Laten we nu eens gaan praten over Johan Cruyff. Moet hij komen of niet? (Deze vraag stelde ik hem voordat Johan bij Ajax tekende. Maar de visie van Cees Groot was zo duidelijk dat ik hem toch nu nog plaats). Hier het antwoord van iemand die Cruyff al bijna 20 jaar kent. Cees Groot: Johan Cruyff moet komen. Daar is voor mij geen vraag over. Als ik zie dat er op het ogenblik nog een Beckenbauer en een Van Hanegem lopen te voetballen dan is Johan een klasse beter. Zowel technisch als taktisch is hij niet te evenaren. Hij is trouwens nodig in het huidige Ajax. En als hij getergd is zoals nu, dan speelt hij op z'n sterkst. In Nederland zijn ze afgegaan op het voetballen in Amerika en bij Levante. Verder ook nog die ene wedstrijd van de Yankees tegen Ajax. Hij kwam toen niet aan de bal. Maar dat wist ik van tevoren. Lerby en Arnesen hadden al gezegd dat hij geen bal zou raken. En die twee hebben helemaal op Johan gespeeld. Die wilden zich gewoon uitleven tegen hem. Niet uit kwaadheid maar meer als geintje. Maar dat is natuurlijk geen maatstaf. Ik voorspel, dat de mensen die niet gaan als Johan weer speelt, iets moois gaan missen. Deze jongen gaat een dimensie toevoegen aan het Ajax-spel. Ik maak hem nu dagelijks mee. Hij traint nu met mij de jeugd. Dit is nu ongeveer 4 weken. En nu sta ik nog te genieten van hem. Hij doet dingen waar ik alleen maar van kan dromen. Ik begrijp ook niet dat hij nog niet speelt. Er zijn mensen die bang voor hem zijn. En met bang bedoel ik dan dat ze zijn grote mond vrezen. Hij heeft nu eenmaal veel babbels, maar dat hoort bij hem. Als hij dat niet heeft is hij ziek. Ik herinner me hem nog dat hij een jaar of 14 was. Toen kwam hij al iedere dag op het stadion. Dan ging hij als klein jongetje eigenwijs praten met de sterren van toen. Zo is hij nu eenmaal en zal hij altijd wel blijven. En als je dan hoort hoe de buitenwacht reageert op alle verhalen in de pers dan wordt ik daar wel eens doodziek van. Die praten dan over bedragen van 7 ton tot een miljoen. Waanzin. Het gaat niet om het geld. Hij is Ajacied en wil bij Ajax zijn carrière afsluiten, ledereen vindt hem nu een zakkenvuller maar dat is hij niet. Ik durf te stellen dat als Johan bij Ajax weer gaat spelen, we weer kampioen worden. (Nogmaals, alles wat hier gezegd is, werd ge zegd voordat Johan weer speelde). Even weer terug naar de jeugd. We lezen en horen vaak dat een jeugdelftal deel neemt aan een toernooi in het buitenland. Is dat ook zo bij uw pupillen van de jongste leeftijd? Cees Groot: O ja, dat is ook met mijn groep het geval. We worden overal uitgenodigd. Door heel Europa heen. Waar we dan ook erg trots op zijn. Men onderschat misschien de naam Ajax in ons eigen land. De .gouden jaren uit het verleden werken nog steeds door. En dat wordt nu weer erger als Cruyff komt spelen. Dat verhoogd de marktwaarde van de totale vereniging. Ik ben bijv. laatst nog met een groep jongens naar Italië geweest. De leeftijdsgroep van 9 en 10 jaar. Die binken gaan voor het eerst van huis zonder hun ouders. Voor het eerst in een vliegtuig. En als je dan in Milaan aankomt komen ze in een 1e klas hotel. Ze spelen dan een toernooi van enkele dagen met ploegen uit heel Europa en Zuid-Amerika. Dat is een geweldige ervaring voor ze. Daar leren ze van en dat is uiteindelijk ook voorde vereniging weer van belang. Als er jongens bij zitten die later in de selektie komen en veel in het buitenland spelen, is dat geen zenuwachtige toestand meer. Ze zijn er een beetje aan gewend geraakt. En als groep komen we dan ook perfekt over. Dat moet, want de naam Ajax moet perfekt uit gedragen worden. Daar ligt dan ook een grote verantwoordelijkheid voor mij. Ik moet die jongens begeleiden. Eigenlijk een beetje opvoeden. Dat is zeer dankbaar werk. TON 5

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1982 | | pagina 7