Interview met Cees Groot Vele mensen zullen nu misschien wel denken wie is deze man? Hij is jeugdtrainer van AJAX, en wel van de allerjongsten. Cees Groot, Dirk de Groot en Hassie van Wijk zijn de mensen die er voor zorgen dat de jeugd kan doorstromen naar het eerste elftal. Met hen zijn er uiteraard nog vele anderen met de jeugd bezig, maar zij zijn de grote animatoren. Alle 3 ex-voetballers. Nu we in het 1e elftal zo rijk gezegend zijn met eigen jeugd leek het mij een goeie zaak om één van deze trainers aan het woord te laten. Het werd een heerlijk avondje met een man die bezeten is van het werken met de jeugd. Op de voorgrond wil hij niet komen, het A-diploma wil hij ook niet halen. Kortom het werken met de jeugd is zijn grote passie. Samen met zijn broer Henk heeft hij 5 jaar in het 1e elftal van AJAX gespeeld. Hij omschrijft zichzelf als een ouder wetse stormram. Niet gezegend met een grote dosis techniek, maar wel met wils kracht en doorzettingsvermogen. Hoe is het mogelijk dat zowel vroeger als nu de technische voetballers in Amster dam zitten? Cees Groot: Dat was zo en zal altijd wel zo blijven. Op de eerste plaats voelen dat type voetballers zich thuis in het AJAX-spel. Cruyff, Keizer, Ling, Vanenburg, Olsen, Rijkaard en ga zo maar door, zijn typische AJAX-spelers. Die jongens melden zichzelf aan bij AJAX. Of ze nu uit Limburg komen of Leiden of Utrecht maakt niets uit. Ze willen bij AJAX spelen. Als je dan nog een scoutingsapparaat tot je beschikking hebt dat zijn gelijke niet heeft in Nederland, is dat snel verklaard. Vanenburg hebben wij al gevolgd vanaf zijn 11e jaar. We speelden met de A1 pupillen in een toernooi bij Elink- wijk en daar was hij de absolute uitblinker. We hebben hem toen gevolgd en een jaar later probeerden we hem al bij AJAX te krijgen. Zijn ouders zagen dat nog met zo zitten en daarom kwam hij ook nog niet. Een jaar nadat toernooi kwam Leo Been hakker als jeugdtrainer van Feijenoord naar ons toe en die had hem in zijn boekje staan, maar wij uiteraard ook. We zijn hem toen blijven volgen en toen hij 15 was is hij gekomen. Om zo een jonge jongen aan te trekken is echt niet zo eenvoudig. De ouders zeggen zeer terecht, eerst school afmaken dan pas voetballen. Nu hebben wij bij AJAX een ontzettend voordeel, nl. de opleidings- en begeleidingscommissie. Dus als er ouders zijn die daar problemen mee hebben is dat zo opgelost. Die jongens krijgen privéles in de perskamer. Iedere dag zijn er dan 4 leerkrachten bezig om die jongens wegwijste maken met de problemen die ze hebben op school. Dat is niet lachen of zo, nee, dat is puur onderwijs. Dit is uniek in Nederland en misschien wel daarbuiten. Mochten er problemen zijn op ander gebied dan staat er altijd een maatschappelijk werker klaar om daar aan te werken. Het resultaat is dan ook dat de prestaties op school met sprongen vooruitgaan, maar dat is ook het geval met het voetbal. De problemen zijn die jongen kwijt. Wat wil je nog meer. Maar om op de vraag terug te komen: AJAX selekteert er op en dat soort spelers wil zelf naar AJAX toe. En reken er op dat er nog wat aankomt vanuit de jeugd. Het is ongelooflijk. Er gaat zich misschien 1 probleem voordoen bij AJAX en dat is: wie gaan er over een jaar of 3 spelen in het eerste. Ze kunnen toch niet allemaal spelen. Je mag er maar 11 opstellen. Nu even over u zelf, als speler van AJAX en international. Cees Groot: Laat ik bij het begin beginnen. Ik ben begonnen bij Zaandijk. Op mijn 15e speelde ik daar in het 1e team. Dat was 2e klasse amlateurs en dat was vrij hoog omdat er toen nog geen betaald voetbal was. Ik heb 6 jaar daar gespeeld en ben toen over gegaan naar Heerenveen. Ik heb daar nog 1 jaar gespeeld met Abe Lenstra. Daarna 12

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1981 | | pagina 14