Interview met Leo Beenhakker Zaterdagmiddag na de uitschakeling tegen Bayern München hadden we een afspraak met de veel geplaagde trainer van Ajax. Terwjl op het trainingsveld de jeugd op het witte tapijt gewoon aan het trainen is onder leiding van de dit seizoen nieuwe jeugdtrainer Aad de Mos, zitten wij in het spelershome. Veel aktiviteit is er op deze winterse zaterdagmiddag niet. Heerlijk rustig spraken we bijna 2 uur met Leo Beenhakker. Eerst moet u zich maar even voorstellen, ik denk dat weinig mensen weten hoe Leo Beenhakker bij Ajax is gekomen? Leo- Ik ben 38 jaar en reeds 14 jaar in de voetballerij werkzaam. In 1965 was ik trainer van de amateurklub Epe, daar ben ik twee jaar gebleven. Toen ben ik naar Go Ahead qeqaan waar toen nog Frantisek Fahdronc trainde. Verder zat daar toen ook Joop Brand. In 1968 heb ik toen mijn diploma gehaald. Daarna ben ik naar Veendam qegaan waar ik 4 jaar getraind heb. Na Veendam ben ik toen 3 jaar naar Cambuur qegaan. Ik moet zeggen dat ik het vooral bij Cambuur vreselijk naar mijn zin heb gehad. Op die drie jaar kijk ik dan ook met genoegen terug. Na Cambuur ben ik toen teruqqegaan naar Go Ahead, maar nu als hoofdtrainer In eerste instantie was ik al naqenoeg rond met Volendam. Toen kwam echter de heer Stephan van de Deventer klub De keuze was toen gauw gemaakt natuurlijk. Volendam speelde toen nog in de eerste divisie, daarom. Bij Go Ahead ben ik maar één jaar gebleven. Daarna ben ik als jeugdtrainer begonnen bij Feijenoord. Daar ben ik toen 2 jaar gebleven. Zowel bij Go Ahead als bij Feijenoord ben ik vertrokken omdat ik niet kon opschieten met Peter Stephan. We lagen elkaar niet zo goed. Zowel in het persoonlijke vlak als op het technische vlak lagen we elkaar niet. Dan is er altijd maar één persoon die weg moet en dat is de trainer. Zo simpel ligt dat nou eenmaal. En nu zit ik dan bij Ajax. Begonnen als jeugdtrainer en nu voor het tweede jaar als hoofdtrainer En dat bevalt me uitstekend, ondanks alle spanningen wat dat met zich meebrengt. Zowel bij Feijenoord als bij Ajax behaalde u opmerkelijke resultaten met de jeugd. Mogen we daarom zeggen dat Leo Beenhakker een opbouw-trainer is? Leo: Dat is een leuke vraag. Laat ik het zo zeggen. Werken met de jeugd is ver schrikkelijk mooi werk. Je kan ze nog van alles overbrengen, ze zijn ontzettend leergierig. Zowel bij Feijenoord als bij Ajax zit natuurlijk de top van de jeugd. Je kunt dus met de grootste talenten werken. Dat op zich is al een groot voordeel. De kunst is alleen om datgene eruit te halen wat erin zit. Ik geloof dat me dat aardig gelukt is. Als ik me nu beperk tot Ajax en zie een Kieft, Rijkaard, Weggelaar en een Holshuysen dan zeg ik' we zijn met de jeugd op de goeie weg. De eerste drie zijn al regelmatig in het eerste elftal ingezet. En vergeet ook een Johnny Holshuysen niet. Wanneer deze terug is hoort hij ook in datzelfde rijtje. Een Jan Weggelaar bijv. heb ik zelf uit de A2 weggehaald. Nu speelt hij eerst tegen AZ'67 en vier dagen later tegen Bayern münchen uit. En voor mij naar volle tevredenheid. En als ik dan na de thuiswedstrijd tegen Bayern zie hoe die drie jongens gespeeld hebben, ben ik toch een klein beetje tevreden ondanks de uitschakeling. En niet alleen tevreden, maar ook een beetje trots. Maar om op de vraag terug te komen of ik een opbouw-trainer ben toch nog 4

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1980 | | pagina 6