even het volgende. Opbouwen doe ik graag, maar ik heb het vorige seizoen toch ook wel bewezen een prestatie-trainer te zijn. Vorig jaar, toen ik het roer overnam van Cor Brom, werd me de opdracht meegegeven om de kwart-finale te halen in de Europa Cup en bij de eerste vier te eindigen in de kompetitie. Dat is me aardig gelukt, dacht ik. We kwamen in de halve finale van de Europa Cup en werden kampioen. Daarbij werd ook de finale gehaald van de K N V B.-beker. Op het einde van de vorige kompetitie hebben we het ook nog knap moeilijk gehad. Je merkt dan gewoon dat de noodzakelijke routine er nog niet is. Als de druk erg groot wordt is het belangrijk dat de routiniers zich op de voorgrond dringen. Zo gauw de druk van het moeten presteren weg is, zoals in de bekerfinale, we waren tenslotte al kampioen, zie je dat het ineens veel makkelijker gaat. Dan komt het nieuwe seizoen en wordt de routine verkocht. Ruud Krol gaat naar Vancouver en Simon naar Luik. Er is weinig routine voor teruggekomen. Hoe is dat mogelijk? Leo: Voor mij was dat ook een moeilijk punt. Dat Ruud Krol wegging was wel te verwachten, maar Simon was voor mij ook een klap. Ik heb er tenslotte alles aan gedaan om Simon te behouden. Mijn hele beleid, het technische beleid wel te verstaan, was gericht op het blijven van Simon op links en het spelen van Ling op rechts. Daarom was ik ook zo blij met Piet Hamberg. Piet Hamberg is een spits, die in de punt van de aanval kan rommelen. Dan kon er vanaf de vleugels gespeeld worden. Met Simon en Tscheu, die door kunnen gaan tot de achterlijn en dan de ballen kunnen brengen waar ze horen, nl. in het centrum voor het doel van de tegenpartij. Vorig seizoen was dat toch het probleem bij ons: het ontbreken van die centrumspits. En wat gebeurt er dan, Tscheu geblesseerd, Piet Hamberg geblesseerd en Simon weg. Er bleef dus niets over van het koncept dat we in ons hoofd hadden. Als je daar bijvoegt dat de vervangers ook geblesseerd zijn, dan houdt alles op. Voor rechts hadden we eventueel Johnny Holshuysen en op links Martin van Geel. Maar wat daar van terecht is gekomen weten we ook. Het is te hopen dat we tot de winterstop niet te ver achter raken en dan na de winterstop op volle oorlogssterkte terug kunnen komen. Het is natuurlijk wel zaak om in ieder geval volgend seizoen weer Europa Cup voetbal te spelen. Wat er nu aan routine loopt is eigenlijk nog erg jong. Ik bedoel dan Frank en Sören. Wordt er niet teveel gevraagd van deze jongens? Leo: Ja, er wordt op het ogenblik van vooral deze twee jongens van alles verwacht. Maar de mensen vergeten daarbij dan wel dat Sören pas op 1 februari 1981 drieën twintig jaar wordt en dat Frank net 24 is geworden. Deze jongens hebben op een zeer jonge leeftijd al een hoop ervaring opgedaan, maar om ze nu al te bestempelen als de mensen die het hele elftal kunnen dragen vind ik te ver gaan. Het is toch al onbegrijpelijk wat deze twee jongens kunnen opbrengen. Zowel in het veld, maar ook daarbuiten. Om weer even terug te komen op Ruud Krol, die was op die leeftijd nog lang zo ver niet als deze twee jongens nu al zijn. Ruud Krol is er ook langzaam in kunnen groeien. Onze beide Denen worden nu ineens als de grote leiders van Ajax bestempeld. Ik zeg dat ze nog veel beter kunnen als dat ze nu al doen. leder jaar worden deze jongens beter. Het gaat nu door allerlei oorzaken veel te snel. Wat zou het niet mooi zijn geweest als we om onze vaste kern heen een elftal konden opbouwen zoals dat ons voor ogen stond. Drie jaar geleden is er bij Ajax een plan gekomen om met eigen zeer talentvolle jongeren te gaan bouwen. Door allerlei oorzaken is dat nu ineens in een stroomversnelling gekomen. Dit konden wij ook niet voorzien. We hebben wat aan kwaliteit ingeboet en daar is te weinig voor terug gekomen. We worden nu gedwongen om geforceerd te handelen. Dit is nooit goed. Een voordeel is natuurlijk wel dat de jeugd nu een kans krijgt, die ze anders niet zouden hebben gehad? Leo: Dat klopt wel, maar toch gaat het te snel. Als je nu nagaat dat een Wim Kieft al 11 kompetitiewedstrijden en 4 E.C.-duels heeft gespeeld is dat eigenlijk te veel. Maar ja, wat moet ik dan doen? Het beste is gewoon dat hij er een paar wedstrijden naast had gestaan. Ik had dan tegen hem gezegd van ,,Wim kom jij maar even naast me

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1980 | | pagina 7