komt heb je negen van de tien keer dat je de lucht wordt ingeschreven. Dat is allemaal wel leuk, maar op een gegeven moment hebben ze je zover omhoog geschreven dat je het niet meer kunt waarmaken. Daar pas ik dus voor. Want als ze dan zien dat je het niet kunt waarmaken halen ze je verschrikkelijk on deruit. Ik heb gedacht, dan maar niet in de publiciteit en van onder af aan be ginnen. Kijk, een speler als Gullit is geen talent meer, die speelt iedere wedstrijd op een constant goed niveau. Spelers zoals Vanenburg, de Wit en ik zijn nog niet zover. Op zo'n moment moet je jezelf nog niet zoveel op de voorgrond laten zetten vind ik'. Verder praatten we nog met Marco over dingen waaraan hij in en rondom de voetballerij een hekel heeft, over de Ajax opleiding, of hij bang was voor een terugval, over Oranje, over zijn contract en natuurlijk over zijn en Ajax' toe komst. Marco: 'Ik heb vooral een hekel aan het feit dat die journalisten af en toe zo bijdehand doen, dat vind ik echt irritant. Bijvoorbeeld zo'n blad als de Nieuwe Revu; die mensen hebben echt 0,0% verstand van voetal en dan toch het voetbalintellect uithangen. Wat die men sen af en toe schrijven vind ik gewoon belachelijk, ik snap ook niet dat ze dat zomaar mogen doen. Ik heb inderdaad wel eens aan een terugval gedacht want je ziet het vaak dat nadat je een seizoen veel gescoord hebt dat je terugvalt, zoals Kieft of Hout man. Maar het voetballen verleer je niet. En de manier waarop ik vorig sei zoen doelpunten maakte ben ik ook nog niet verleerd, dat heb je gewoon in je. Mocht ik dit seizoen 24 doelpunten maken in plaats van 28 dan ben ik nog dik tevreden. Wat betreft de jeugdopleiding bij Ajax denk ik dat die wat omhooggeschreven is. Want als je nu ziet wat voor spelers er in het eerste rondlopen; dat zijn nau welijks spelers die bij Ajax in de junioren zijn begonnen. Gerald, Robbie en ik komen uit Utrecht, Frank en Sonny zijn toen ze 15 16 waren bij Ajax geko men. In feite is John van 't Schip één van de weinigen die de hele opleiding bij Ajax heeft doorlopen. Het is wel zo dat wanneer je met je zestiende hier in de A1 terecht komt, je wel veel progressie maakt. Je bent dan namelijk met een selektief groepje bezig, je traint goed, je hebt hier goede faciliteiten en goede trainers, je komt in de Nederlandse jeugdelftallen dus het gaat dan erg snel. Ook bij de KNVB is de begeleiding goed geregeld. Ik loop nu al vanaf m'n twaalfde de verschillende jeugdselecties door en heb ook in alle vertegen woordigende elftallen gespeeld. Dat is goed voor je ontwikkeling. Je kunt na melijk beter met zo'n selektief gezelschap wedstrijden tegen bijv. de Amster dam selektie of Rotterdam selektie spelen, als dat je met je eigen club iedere week tegen Vinkeveense plassen 2 speelt. Je leert gewoon meer van zulke wedstrijden met de één of de andere selektie omdat je meer tegenstand hebt. Verder is het te hopen dat we met Oranje weer goede resultaten gaan beha len, misschien komt het publiek dan weer een beetje terug. Het niveau is na tuurlijk wel wat veranderd, maar dan moet je dat wel vergelijken met tien jaar terug en niet met vier jaar terug. De internationale successen zijn helemaal weg waardoor het publiek geen internationale vedettes meer heeft. Daardoor gaan ze het voetval meer als een nationaal spelletje zien, daarom denk ik dat 9

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1984 | | pagina 11