Sportschool H. KORTLEVERS pleegde af te werken uitverkocht was. Er werden plannen gemaakt ter uitbreiding van het stadion en op 9 decern - ber 1934 werd de hernieuwde arena officieel heropend. Uit waardering voor bewezen diensten werd een tribune naar Jack Reynolds genoemd. De periode '40-'45 heeft kennelijk een verlammend effect gehad op Ajax, want sindsdien werd tot aan de invoering van het betaald voetbal en de eredivisie in respectievelijk 1954 en 1956 slechts éénmaal beslag gelegd op de landstitel. Reynolds' opvolgers Robert Smith (Eng), Walter Crook (Eng), Thomas (Sch), Stjeskol (Oos) en Crook waren blijkbaar niet in staat om van het beschikbare spelerspotentieel een eenheid te smeden. Het jaar 1956 betekende in diverse opzichten een nieuw begin. Zo maakte Ajax zijn debuut in de eredivisie van het betaald voetbal (nadat de ledenver gadering twee jaar tevoren zich voor betaling der spelers had uitgesproken) en nam Wim Volkers de voorzittershamer over van de legendarische Marius Koolhaas, die op zijn beurt opvolger was van Egeman, die in 1913 de plaats in had genomen van 'Pa' Dade. Ajax maakte in de eredivisie al gauw naam door binnen vier jaar tweemaal het landskampioenschap te pakken. "Ajax speelt het Engels voetbal. Snel heid en een verbluffende schotvaardigheid zijn de voornaamste wapens van de Amsterdamse roodwitten", viel toen in de kranten te lezen. Toch kende Ajax in de seizoenen '63-'64 een ongekende terugval en kwam zelfs het de gradatiespook om de hoek kijken. De na de Engelsman Vic Buckingham (op volger van de Oostenrijker Karl Humenberger) gecontracteerde Rinus Mi- chels zou echter orde op zaken stellen. De ex-speler van Ajax' standaard team en toenmalige trainer van JOS ging zonder onderscheids des persoons aan de slag. "Het was bij Ajax een chaos; dat wil zeggen: bij de spelers. Er waren er een paar tussen, die maar zo'n beetje deden waar ze zelf zin in had den. Dat kon je ze eigenlijk niet eens kwalijk nemen. Het waren nog allemaal semi-profs en er werd slecht verdiend, zeer slecht zelfs. Er waren een hoop controverses, er werd veel gemopperd; maar dat heb je vaak als het slecht gaat. Wat ik aantrof, was allesbehalve een eenheid. Ondanks de rotte appels in de mand, moest er gevoetbald worden. Je moest werken. Wat ik in die tijd voornamelijk heb gedaan, is werken, hard werken en hard laten werken. En dan vooruit kijken, proberen er lijn in te brengen", blikt de 'sfinx' van weleer terug. Mede door steun in de rug van het bestuur (waarin inmiddels Jaap van Praag praeses was) kon de basis gelegd worden voor een onvergetelijke pe riode in de Ajax' geschiedenis. Van '65-'68 werd driemaal op rij de landstitel Karate-indoortraining voor dames en heren Body-building haltertraining voor dames en heren 2e Oosterparkstraat 288 - Tel. 020-924104 - Amsterdam 10

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1985 | | pagina 12