28-9-'72 gepakt. Buiten de grenzen baarde Ajax vooral opzien door de uitschakeling van Liverpool (in Amsterdam met 5-1 geklopt) en het eervolle verlies tegen Real Madrid in '67. In '68-'69 leek Ajax niet te stuiten: FC Nürnberg, Fenerbahce, Benfica (on danks een 1-3 thuisnederlaag in de sneeuw...) en Spartak Trnava moesten er aan geloven. De finale in het Europacuptoernooi voor landskampioenen was bereikt, doch AC Milan was daarin te sterk. Vanaf augustus 1970 was Ajax helemaal niet meer te stoppen en werden in drie jaar evenzovele Euro pacups verzameld, alsmede een Wereld- en Super Europacup. Stefan Ko- vacs had de door Michels, in '70 vertrokken naar Barcelona, lijn doorgetrok ken en oogstte naar believen. Langzaam maar zeker verloor Ajax wat van zijn glans en na het afscheid van Johan Cruyff (augustus 1974) gingen de Amsterdammers enkele moeilijke jaren tegemoet. Georg Knobel en Hans Kraay slaagden er met een minder getalenteerde ploeg niet in, in de voetspo ren van hun voorgangers te treden. Ook Michels, in '75 even teruggekeerd, gelukte het niet het tij te doen keren. Pas onder de beminnelijke maar o zo veeleisende oefenmeester Tomislav Ivic werd een nieuwe stap gezet naar nieuwe palmares. Na twee jaar hield hij het voor gezien en mocht Cor Brom (eerder als assistent van Michels bij Ajax werkzaam) de vruchten gaan plukken. Al in zijn eerste seizoen ('78-'79) pakte hij de 'double' om enkele maanden nadien "met onmiddellijke in gang" op straat te worden gezet. Onder leiding van Leo Beenhakker legde Ajax weer eens beslag op de landstitel. "Toen ik het roer overnam van Brom, Ajax - Independiente 3-0. H.M. de Koningin en Jaap v. Praag klappen voor Arie Haan, Johan Cruyff en Wim Suurbier met de wereldbeker. 11

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1985 | | pagina 13