KNVB-bekers, Europacups, de wereldcup en de Super Europacup werden met de regelmaat van de klok een prooi voor de niet te stuiten rood-witten. Helaas werd deze successtory abrupt gestopt, al mocht de verovering van de Super Europacup in '73/'74 (de enige mijlpaal voor de toenmalige oefen- meester Georg Knobel) er zijn. Het vertrek van de diverse steunpilaren uit de roemruchte hoofdmacht kon niet naar behoren opgevangen worden. Bleef Ajax op vaderlandse bodem het tijdperk '73-'76 buiten beschouwing latend desondanks nog steeds de toon aangeven, in Europees ver band kan het wat de laatste twaalf jaar betreft slechts bogen op een plaats in de halve finale in 1980. Kennelijk krijgt Ajax in Nederland te weinig serieuze tegenstand, waardoor het de noodzakelijke hardheid en professionaliteit mist om zich in wedstrijden waar het op aan komt te bewijzen. Het gebrek aan routine laat zich juist in Euro pacuptoernooien voelen. Ook dit seizoen leek Ajax weer eens op de goede weg, maar uit glijders tegen Bohemians Praag en PSV bewijzen het tegendeel. Het feit dat de uitblinkers steeds ver kocht (moeten) worden en van de jongeren zodoende erg veel ver- 13-4-'69 Ajax - Spartak Trnava (3-0). 7

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1985 | | pagina 9