zitten op de bank." Dan kan ik zo n jongen rust geven. Het grote gevaar is nu aanwezig dat hij ineens in elkaar klapt. Men schrijft hem eerst omhoog, maar als er een paar wedstrijden komen die wat minder zijn, wat gebeurt er dan met hem. Dat willen we eigenlijk voorkomen. Met Jan Weggelaar. Na de wedstrijd tegen Bayern München heb ik hem ertegen PEC Zwolle naast gezet. Dit alleen maar om het niette snel te laten gaan. Een hele slechte wedstrijd kan zo n jongen mentaal helemaal in elkaar laten klappen. En dat wil ik juist voorkomen. We moeten nog veel verder met deze jongens dan de komende paar weken. Ze zitten nu in een leerperiode die niet te snel mag gaan. Een ander punt is dat ik deze drie jonge knapen niets kwalijk kan nemen als ze eens een beslissende fout maken. Iedere 11/2 uur dat ze nu voetballen leren ze meer dan dat ik ze ooit kan vertellen. Ik zal daar een voorbeeld van geven. In de thuiswedstrijd tegen Bayern kan ik nog zoveel vertellen tegen Frank Rijkaard over Paul Breitner, maar in het veld komt hij dat pas tegen. Als ik dan zie dat hij door een van de grootste voetballers van Europa niet van de mat wordt gespeeld is dat grote klasse. Hij leert hier op één avond veel meer dan ik hem ooit kan vertellen. Hij gaat nu bepaalde dingen herkennen in het veld, hij kan zich erop gaan instellen. En dan een Weggelaar, die een Dürnberger praktisch uitschakelt. Dat zijn dan weer de winst punten van alle blessures. Ik heb het al eens eerde gezegd, en ik herhaal het hier weer. Bij Ajax hebben we een fantastische jeugd voorhanden en dat is geen bluf. U zegt dat de jeugd beslissende fouten mag maken, maar dat pikt u niet van de oudere spelers. Ik bedoel daarmee o.a. Henning Jensen. Leo: De jeugd mag dan wel een beslissende fout maken, maar dat mag niet te veel gebeuren natuurlijk. Als Ajax verliest is dat ook een drama. We hebben het gezien tegen Bayern. We verliezen met 5-1 en er komt geen publiek meer. We hebben niet alleen die wedstrijd verloren, maar ook nog verschrikkelijk veel geld. En dat geld is nodig om weer terug te komen waar Ajax hoort. En wat Henning betreft lag het wat moeilijker. Henning is een speler die alles al een keer heeft meegemaakt. Het was op een bepaald moment zo dat hij niet meerde juiste instelling had. Normaal gesproken wordt dat uitgepraat, maar dat hielp niets. Toen heb ik iets gedaan wat ik normaal nooit zou doen, nl. Henning prikkelen via de krant. Hij is daar vreselijk kwaad over geworden en dat was precies mijn bedoeling. Het meningsverschil is toen nog verder uitgesproken, ook weer via de pers. Henning heeft toen ook weer twee grote inter views gegeven aan Het Parool. Later zijn we weer in het reine gekomen. Je zag ook duidelijk de gretigheid die Henning aan de dag legde in Amsterdam tegen Bayern. Ik heb Henning verder nog laten voelen wat er van hem verwacht werd door in de wedstrijd tegen PSV niet hem maar Frank Rijkaard laatste man te zetten. Hij werd dus gepasseerd door een 17-jarige. Dat stak hem vreselijk. Toen hij tegen PSV moest invallen heb ik tegen hem gezegd van:Niet zeuren, en laat nu maar zien watje kunt." Later tegen de Albanezen had hij verwacht weer in de basis te staan, maar ook toen heb ik hem ernaast gezet. Ik durf de strijd met de vedetten best aan. Ook zij moeten het op het veld bewijzen. En dan in moeilijke tijden verwacht ik wat meer van hen. Uit vorm zijn mag, maar niet willen werken kan erbij mij niet in. Als er bij mij een speler is die de grote jongen wil uithangen staat hij ernaast. Tegen wie dan ook. Laten we even terugkomen op de wedstrijden tegen Bayern München. Hoe wordt daar naartoe gewerkt na een nederlaag tegen AZ'67? Leo: Het is natuurlijk een stuk makkelijker als je vooreen Europa Cup duel gewonnen hebt. Het grote probleem namelijk is om ze weer het zelfvertrouwen te geven, dat ze zeker tegen Duitsers nodig hebben. Maar wat gebeurt er dan? Van de verdediging blijken in München zowel Keje Molenaar als Piet Wijnberg niet fit te zijn. Dit gebeurde op het allerlaatste moment. Kees Zwamborn had door ziekte 1V2 week niet getraind, die moester nu in. Tijdens de wedstrijd is dan ook gebleken dat hij kracht te kort komt om vol in de slag te gaan. Vanaf het begin kom je vreselijk onder druk te staan. Wat we natuurlijk van tevoren ook wel verwacht hadden. Maar wat we niet verwacht hadden was, dat we er niet onder vandaan konden komen. Je komt dan via een schitterend doelpunt van Frank op 1-0. De druk blijft vreselijk groot, maar je hebt de rust bijna in 8

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1980 | | pagina 10