Z-Side uit Groningen: Wij zijn fascisten en racisten! Met deze schone kop begon een artikel in VI. nummer 1, 1982. Verslaggever Johan Derksen. Na het lezen van deze kop was het me alweer duidelijk waar het over ging. Een zogenaamde minderheidsgroepering in en van FC Groningen. Dit soort artikelen: daar baal ik van. De nu volgende passage citeer ik letterlijk: „Deze jongelui willen namelijk dolgraag in de publiciteit; ik verschaf U wat gegevens over de Z-Side, sup porters van Groningen. Niet om publiciteit te geven, maar om de echte voetbal supporter duidelijk te maken hoe ernstig de situatie is". Einde citaat. Met andere woorden moeten wij (de echte voetbalsupporters) Derksen dankbaar zijn dat hij ons deze informatie wil geven. Ik ben hem hier echter helemaal niet dankbaar voor. Ik geloof ook niet in zijn nobele motieven bij het schrijven van zijn interview. Ik geloof dat er op het ogenblik gebruik wordt gemaakt door bepaalde groeperingen om via VI. tot landelijke bekendheid te komen. Sensatieverhalen noem ik dat. Was er enkele maanden geleden het zeer interessante verhaal niet over de Haagse voetbal supporters? En daar voor niet met een Amsterdamse Feyenoord-supporter? Tendens van die verhalen vraagt U zich af? Voor mij bestaat er hierop maar één antwoord. Ophitsing voor dit soort labiele figuren om nog gekker te doen. Resultaat? Bommen en flessen met explosieven. Mij kunnen ze niet wijs maken dat dit soort artikelen daar niet toe bijdragen. Zwijg dit dood VI.! Ik hoor ze nu al zeggen: „Het is onze plicht om dat soort misstanden te laten horen en zien". Ik benzo vrij om het daar niet mee eens te zijn. Ik geloof dat er best andere groeperingen zijn binnen de voetbalsupporters die heel wat positievers te melden hebben. Dat het waarschijnlijk niet zo interessant is als die andere groeperingen, daar ben ik eigenlijk wel zeker van. Begrijp me goed, ik pleit niet voor volksverlakkerij door alles wat scheef is recht te praten, maar zoek de narigheid niet op. En laat ze zeker niet 2 pagina's vervuilen in een voetbalweekblad. Wie is er mee gediend? Niemand toch. Johan, je zegt zelf al dat dit soort groepen de mensen uit de stadions weghouden. Met welk doel ben je dan bezig om ze toch zo uitgebreid aan het woord te laten? Nu de randstad al uitgebreid in het nieuws is geweest, verleggen jullie je terrein naar de provincie. Daar was het nog rustig. Had het zo gelaten. Wat denk je nu dat er gebeurt als de F-Side of vak S of Hague City dit bewuste artikel lezen? De jongens van deze Side's willen misschien wel eens aan tonen wie nu werkelijk de sterkste is. Heb je dan je zin? Stel je eens voor als die jongens met 400 man naar Ajax komen. Je denkt toch niet dat de F-Side zich dan in laat pakken door hen. Geweld roept geweld op, en daar hebben we bij Ajax totaal geen behoefte aan. Het is nu lekker rustig en dat willen we zo houden. En ook daar heeft de „Ajacied" aan meegewerkt. Zoals we meer dingen doen op de achtergrond. Wij hoeven niet in de publiciteit; lekker rustig zo. Maar laat VI. zich lekker bezig houden met dat ontzettend leuke spelletje dat voetbal heet en wat bij Ajax toch het meest aantrekkelijk is. Jij en je collega's hebben de sleutel in handen om in ieder geval het voetbal te helpen op de weg terug. De andere sleutels moeten door de spelers en trainers worden omgedraaid. Wel met z'n allen! Probeer daar eens aan mee te werken! yg- TON 24

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1982 | | pagina 26