De ziekte van Pfeiffer Uit ,,De Gelderlander" Jaren geleden alweer wat vliegt de tijd was er een enorm kabaal in de sportpers: Ajax ging ten onder aan Drank en Vrouwen. Op dit moment, zo weet de sportpers te melden, dreigt voor Ajax een ander gevaar. Twee Ajacieden zijn geveld door de ziekte van Pfeiffer, alias Mononucleosis Infectuosa, alias kus- ziekte. Commentaar van Henk Pisa Spaan: ,,Die Ajacieden zouden er be ter aan doen om hun tégenstanders te kussen." Of dat allemaal niet erg genoeg is hebben zich intussen ook een bekende tafel tennisster en een mij minder bekende judoka ziek gemeld. Dreigt er een Pfeiffer- epidemie onder de bloem der natie? Nou nee, en gelukkig maar. Ik zou, tussen de gladiatorengevechten op de tribunes door, die aardige pauzenummers op de grasmat niet graag willen missen. Klieren De ziekte van Pfeiffer werd in 1889 ontdekt door een arts in Breslau die u raadt het al Richard Pfeiffer heette. In Breslau werden kinderen plotseling bezocht door een geheimzinnige ziekte. Kinderen begonnen ineens te jengelen, kregen koorts, klaagden over moeheid en vertoonden in meerderheid forse zwellingen aan de lymfeklieren van de hals. Pfeiffer noemde de ziekte die 'in huis en school' rondwaarde 'Drüsenfieber', ofwel klierkoorts. De ziekte verdween net zo snel als hij gekomen was, maar over de oorzaak ervan tastte Pfeiffer in het duister. Hele wereld In 1920 bleek dat Pfeiffer-patiënten heel veel rare cellen in hun bloed hebben. Naar die cellen, mononucleaire leucocyten, wordt de ziekte ook wel Mononu cleosis Infectuosa genoemd. Wat die infectie precies veroorzaakte was nog steeds niet duidelijk. De onderzoekers Paul en Bunnel vonden in 1932 antistof fen tegen het ongrijpbare microbeest, maar het duurde toch tot 1969 voordat men de boosdoener eindelijk te pakken had. Het bleek het allang bekende Ebstein Barr-virus te zijn, een lid van de Herpesfamilie. Pfeiffer, Mononucleosis Infectuosa, kusziekte, het zijn allemaal namen voor het zelfde beestje. De ziekte komt over de hele wereld voor, vooral bij pubers en jongvolwassenen. Men neemt aan dat het Ebstein Barr-virus via de mond het li chaam binnenkomt. Vandaar de naam kusziekte (kissing desease), een naam overigens, die je zelden in de vakliteratuur tegenkomt. Terecht. Vooral als mensen dicht op elkaar gepakt zitten kun je het virus (net als bij verkoudheid) ook zonder kussen binnen krijgen. 17

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1984 | | pagina 19