de snelheid van handelingen en technische hoogstandjes komen nu nog op het visitekaartje voor. Niet alleen wedstrijd- of toernooiorganisatoren hebben een oogje op Ajax, ook de bedrijfswereld staat te dringen om in zee te gaan met de Amsterdamse vereniging. Sponsors proberen elkaar met allerlei be dragen de loef af te steken om in de gunst van Harmsen en co te geraken. Ajax is in Nederland het meest lucratieve middel om naamsbekendheid voor het een of andere produkt te verkrijgen. Zo heeft de driejarige verbintenis met Ajax TDK ook zeker geen windeieren gelegd. Hoe heeft Ajax zich eigenlijk een plaats in de wereldtop kunnen verwerven? Laten we de draad op 18 maart 1900 opnemen. Hoewel er in de hoofdstad al een vereniging met de naam Ajax bestond, vonden Tom Dade (de eige naar van de bal) en Floris Stempel het nodig om een nieuwe club op te rich ten. In 1910 nam Ajax voor het eerst een trainer in dienst: John Kirwan. On dertussen hadden de Amsterdammers twee kampioenschappen op zak en een fusie met de plaatselijke derdeklasser Holland achter de rug. 75-72-'66 Zesdaagse in Rai. Op de tandem v.l.n.r. Piet Keizer, Johan Cruyff en Barry Hulshoff In 1911 werd een voorlopig hoogte punt bereikt: kampioen in de twee de klasse B, afdeling West en pro motie naar de eerste klasse. Drie jaar later volgde een degradatie en was Ajax op sterven na dood. De club herrees echter ijzersterk en begon te bouwen aan een geweldi ge reeks jaren. Dat was vooral te danken aan de Brit Jack Reynolds, die in '15 zijn landgenoot Kirwan kwam aflossen. Er volgde een gou den tijdperk met tal van afdelingsti tels en landskampioenschappen. Eind jaren twintig werd ook de kiem gelegd voor de nog steeds bestaande rivaliteit met het Rotter damse Feyenoord. Met de successen op het veld, steeg ook de publieke belangstel ling. Er kwamen zelfs mensen van de koude kermis thuis, omdat het stadion in de Watergraafsmeer waar Ajax zijn thuiswedstrijden 9

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1985 | | pagina 11