wacht wordt, heeft een funeste uitwerking. Het Ajax-bestuur, dat sinds augustus 1978 wordt voorgezeten door Ton Harmsen, heeft echter voor een beleid gekozen dat op de toekomst gericht is. In een interview met Panorama heeft Harmsen eens gezegd: "dat het be leid er op de eerste plaats gericht is dat het instituut Ajax in het jaar 2000 nog bestaat". Vandaar dat (naar verhouding) dure jongens van de hand ge daan worden. Zo kon het gebeuren dat het bestuur medio '83 besloot om Jo- han Cruyff, die anderhalf jaar tevoren zijn rentree had gemaakt en vanaf dat moment een stempel drukte op het wel en wee bij de rood-witten, de wacht aan te zeggen. "Als je per thuiswedstrijd niet meer dan 10.000 tot 12.000 toeschouwers trekt gemiddeld, dan is het natuurlijk niet vol te houden om ene meneer Cruyff wekelijks 35.000 gulden te betalen. Zeker niet wanneer het Cruyff-effect in Amsterdam wel zo ongeveer is uitgewerkt", aldus Harm sen in het weekblad. De Europese top lijkt, zo mogen we stellen, onderhand een obsessie te gaan worden. Desondanks is Ajax nog steeds een veel gevraagde (en goed betaal de) gast in de wereld. De club teert in feite nog steeds op het verleden, waar in het sterrenelftal de harten van alle voetballiefhebbers (met uitzondering mogelijk van die uit Rotterdam) stal. De Amsterdamse bluf, het totaalvoetbal, 21-7-'64 Vic Buckingham traint voor het eerst Ajax. Met o.a. Sjaak Swart, Theo v. Dui- venbode, Johan Cruyff en Tonnie Pronk. 8

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1985 | | pagina 10