INTERESSANT De ontmoetingen tussen Ajax en Bayern München zijn om verschillende redenen interessant. Zo stond Ajax voor de vijfde maal in zijn zeer rijke (nog steeds) Europacup-historie tegenover een Westduitse tegenstander. Voor de eerste keer gingen de oosterburen naar de volgende ronde. De laatste keer dat Ajax een Westduits team trof was precies vijf jaar geleden. Op 22-10 en 5-11-75 verloor respektievelijk won Ajax met 1-0 en 4-1 van Hertha BSC (toendertijd getraind door ene Georg Kessler). Daarvoor moest Ajax -naar later bleek suksesvolle- optornen tegen Bayern München (7-3 en 21-3-73: 4-0 zege en 2-1 verlies), Hannover'96 (17-9 en 24-9-'69; 2-1 verlies en 3-0 zege) en IFC Nürberg (18-9 en 2-10-68: 1-1 gelijkspel en 4-0 zege). In München verloor Ajax dus per traditie, zij het met groter verschil dan in de voorgaande „Duitse" wedstrijden. In Amsterdam was de Ajax' zege echter ook schamel te noemen. Het duel in München betekende Ajax' honderste Europa-Cup wedstrijd sinds het debuut op 20-11-'57 (Wismuth Karlmarxstadt-Ajax 1-3). Helaas zorgde Bayern niet voor een feestelijk tinje. Het tegendoelpunt van Karl-Heinz Rummenigge was Ajax' honderste sinds genoemd debuut. Overigens scoorde Sören Lerby uit een strafschop Ajax' tweehonderste Cup-doelpunt in de thuiswedstrijd tegen Dynamo Tirana. In de vier gespeelde wedstrijden in dit seizoen Europa-Cup voetbal maakten liefst acht Ajacieden hun (eerste) opwachting aan het Europa-Cup front: Keje Molenaar, Steen Ziegler, Willem Kieft, Martin Wiggemansen, Rimi van Roon, Edo Ophof, Jan Weggelaar en Frank Rijkaard. Piet Schrijvers heeft van de huidige Ajax-selektie de meeste EC-Cups op zijn naam staan: 35. Frank Arnesen speelde in het Olympische Stadion tegen Bayern München zijn 25e wedstrijd in Cupverband. En -als we de verschillende publikaties in de pers moeten geloven- dan is dat tevens zijn laatste geweest. Nottingham Forest, Arsenal én Bayern München staan te dringen om de gunsten van de veelbegeerde Ajax' aanvoerder. De vier EC-wedstrijden hebben weinig verschuivingen gebracht in de EC- topscorerslijst van Ajax. Cruyff leidt met 23 doelpunten uit 48 wedstrijden, vóór Swart (18:54) en Geels (15-19). Lerby liep een doelpunt uit op Piet Keizer, die op dertien bleef staan. Arnesen klom van de tiende naar de zevende plaats. Frank Rijkaard is „nieuw" op de lijst, evenals Martin Wiggemansen: respektievelijk 33e en 35e. Dick Schoenaker sluit als nummer 43 de rij. Zes Ajacieden maakten de vier duels van begin tot eind mee: Piet Schrijvers, Cees Zwamborn, Peter Boeve, Henning Jensen, Frank Arnesen en Sören Lerby. Hans Janssen 21

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1980 | | pagina 23