Na een heel seizoen zwoegen voor de punten van de competitie en de punten van de beoordelingscommissie, wordt aan het eind van zo'n seizoen aan de beste speler de "gouden" schoen uitgereikt. De op een na beste speler krijgt de "zilveren" schoen. De op 2 na de beste de "bronzen" en nummer 4 ontvangt in het gunstigste geval een eervolle vermelding dat hij het net niet heeft gemaakt. Nu is er gezien het huidige spelpeil niet één betaalde eredivisieprof die mijns ins- ziens in aanmerking komt voor zilver of brons, laat staan goud. Ja....toch, er is er één die hem wel verdient, en die loopt het hele seizoen juist al rond in een "gouden" (gids) shirt. Voor hem dus toch gerechtigheid. Hoe werkt dit puntensysteem eigenlijk? Bal langer dan 2, maar niet langer dan 3 seconden in bezit gehouden: 1 punt. Schot op doel, zelden van toepassing, 2 punten. En zo kun je nog wel even doorgaan, maar om tot de kern van dit verhaal te komen: onze Jesper ontving vorig seizoen de "zilveren" schoen. Ajax trots, wij trots, ja zelfs Jesper trots. Natuurlijk boven op het wandmeubel, want daar hoort zo'n ere-prijs toch thuis. Nu rook het de laatste tijd bij Jesper thuis wat vreemd. Hij reinigt alles op tijd, laat het regelmatig doortochten, maar er bleef toch zo'n ongepoetste schoenengeur in de huiskamer hangen. Na weken lang naar de oorzaak te hebben gezocht, trok Jesper de stoute schoenen aan, of liever gezegd uit, en klom via de tweezitsbank...balancerend over een boeken plank...zich vasthoudend aan het raamkozijn...boven op het wandmeubel. Wat een afstand naar beneden, dacht hij nog, terwijl hij in de diepte keek. Hij voelde zich daar bovenop die kast net Niels Holgersson, die kleine menskabouter. Met twee handen greep Jesper naar z'n "zilveren" schoen. Toen hij hem weer los liet, liet er ook een stuk schoen los; z'n handen zaten ook meteen onder een vies grijs goedje. Dit is toch geen zilver, ze hebben zeker de drukinkt van de zater dageditie gebruikt. Weer beneden gekomen bekeek onze vlo de schoen nog eens vol verbazing en minachting. Hij zat onder de troep. Na een fris bad met een zeep zonder punten besloot hij de schoen bij zijn eigen oude voetbalschoe nen in de kast te zetten. Daar hoort zo'n prul thuis. Heren van de prijscommissie: hoeveel tijd en geld wordt er niet aan jullie actie besteed? Mogen de prijzen dan niet wat beter zijn? Een getuige. 14

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1984 | | pagina 16