bekeken Ajax - DS'79 (5.000) en Ajax - Helmond Sport (6.000). Het gemiddelde bedroeg 13.029, hetgeen ruim 4000 minder is dan vorig seizoen... Uit was Ajax helaas ook minder in trek. Slechts een enkele maal was er sprake van een volle bak. Zelfs Feyenoord - Ajax bracht niet meer dan 57.000 liefheb bers op de kuipjes. De minste kijkers kwamen ook in de Kuip, maar dan voor Excelsior - Ajax (4.029). Gemiddeld: 15.307 (vorig seizoen 19.530). KNVB-BEKER Niet alleen in de competitie, ook in het KNVB-bekertoernooi moest Ajax zich met minder tevreden stellen. Na slechts drie ronden Feyenoord plaatste zich uiteindelijk na een 'dubbel' voor de kwartfinale om vervolgens tevens de cup van Ajax over te nemen - was het weer uit met de pret. In de zes voorafgaande jaren had Ajax nog vijfmaal de eindstrijd bereikt... De laatste keer dat de hoofd stedelijke ploeg in een vroegtijdig stadium uitgebekerd was, was in '81-'82, toen DS'79 een verrassing leverde. Sportief gezien was het dus voor Ajax niet zo'n best seizoen, de vier KNVB- bekerduels leverde wel steevast erg veel publiek op. HOV, DWV en Feyenoord mogen de Amsterdamse formatie wel dank zeggen. Slechts Galjé, Koeman en Ophof maakten alle vier de ontmoetingen van begin tot eind mee. Panhuis maakte als invaller tijdens HOV - Ajax zijn officieel debuut in Ajax-één. Gasselich en Van Basten namen ieder drie van de in totaal veertien gescoorde doelpunten voor hun rekening. Daarna volgen Koeman en Bosman (2), Schoenaker, Vanen burg, Rijkaard en Haatrecht. Een gele kaart was er weggelegd voor Silooy en Ophof. EUROPACUP In het Europacuptoernooi voor landskampioenen slaagde Ajax er voor het derde achtereenvolgende seizoen niet in de tweede ronde te halen. Na Tottenham Hotspur en Celtic, was het in september '83 het Griekse Olympiakos Piraeus dat zich schoppende en slaande overeind hield. Ajax wist in die twee wedstrijden tegen Olympiakos zelfs niet te scoren, hetgeen ook al uniek is. In zijn historie werd Ajax achtmaal in de eerste ronde van een EC-toernooi uitgeschakeld en tot het afgelopen seizoen wist het toch steeds minstens één keer het net te vinden. In de EC-topscorerslijst verandert er dus niets. Behalve twee tegendoelpunten (in de verlenging) moest Ajax nog vijf gele kaarten incasseren (Silooy, Mölby, Schoenaker, Van Basten en Koeman), terwijl Ophof uit het veld werd gestuurd. Hij moet daarom de drie eerstkomende EC-wedstrijden buitenspel staan. In de twee duels tegen Olympiakos Piraeus zette Aad de Mos dertien spelers in, waarvan Koeman, Gasselich, Van 't Schip en Van Basten hun EC-debuut maakten. 16

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1984 | | pagina 18