Vervolg interview met Cees Groot Het lijkt me bij de jeugd toch wel moeilijk om ze in het gareel te houden. Klopt dat? Cees Groot: Dat valt allemaal best mee. Als men voor het eerst bij Ajax komt wordt er verteld wat er van ze verwacht wordt en daar houden ze zich dan ook aan. Willen ze dat niet dan gaan ze maar een weekje naar huis. Dat gebeurt met een jongen van 9 jaar maar ook met een jongen van 18 jaar. Wie niet in het gareel wil lopen die gaat er uit, heel eenvoudig. Gelukkig komt dat niet voor. Voor de training komen ze en gaan zich dan zelf al omkleden en wachten dan totdat ik ze kom halen. Ze zitten dan ook allemaal op de bak en het is geen puinhoop in de kleedkamer. Ik vertel ze dan wat we gaan doen en daarmee uit. Ik heb wel eens trainers hier gehad die stage liepen en die keken hun ogen dan uit. Bij alle andere clubs is het in die leeftijdsgroep een puin hoop. Bij ons niet. En dat gaat ook zo bij Dirk de Groot en bij Hassie van Wijk. Eén lijn en daar hoeft niet meer aan geschaafd te worden. Het is natuurlijk anders als er jongens komen in de leeftijd van 17 of 18 jaar. Die waren de grote jongens bij hun amateurclub en denken dan bij Ajax hetzelfde te kunnen doen als bij hun laatste club. Daar waren ze immers de „goede speler' Bij ons lopen er dan wel 10 van dat soort jongens rond en misschien zelfs wel beter. In een later stadium, dus niet vanaf hun 10e jaar, zijn bijv. ook een Marco van Basten en een Edwin Goddee gekomen. Dit zijn ook weer 2 jongens die we al gevolgd hebben vanaf hun 12e jaar. En ook weer allebei uit Utrecht. We zijn nu 5 jaar echt bezig met de jeugd en dat werpt nu al zijn vruchten af en het wordt met de jeugd alleen nog maar beter. Ajax heeft het 5 jaar geleden goed gezien. Ze konden niet meer op tegen de transferprijzen die in het buitenland betaald werden en nog steeds worden. De meeste andere clubs komen er nu pas achter. Zie AZ'67 maar. Molenaar moet nu ook gaan interen en dat gebeurt dan via de spelers. Voor de buitenwacht lijkt het wel eens dat Ajax vrij lang wacht met het aantrekken van spelers. Loop je dan niet de kans dat een speler bij een andere club tekent? Cees Groot: Je grijpt er natuurlijk wel eens naast. Dat is dan meestal geld en nog eens geld. Het is allemaal niet zo gemakkelijk. De bedragen die er in het buitenland aan spelers gegeven worden kunnen wij bij Ajax niet tegen op. En nu noem jij wel Richard van der Meer die bij AZ speelt, maar daar hebben wij niet mis gekleund. Dat verhaal moet dan even de wereld uit. Richard heeft het heel lelijk gespeeld tegenover ons. We zaten met zijn allen te wachten op hem, met 5 man, en hij kwam niet. De avond tevoren hebben we nog met hem gebeld en alles leek in orde, hij zou bij ons tekenen. Maar hij reed niet naar Amsterdam, maar hij ging richting Alkmaar, naar Rentenaar en Klaas Molenaar. Hij tekent daar en laat ons met 5 man wachten in de bestuurs kamer. Als kleine jongens zaten we daar te wachten. Hij koos voor het geld en niet voor de ploeg waar hij qua spel thuis hoort, nl. bij Ajax. Maar hij krijgt er spijt van, dat voorspel ik je. En dan mag jij zeggen dat Ajax hem nog niet wilde betalen maar ook dat is niet waar. Hij ging weg voor 25.000,- meer dan Ajax hem wilde geven. Dat hij voor AZ koos neem ik hem niet kwalijk, maar dat hij zonder tegenbericht ons met het kontrakt laat zitten neem ik hem kwalijk. We hadden hem graag willen hebben. Maar AZ doet dat meer om spelers te pakken die wij opsporen. Op het beslissende moment komt AZ dan en pikt ze voor onze neus weg, en zeggen dan dat ze er ook achter zaten. Ik noem dat profiteren van andermans werk. Dat ligt mij niet zo. Maar AZ gaf waan zinnig hoge bedragen aan zijn spelers. Wat ze nu dus ook niet meer kunnen doen. Ze verdienen daar meer dan bij ons. En bij ons verdienen ze ook goed. 4

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1982 | | pagina 6