RUUD KROL: Een collage van veertien jaar voetbal „Een schriel ventje werd topvoetbalier" In deze Ajacied het vervolg van de vorige vijf delen over de loopbaan en het leven van Ruud Krol. Ditmaal zijn strijd om terug te komen aan de top, in het seizoen '71-"72. DEEL 6: Ruud Krol wordt weer nummer één. Na zijn kuitbeenbreuk was Ruud Krol er alles aan gelegen om zo snel mogelijk zijn vaste plaats in het eerste elftal van Ajax weer in te nemen. „Het komend seizoen zal ik weer helemaal terug moeten komen. Ik weet dat ik er nu extra hard voor zal moeten vechten. Dit wordt een belangrijk seizoen voor me. Ik zal me weer helemaal moeten waarmaken, ook al omdat aan het eind van dit seizoen mijn huidige contract afloopt. En ik wil er ook bijzonder graag voor vechten om die Europa Cup ook eens zelf te winnen". Toch duurt het nog vrij lang voor Krol weer de oude was. Vanaf begin 1972 ging het duidelijk beter. „Eigenlijk zijn alle problemen tot dan toe nog een gevolg van die beenbreuk geweest. Dat kwetsuur heeft me voor deze competitie drie weken van voorbereiding gescheeld. Tot de winter heb ik daarvan de gevolgen ondervonden. Toen hebben we in de winterperiode bij Ajax een pauze van tien dagen gehad en die heeft me erg veel goed gedaan. Daarna is de uitwedstrijd tegen FC Den Haag (2 januari, 1-2 zege) gekomen en sindsdien is het steeds beter gegaan. Toch is het wel verklaar baar dat ik er eigenlijk nu pas goed overheen ben. Je ziet als je terugkomt dat het elftal goed speelt. En dat wil je dan zelf ook. Je neemt dan geen vrije dag meer om er alles aan te doen om terug te komen. Je wilt ten koste van alles zo snel mogelijk terug komen, maar daarmee wil je eigenlijk teveel In april '72 begon voor Krol een - zij het kort - nieuw hoofdstuk: aanvoerder van Jong Oranje. Dick Schneider verdween uit de selektie voor Jong Oranje dat binnen 16 dagen tweemaal moest aantreden tegen de jeugd van Bulgarije in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor jeugdlandenteams. Er moest zodoende een nieuwe aanvoerder komen. Schneider had, als oudste van de groep, die taak de laatste maanden vervuld. In dat kader van de leeftijd was Krol een logische opvolger in die functie. Voor Krol, inderdaad ook Schneiders opvolger, pleitte meer. Op de eerste plaats zijn routine van een seizoen aanvoerderschap in Ajax-B en daarbij nog zijn mentaliteit. Of zoals bondscoach Frantisek Fadhronc (inmiddels - helaas - al over leden, HJ) zijn keuze argumenteerde: „De aanvoerder moet een voorbeeld zijn. Zoals Ruud de laatste maanden speelt, is hij juist ook op dit punt een juiste keuze. Zonder twijfel". Voor Krol zelf kwam de uitverkiezing tot aanvoerder niet als een verrassing. „Ik ge loof dat het in Jong Oranje wel opgaat dat de oudste man de aangewezen persoon is. Die heeft per slot van rekening de meeste routineKrol zelf bevestigt de bewering van Fadhronc dat aanvoerder Krol zich nauw betrokken voelt bij de gang van zaken. Een extra belasting misschien?- Nee, want de vorm voor Krol is op tijd gekomen in die zin dat hij nu in staat lijkt de stroomversnelling die het slot van dit seizoen voor Ajax toch is, rustig tegemoet te; 8

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1982 | | pagina 10