AJAX-karakteristieken seizoen 1983-1984 (bijgewerkt tot en met finale EK voetbal) EEN TURBULENT SEIZOEN Zonder Johan Cruyff, Sören Lerby, Willem Kieft, Piet Schrijvers en Leo van Veen is Ajax er toch maar in geslaagd om weer in de top van de eredivisie te ein digen. Vóór het begin van de jongste competitie waren de verwachtingen niet al te hooggespannen. De ouverture tegen FC Utrecht (1-1) en de daaropvolgende eerste wedstrijden wezen echter uit dat Ajax zelfs zonder de genoemde 'klas- bakken' een rol van betekenis zou kunnen spelen. 'Zou', maar uiteindelijk moest de formatie van trainer Aad de Mos, die op een turbulent jaartje kan terugkijken, genoegen nemen met een derde plaats. De historische 8-2 zege op Feyenoord bleek dus toch een uitschieter, mede omdat de Rotterdamse ploeg zich onder leiding van Johan Cruyff ontwikkelde tot kampioenskandidaat nummer één. Daarbij kwam dat Ajax toch de tol moest gaan betalen voor zijn smalle selectie, de zwakke verdediging en het gebrek aan routine. Het zegt genoeg dat liefst zes 'youngsters' hun debuut maakten in Ajax-één. De voorbije competitie was in een aantal opzichten uniek. Zo was het voor het eerst sinds 1975-76 dat Ajax niet als eerste of tweede is geëindigd. Toen werd Ajax derde met 50 punten, nu met 51. Even memoreren: het seizoen '79-'80 werd met 50 punten én het landskampioenschap afgesloten. Verder raakte Ajax twee 'records' kwijt. De hoofdstedelijke club begon met een reeks van 25 duels waarin ze ongeslagen was gebleven, doch op 16 oktober 1983 kwam er een eind aan een serie van 34 ontmoetingen, waarin Ajax zonder verlies was gebleven. FC Den Bosch (lees: Wim van der Horst, die driemaal scoorde) won met 3-0, één week nadat Haarlem op eigen veld een 0-3 achter stand ongedaan had gemaakt tot 3-3 (ook al zoiets bijzonders) en veertien da gen na de 8-2 in het Olympisch Stadion... Dit was nog niet alles, want Ajax had in het eigen stadion al lang niet meer ver loren. Tótdat Haarlem met alle reputaties spotte en in De Meer met 0-3 aan het langste eind trok. In totaal 57 wedstrijden in Amsterdam leverden Ajax 49 over winningen, 8 gelijke spelen en de doelcijfers 230-67 op. Overigens voltrok zich dit drama op 18 maart, de dag waarop Ajax 84 jaar bestond... DOELPUNTEN Evenals de afgelopen twee seizoenen slaagde Ajax erin de honderd te halen. Dit keer bleef de produktie echter bij dit magische getal steken (zoals in '69-'70). In tegenstelling tot de afgelopen twee seizoenen verdiende niet een invaller, maar Marco van Basten (wie anders) die eer. Hij liet in de 66e minuut van de op 13 mei jongstleden gespeelde ontmoeting Ajax - DS '79 nummer 100 aantekenen, het geen voor het beetje publiek reden was het veld te bestormen en de jeugdige topscorer te bejubelen. 9

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1984 | | pagina 11