gen in de Europa-cup tot aan de finale tegen de Spurs toe én een Europees landenkampioenschap. En dat in z'n eerste seizoen! Kijk Vanenburg: in drie jaar tijd twee keer in de eerste en één keer in de tweede ronde uitgeschakeld voor de Europacup, en niet eens tegen toppers; twee landskampioenschap pen die erg gemakkelijk gehaald werden én wat wedstrijden met het Neder lands Elftal. Resumerend kun je dus stellen dat Scifo in z'n debuutjaar Va nenburg voorbijgestoken is die al drie seizoenen in het eerste van AJAX speelt. Dat is Vanenburg's schuld niet maar dat is allemaal terug te voeren op de slappe tegenstand in de Nederlandse competitie. Mooi voetbal is wel aardig maar resultaat telt: óók voor de toeschouwers. Hier blijft iedereen met een schuin oog naar de lichting '74 kijken maar die jongens waren destijds allemaal 24 jaar of ouder. En wat negentienjarigen moeten nu al die presta ties leveren die hun collega's leverden toen ze vijf of meer jaren verder wa ren én al enkele Europa-Cup finales achter de rug hadden!!!!! Laat men daar eens aan denken. Het is zo vreselijk unfair, hè, wat hier gebeurt. Weet je dat individueel gezien het Nederlandse voetbal een straatlengte voorsprong heeft op Duitsland en Belgie? Maar er is geen team, hè. In Belgie moeten de cadetten van 12-14 jaar al in het systeem van het nationale a-team spelen zodat ze makkelijk in te passen zijn, hè. Belgie heeft altijd dezelfde lijnen en als er dan eens een speler geblesseerd is dan kan een ander moeiteloos in passen omdat-ie altijd zó geleerd heeft te spelen bij z'n club of bij eerdere selectie-elftallen. Nederland, eh, Oranje heeft stééds weer een andere speel wijze, stééds weer andere spelers en niemand weet wat men aan elkaar heeft. Laat die jonge jongens er nou maar staan en laat ze een paar keer op hun muil vallen, als ze al vallen. Ze hebben techniek genoeg om weer op te staan en dan komen ze tenminste nog een béétje aan het opdoen van routine toe, want dat is zó broodnodig!!! Weet je trouwens wat AJAX ook nog niet kan? Onder de wedstrijd van tactiek veranderen. AJAX hoeft zelden een tactische variant toe te passen of op kracht te voetballen. Zoals tegen Fortuna; dan moet het wel, hè. Je moet dan niet door blijven beuken en blijven hopen op dat doelpuntje. Anderlecht staat zo vaak tegen clubs als Fortuna te spelen. Als Anderlecht het zwaar heeft dan grijpen ze automatisch weer terug naar de Ivic-variant. Ivic heeft zoveel betekend, hè, voor Anderlecht. Dan spelen ze met vijf verdedigers, hoor. Huh, dat moet je hier eens proberen, dan breken ze het stadion af. Tja, maar als AJAX dan weer zover is dan wordt de helft weer verkocht. AJAX komt zover als dit blijft staan! Dan strijden ze, eh, wij weer om de top- plaatsen van Europa. Maar dan moeten de spelers wél hier blijven, ja. Weet je, in Belgie daar hebben de clubs het ideaal. Daar bestaan geen clausules in contracten, geen spelersvakbonden etc. Als een club een goede speler heeft dan bieden ze hem een contract aan wat overigens wél aangepast wordt indien nodig én verdiend, maar ze zijn vrij om te vragen wat ze willen als een andere club interesse toont. Dat is heel erg voor de spelers maar de clubs varen er wel bij. Het is natuurlijk erg makkelijk voor Vanenburg, van Basten en welke goeie speler dan ook om naar het buitenland te gaan maar of je daar nu al een topper wordt? Ik betwijfel het. Het is de kunst en het moet de uitdaging zijn om AJAX weer te zetten waar het hoort: aan de top van Eu ropa! Daar moeten we naar toe werken, het is goed van Marco als-ie zegt dat-ie wel wil blijven als de rest van de jongens ook blijft. Dat getuigt wel van verantwoordelijkheidsgevoel, klasse. 15

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1984 | | pagina 17